Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Energa rozpoczyna budowę hybrydowego magazynu energii koło... Pruszcza Gdańskiego

21.11.2018, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Energa rozpoczyna budowę hybrydowego magazynu energii koło... Pruszcza Gdańskiego
źródło: media.energa.pl

Przy należącej do Energi Wytwarzanie farmie wiatrowej Bystra k. Pruszcza Gdańskiego rozpoczyna się budowa największego w Polsce magazynu energii o pojemności 27 MWh. Energa Wytwarzanie podpisała umowę na budowę hali, w której będzie zamontowany i eksploatowany hybrydowy bateryjny magazyn energii elektrycznej. Będzie to element prototypowego systemu poprawiającego bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych.


Budowa magazynu jest przełomowym w polskiej energetyce przedsięwzięciem realizowanym przez Grupę Energa (spółki Energa Wytwarzanie oraz Energa Operator), Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Hitachi w ramach wspólnego projektu „Smart Grid Demonstration Project in Poland". Celem przedsięwzięcia jest budowa demonstracyjnego systemu ochrony sieci elektrycznej, który docelowo umożliwi odpowiednie zarządzanie dużą liczbą farm wiatrowych. Służyć temu będzie system automatyki SPS (Special Protection Scheme) oraz hybrydowy magazyn energii elektrycznej (BESS), zlokalizowany przy farmie wiatrowej Bystra, należącej do Grupy Energa.
 

Polsko-japońskie partnerstwo w tym projekcie to efekt współpracy zainicjowanej jeszcze w 2014 roku przez japońską organizację rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization) i Ministerstwo Gospodarki. Wówczas podpisano list intencyjny o realizacji w Polsce projektu rozwojowo-badawczego w obszarze inteligentnych sieci przesyłowych. Jako optymalne miejsce na zlokalizowanie magazynu energii - kluczowego elementu całego projektu - wskazano farmę wiatrową Bystra. W 2017 roku została zawarta umowy między Grupą Energa (spółki: Energa Wytwarzanie oraz Energa Operator), Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) oraz Hitachi (Hitachi Ltd. i Hitachi Chemical Co., Ltd.) na realizację Projektu „Smart Grid Demonstration Project in Poland", którego kluczowym elementem jest budowa magazynu energii.

W październiku br. Energa Wytwarzanie uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę budynku magazynu. W przetargu wyłoniono wykonawcę budynku - Przedsiębiorstwo Budowlane PBI Niewczas, Patoka spółka jawna. 20 listopada 2018 r. podpisano umowę na realizację budowy budynku magazynu. Będzie on zlokalizowany przy farmie wiatrowej w Bystrej k. Pruszcza Gdańskiego, blisko stacji elektroenergetycznej. Zgodnie z projektem hala magazynu będzie miała zabudowę parterową (powierzchnia ok. 1200 m2).


Prace rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Harmonogram projektu przewiduje uruchomienie magazynu w drugiej połowie 2019 r. Następnym etapem, po zakończeniu budowy, będzie roczny okres testów tej innowacyjnej technologii. Zostanie oceniona m.in. wydajność magazynu oraz możliwość zastosowania magazynowania energii na szerszą skalę.


Hybrydowy magazyn energii elektrycznej (BESS) – o mocy 6 MW oraz pojemności 27 MWh - będzie się składał z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych oraz kwasowo-ołowiowych. Pozwoli on przede wszystkim na przetestowanie rozwiązań pozwalających na ochronę sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych przed przeciążeniami, a także praktyczne sprawdzenie możliwości wykorzystania tego typu technologii na potrzeby bilansowania niedoborów bądź nadmiaru produkowanej energii.


- W wyniku partnerstwa doświadczonych liderów w zakresie rozwoju i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie energetyki odnawialnej powstanie inteligentny system zarządzania siecią, którego istotnym elementem jest magazyn energii w Bystrej. Te innowacyjne przedsięwzięcie wpisuje się w naszą strategię zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju i działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego spółki – mówi Barbara Alicja Klimiuk p.o. prezesa Zarządu Energa SA. – Grupa Energa inwestuje w nowe technologie. Mamy także doświadczenia w zakresie innowacyjnych rozwiązań w magazynowaniu energii. Nasza spółka Energa Operator zbudowała w okolicach Pucka na Pomorzu magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w kraju.


- Cieszymy się, że wdrażamy kolejny projekt optymalizujący wytwarzanie energii elektrycznej z OZE. Magazynowanie energii to wyzwanie, z którym prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć każdy wytwórca energii z OZE. Mamy nadzieję, że nasz przykład zainspiruje pozostałe podmioty z branży do rozwijania nowoczesnych magazynów energii, gdyż chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo i pewność dostaw energii do sieci, a ostatecznie do końcowego odbiorcy - mówi Piotr Meler, prezes Zarządu Energa Wytwarzanie SA.


Budowa hybrydowego bateryjnego magazynu jest odpowiedzią na problem niestabilności związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE. W tym przypadku produkcja jest bezpośrednio zależna od warunków atmosferycznych. Bezwietrzna pogoda (w przypadku farm wiatrowych) lub przy długotrwałym zachmurzeniu (w przypadku paneli PV) może spowodować niedobór mocy. Z kolei, w skrajnie odwrotnych przypadkach istnieje ryzyko nadmiaru wyprodukowanej energii w stosunku do aktualnych potrzeb systemu, prowadzącego do przeciążenia sieci energetycznych. Dlatego też rozwój nowoczesnych magazynów energii przechowujących nadwyżkę wytworzonej energii i w razie potrzeby oddających ją do sieci jest niezbędny, aby zwiększać udział OZE w produkcji energii elektrycznej na szerszą skalę.

 

 

Andrzej Dunajski
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ nieobietnica wyborcza
  Środa, 21.11

  No i od razu jest cieplej w mieszkaniu za te same złotówki, które od 01.2019 wzrosną z woli ww i jego epec

 2. 2
  +4
  ~ Wykpiony
  Środa, 21.11

  Oczywiście ze wzrosną bo do tej pory bylo mamienie elblążan jak z elektoratem dyrów i skonczy się tak samo! Tak wiec lapmy się za portfele

 3. 3
  +4
  ~ taka prawda
  Środa, 21.11

  Energa i wszystko jasne a dwa dni temu minister Tchórzewski zapowiedział budowę elektrowni jądrowej za ok 70 miliardów, a kto na to się złoży oczywiście i my.Nasza Energa należy również do tego zespołu należącego do Spółki giełdowej Energa, dlatego nigdy nie powinniśmy podpisywać umowy z Energa. Za wszystko będziemy musieli płacić my, bo państwo teraz ma już w energetyce inne cele.Na razie ma to być 120 milionów na inwestycje, a potem znowu trzeba będzie remontować i tak oto my będziemy musieli finansować Energę. Tam ludzie zarabiają krocie, a nas nie stać na tak drogich dostawców. Budujmy u nas w Epec, możliwości są, bo inni budują.

 4. 4
  +2
  ~ c.d
  Środa, 21.11

  Inni budują są możliwości czytajcie i przestańcie pisać o 500 milionach, https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1770514,1,energia-i-cieplo-z-jednego-zrodla-czyli-podwojna-korzysc-kogeneracji.read

 5. 5
  +1
  ~ fajnie
  Środa, 21.11

  a w Elblągu chcą zbierać szmal na te nowe projekty z 17 letniej umowy

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.