Środa, 23.09.2020, Imieniny: Tekla, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Będą nowe tramwaje, zajezdnia i węzeł przesiadkowy. Co ze ścieżką rowerową na Grunwaldzkiej?

09.08.2017, 10:00:17 Rozmiar tekstu: A A A
Będą nowe tramwaje, zajezdnia i węzeł przesiadkowy. Co ze ścieżką rowerową na Grunwaldzkiej?
Fot. Ryszard Biel

Elbląski ratusz poinformował, że prezydent Witold Wróblewski złożył wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych dużej inwestycji polegającej na zakupie trzech nowych tramwajów, modernizacji zajezdni przy Browarnej oraz utworzeniu węzła przesiadkowego w rejonie placu Dworcowego. Zgłoszony projekt nie obejmuje jednak budowy ścieżki rowerowej wzdłuż al. Grunwaldzkiej, o której była mowa wcześniej. Czy Miasto wycofało się z tego pomysłu?

W poniedziałek (7 sierpnia) biuro prasowe Urzędu Miejskiego poinformowało, że prezydent Witold Wróblewski złożył do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia - Mazury  2014-2020 wniosek o dofinansowanie w kwocie 9,8 mln zł projektu pod nazwą „Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców Elbląga”.

- Projekt jest kontynuacją działań, mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej transportu miejskiego oraz rozwój zrównoważonego transportu publicznego. Zakłada zakup 3 szt. nowego, niskoemisyjnego taboru tramwajowego wraz z niezbędną do jego obsługi infrastrukturą towarzyszącą oraz modernizację infrastruktury technicznej na terenie zajezdni tramwajowej w celu utrzymania zakupionych wagonów w pełnej gotowości technicznej i sprawności eksploatacyjnej (hala zajezdni z niezbędnym wyposażeniem, torami wjazdowo-wyjazdowymi wraz z siecią trakcyjną górną) - informuje prezydent Witold Wróblewski.

Zakres wartego nieco ponad 14 mln zł zadania, obejmuje także przebudowę infrastruktury transportu publicznego - utworzenie zintegrowanego węzła przesiadkowego publicznego transportu zbiorowego,  w tym: przebudowę 2 peronów tramwajowych przy ul. Grunwaldzkiej, montaż 3 tablic informacji pasażerskiej, montaż 3 biletomatów, montaż gabloty informacyjnej, organizację usługi Park & Ride, organizację usługi Bike & Ride - montaż stojaków rowerowych, oświetlenie wiat pasażerskich na terenie pętli autobusowej przy Placu Dworcowym, wykonanie chodnika łączącego teren pętli autobusowej z ww. przystankami tramwajowymi oraz elementy małej architektury.

W złożonym wniosku nie ma jednak mowy o budowie zapowiadanej wcześniej przez Miasto, budowie  dwukierunkowej ścieżki rowerowej z nowym chodnikiem wzdłuż al. Grunwaldzkiej. Ścieżka miała być zlokalizowana po stronie północnej al. Grunwaldzkiej, na odcinku o długości 1,5 km od ronda Kaliningrad do ul. Komeńskiego. Jej projekt miał uwzględniać wykorzystanie istniejącego terenu pasa drogowego przeznaczonego aktualnie na chodnik i zieleniec.

Na inwestycję tę elbląscy rowerzyści oraz mieszkańcy dzielnicy Warszawskie Przedmieście czekają od lat. Istniejący obecnie ciąg pieszy jest już mocno zniszczony, betonowe płytki są nierówne i popękane. Czy nie uwzględnienie tego zadania we wniosku o dofinansowanie oznacza, że elblążanie mogą zapomnieć o tej inwestycji? Na szczęście nie.

Zadanie dotyczące budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej nie zostało ujęte w złożonym już wniosku, gdyż nie spełniałoby kryteriów kwalifikowalności kosztów. Budowa ścieżki nie zostałaby więc uwzględniona w kwocie dofinansowania. Miasto nie rezygnuje jednak z tej inwestycji. Ścieżka zostanie złożona do innego konkursu, w którym starać się będziemy o środki unijne

- zapowiada Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. 

Dokumentacja projektowa dotycząca budowy ścieżki rowerowej, a także modernizacji zajezdni tramwajowej i węzła przesiadkowego na elbląskim dworcu ma być gotowa we wrześniu br. Jej koszt to niemal 450 tys. zł. 


