Sobota, 17.02.2018, Imieniny: Zbigniew, Julian, Lukasz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Na tych ulicach nie będzie już ciemno. Zobacz, które miejsca doczekają się oświetlenia

19.04.2017, 12:00:50 Rozmiar tekstu: A A A
Na tych ulicach nie będzie już ciemno. Zobacz, które miejsca doczekają się oświetlenia
Fot. Ryszard Biel

Elblążanie robiący zakupy w pawilonach handlowych przy ul. Nowowiejskiej, po zmroku nie będą już błądzić w ciemnościach. Jeszcze w tym roku ciąg pieszy wzdłuż sklepów zostanie oświetlony. Podobne zresztą jak pięć innych miejsc, które dotychczas nie posiadały ulicznego oświetlenia. Po zachodzie słońca nie będzie już ciemno na ulicach: Diaczenki, Zagonowej, Daszyńskiego, Suwalskiej i Wrzosowej. Łącznie w miejscach tych pojawi się 35 nowych lamp.

Od kilku lat, na mocy porozumienia z Miastem, za utrzymanie, budowę i modernizację oświetlenia drogowego w Elblągu, odpowiada spółka Energa Oświetlenie z Sopotu. W tym roku firma  wybuduje oświetlenie na kolejnych sześciu ulicach, które nie posiadały latarni. 

Jednym z takich miejsc będzie ciąg pieszy wzdłuż pawilonów handlowych przy ul. Nowowiejskiej. Mieszkańcy pobliskich budynków od lat apelowali o remont chodnika oraz montaż oświetlenia w tym miejscu. Nie pomogło zgłaszanie inwestycji do Budżetu Obywatelskiego. W końcu jednak w ratuszu znaleziono środki wykonanie tego zadania. W tym roku dotyczyć ono będzie ustawienia na odcinku 300 m, pięciu słupów z oprawami sodowymi o mocy 70W każda. 

Znacznie jaśniej i bezpieczniej zrobi się także na pobliskiej ulicy Diaczenki. Nieoświetlone do tej pory osiedlowe uliczki rozbłysną blaskiem ośmiu latarni z oprawami sodowymi o mocy 70W. W tym roku zaplanowano także budowę brakującego oświetlenia ul. Zagonowej. Oświetlony zostanie odcinek o długości 250 m, od ul. Panieńskiej do Piaskowej. Łącznie w miejscu tym zainstalowanych zostanie sześć słupów z sześcioma oprawami. Kolejną inwestycją będzie budowa oświetlenia ciągu pieszego stanowiącego łącznik ul. Daszyńskiego z Donimirskich. Pięć słupów z oprawami sodowymi rozświetli, zlokalizowany wzdłuż ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 1, chodnik o długości 200 m.

Na oświetlenie doczekają się także mieszkańcy ul. Suwalskiej. Pięć słupów i pięć opraw sodowych zamontowanych zostanie wzdłuż łącznika tej ulicy z ul. Żyrardowską (na wysokości ul. Wiślickiej). Nowych punktów świetlnych przybędzie także w Próchniku. W tym roku latarnie oświetlą kolejną ulicę na tej dzielnicy. Będzie nią ul. Wrzosowa, gdzie firma Energa Oświetlenie wybuduje linię napowietrzną z sześcioma słupami i sześcioma oprawami sodowymi na odcinku ok.250-300 m. 

Wszystkie wspomniane inwestycje mają być realizowane na przełomie końca lata i początku jesieni tego roku. Obecnie dla każdego zadania zlecone zostało opracowanie dokumentacji projektowej. 

To nie jedyne przewidziane do realizacji na ten rok zadania związane z oświetleniem miejskich ulic. Cztery kolejne zadania inwestycyjne realizowane będą w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Wśród nich znalazły się: budowa oświetlenia ulicy 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego (wysokość środków zarezerwowanych w budżecie miasta - 135 tys. zł), wykonanie oświetlenia chodnika łączącego ul. Wyżynną z ul. Gałczyńskiego (200 tys. zł), wymiana słupów oświetleniowych oraz zamontowanie nowych opraw ledowych przy ul. Rybnej (34 tys. zł) oraz wymiana opraw na oświetlenie ledowe przy ulicy Ratuszowej (20 tys. zł).


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%87.5 %12.5


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ shavril
  Środa, 19.04

  Wszystko fajnie, tylko, kto potem odpowiada za utrzymanie tego oświetlenia? Nie tak dawno wykonano oświetlenie Parku Traugutta i ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kumieli, ale w tej chwili ok. 1/4 lam nie działa. Komu to zgłosić? Czy nie powinny być prowadzone jakieś przeglądy?

 2. 2
  +8
  ~ ciekawskie jajo
  Środa, 19.04

  @shavril - Energa Oświetlenie z Sopotu tel. pogotowia 801 800 103

 3. 3
  --4
  ~ Maria
  Środa, 19.04

  Chciałabym podziękować Radnemu Wojciechowi Rudnickiemu za pomoc i skierowanie do Prezydenta Miasta interpelacji w sprawie doświetlenia ciągu pieszego przy ul. Nowowiejskiej, dotrzymał Pan słowa, jeszcze raz dziękuję w imieniu wielu mieszkańców robiących zakupy w tym miejscu.

 4. 4
  +1
  ~ Jurij
  Środa, 19.04

  A kiedy oświetlenie zyska stadion miejski .?

 5. 5
  0
  ~ asdf
  Środa, 19.04

  Dlaczego znowu taka słaba jakość zdjęć. Kto za to odpowiada?

 6. 6
  +7
  ~ zapraszam wieczorową porą
  Środa, 19.04

  Ciemno jak w d... to jest teraz na Donimirskich przez partacza dewelopera od biedrony. Wywalił dziad porządne latarnie a wstawił w zamian ogarki, z których jeden w ogóle nie świeci bo jak go włączą to wywala wszystkie pozostałe. Pozabijać się idzie o własne nogi a siermiężna spółdzielnia nie umie sobie z dziadem poradzić.

 7. 7
  +2
  ~ xxx
  Czwartek, 20.04

  Jak w d...? Ciemno jak w CZARNEJ D... to jest na Oboźnej. Raj dla bezdomnych itp

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.