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Galeria / Co ze ścieżką rowerową na Grunwaldzkiej? ( zdjęć 28 )
Dodano: 2017-08-09 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ fsf
  Środa, 09.08

  to bardzo chwalebne, że Pan prezydent będzie rewitalizował teren , który przez chyba nawet i ponad 20 lat zapuszczał cywilizacyjnie, tylko przypominam słupy na ściezce rowerowej są złym rozwiązaniem i prosimy aby ich było jak najmniej

 2. 2
  +6
  ~ Realusta
  Środa, 09.08

  P. Prezydencie, prosze wybic sobie z glowy park & ride. To nie amsterdam, pieniadze beda wyrzucone w bloto! Skupcie sie na pilniejszych potrzebach. Elblag nie ma kapieliska, dlaczego nie stworzyc takiego na Jeleniej Dolinie oraz zrobic dojazd z prawdziwego zdarzenua.

 3. 3
  +12
  ~ turban
  Środa, 09.08

  i własnie tak jak na tytułowym zdjeciu wyglada 99% elblaskich sciezek rowerowych. zaczynaja sie byle gdzie koncza sie nagle i wykonane sa z byle czego. te sciezki rowerowe absolutnie nie nadaja sie do jazdy rowerem a idioci ktorzy to zaprojektowali i odebrali powinni za swoja glupote i niegospodarnosc siedziec w wiezieniu oraz zostac zsylani na budowe przekopu mierzeji wislanej wzamian za pajde chleba i porcje grochowki dziennie. wrobel i slonina juz powinni trzymac szpadle w dloniach

 4. 4
  +5
  ~ biker
  Środa, 09.08

  Jak to co? Krysia mówiła, że będzie za rok :-))))))))))))))))

 5. 5
  +3
  ~ WON!
  Środa, 09.08

  Ja ***ziu!3 nowe tramwaje!A jak one wyglądają?Pewnie stoją na desce kreślarskiej!Kiedy remont torowiska na Grunwaldzkiej ?

 6. 6
  +4
  ~ Rowerzysta z doświadczeniem
  Środa, 09.08

  Do ~ fsf. Nie zgadzam się z Twoją opinią. Słupów na ścieżkach rowerowych nie powinno być w ogóle. A te co są (a w Elblągu takich przypadków zarejestrowałem nie mało) powinny być od zaraz zlikwidowane. Widziałem czym się kończy spotkanie rowerzystki z takim słupem (w tym przypadku znakiem drogowym) umieszczonym na ścieżce rowerowej ze Smarzewa. Tutaj moja rada. O ile miałeś takie "spotkanie" i doznałeś uszczerbku na zdrowiu lub uszkodziłeś rower nie rezygnuj z odszkodowania, które zapłaci Ci Urząd Miejski w Elblągu za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela. Słupy wówczas znikną za kiwnięciem przysłowiowej różdżki. Podobnie jak to rzecz się miała z zabezpieczeniem pokryw studzienek burzowych zlokalizowanych na ścieżce rowerowej - skrzyżowanie ul. Polnej z al. Grunwaldzką.

 7. 7
  +2
  ~ myk
  Czwartek, 10.08

  Nie rozumiem tylko dlaczego węzeł przesiadkowy w "środku" miasta.

 8. 8
  +6
  ~ Ja
  Czwartek, 10.08

  Właśnie tam jechać się nie da ostatnio jechalem tam rowerem to ludzie szybciej pieszo szli niż ja rowerem szkoda kol ostatnio tam nawet dęte przebilem o wystające kafle na chodniku od 3 miesięcy nie jedze tam miasto obiecali tam remontować i co cisza znów pójdzie na bok al. Grunwaldzka masakra

 9. 9
  +2
  ~ Termin
  Czwartek, 10.08

  Czyli czekaj taka latka jak to wszystko będzie. Aż trzy owe tramwaje to jest przykre że miasto od zarania tramwajowe ma ruiny nie tramwaje. Konkrety i cały tabor do wymiany tak jak to zrobił olsztyn. I tory też.

 10. 10
  +1
  ~ jurek w.
  Czwartek, 10.08

  Po 2 osoby w każdym tramwaju, wystarczyły by busy - najlepiej elektryczne

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.