Czwartek, 28.05.2020, Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Ledowe latarnie rozświetliły kolejną ulicę. Zobacz, gdzie po zmroku zrobiło się jaśniej

12.06.2016, 07:00:46 Rozmiar tekstu: A A A
Ledowe latarnie rozświetliły kolejną ulicę. Zobacz, gdzie po zmroku zrobiło się jaśniej
Fot. Ryszard Biel

Ulica Szymanowskiego, jest kolejną w tym roku ulicą, która zyskała nowoczesne oświetlenie typu LED. Energooszczędne i znacznie wydajniejsze oprawy zastąpiły wysłużone już lampy rtęciowe. Ledowe światło rozświetliło zarówno chodnik jak i jezdnię ul. Szymanowskiego. Na przełomie kwietnia i maja podobne oprawy zainstalowano również na ul. Kosynierów Gdyńskich i do niej przyległych.

W minionym tygodniu, na mocy porozumienia z Miastem, spółka Energa Oświetlenie z Sopotu wykonała przebudowę oświetlenia ul. Szymanowskiego. W ramach inwestycji wymieniono 11 rurowych słupów typu parkowego na słupy stalowe. Na każdym z nich zamontowano 22 oprawy typu LED. Połowa z nich o mocy 70W doświetliła jezdnię, a druga połowa o mocy 40W chodnik. Od minionego weekendu znacznie poprawiło to sytuację na ulicy, którą do tej pory oświetlały stare i mało wydajne oprawy rtęciowe. Warto przypomnieć, że podobną inwestycję spółka wykonała w zeszłym roku na odcinku alei Grunwaldzkiej, od zjazdu do hipermarketu E.Leclerc do ul. Rawskiej.

Jeżeli chodzi o ten rok, to ledowe oprawy od ponad miesiąca oświetlają także ul. Kosynierów Gdyńskich i przyległe do niej ulice Zieloną i Trybunalską. W ramach realizacji zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego zadania, w rejonie tym zainstalowano 23 lampy typu LED. Na Kosynierów Gdyńskich oraz Zielonej wymieniono także 15 słupów betonowych na nowe, stalowe.

Kolejną, zakończoną już inwestycją oświetleniową, była wymiana na odcinku ul. Marymonckiej 22 słupów betonowych na słupy stalowe (zainstalowano na nich dotychczasowe oprawy sodowe). Ponadto na fragmencie ul. Płk Dąbka wymieniono 7 słupów rurowych na ocynkowane oraz zmieniono oprawy z rtęciowych na oprawy sodowe 70W. Prace wykonano również na ul. Królewieckiej (Kopernika-Osiedle), gdzie wymieniono 11 słupów stalowych rurowych, na ocynkowane oraz wymieniono oprawy na sodowe.

W ostatnich tygodniach, Energa Oświetlenie w porozumieniu z Miastem zbudowała także oświetlenie jednej z odnóg ul. Nowodworskiej, przy której znajduje się kilka zakładów produkcyjnych i warsztatów samochodowych oraz wymieniła stare oprawy na nowe przy ulicach Słowackiego i Korczaka. W trakcie opracowywania jest dokumentacja projektowa na budowę oświetlenia odcinka chodnika łączącego ul. Częstochowską z Legionów, odcinka ul. Mazurskiej w Rubnie oraz odcinka ul. Sadowej (łącznik z ul. Słowackiego). Prace mają zostać wykonane jeszcze tego lata.

Osobnym, ale nie mniej ważnym zadaniem, będzie odbudowa zdewastowanej części oświetlenia wiaduktu na ul. Akacjowej. Spółka Energa Oświetlenie rozpatruje obecnie nowe rozwiązania dotyczące oświetlenia tego obiektu. W tym roku ze zmodernizowanego oświetlenia cieszyć się będą mogli również mieszkańcy ul. Tczewskiej.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ pierre
  Niedziela, 12.06

  Zakladacie oswietlenie (led) w ulicach na peryferiach (marymoncka) a w centrum miasta park przy ul.Rycerskiej jest nieoswietlony ,ludzie idacy do kosciola moga nogi polamac.Inna sprawa to szlaka jako chodnik-kpina w 20wieku.

 2. 2
  +9
  ~ kierowcabombowca
  Niedziela, 12.06

  do kościoła to oświeceni tylko chodzą. Ludzie pograżeni w mroku szatana przechadzają się po Szymanowskiego albo siedzą w domu.

 3. 3
  --5
  ~ zofia
  Niedziela, 12.06

  Panie prezydencie , prosze pamiętać ,że Elbląg - Wschód też płaci podatki i nie zapominać o nas. Proszę wymienić choć te kilkanaście popękanych trelinek, bo na asfalt , jak Bielany i Nad Jarem nie liczymy , na ponad 30 lat istniejącym osiedlu - Przy Młynie . Dzięki tym dziurom w jezdni zawieszenia naszych aut wymagają corocznych napraw . Na razie Pan - Urząd za to nie płaci , ale mieszka tu 170 rodzin w tym prawnicy .

 4. 4
  +4
  ~ mieszkanka Grochowskiej
  Niedziela, 12.06

  A kiedy ulica Grochowska doczeka się oświetlenia i chodnika. Kto odpowie na to pytanie?. Tu też mieszkają ludzie.

 5. 5
  --2
  ~ Bezsennosc
  Niedziela, 12.06

  A jak po oknach dają ! Dosłownie jak za kołem podbiegunowym ! Nie ma nocy ! A wystarczyłoby jakie ustrojstwo do lampy przytwierdzić co by cień rzucało od strony okien.

 6. 6
  +2
  ~ izka
  Niedziela, 12.06

  ulica Grochowska była zgłaszana do budżetu obywatelskiego kilka krotnie ale jak miałaby wygrać z dużymi spółdzielniami szkołami itp ???? Proszę Pani Prezydencie o pamięć o GROCHOWSKIEJ - brak chodnika , oświetlenia stan dróg pożal się boże :( płakać się chce

 7. 7
  0
  ~ kierowcabombowca
  Niedziela, 12.06

  do BEZSENNOŚĆ - możesz to wywalczyć np w sanepidzie. W nocy masz miec ciemno, jak Ci walą po oknach to wystarczy zrobić pomiary natężenia oświetlenia. Jak się nie uda to rolety gumowane;)

 8. 8
  0
  ~ mieszkanka
  Niedziela, 12.06

  Mam nadzieję że nie będą oklejone " pożyczkami" bo przy wejściu do parku Dolinka już są ponaklejane na znakach drogowych a Straż Miejska ma to gdzieś a wystarczy zadzwonić pod numer podany na ogłoszeniu i będzie wiadomo kto to .Miały być kary ale jakoś tego nie widać skoro nadal przyklejają.

 9. 9
  --3
  ~ hahaha
  Niedziela, 12.06

  W ramach inwestycji wymieniono 11 rurowych słupów typu parkowego na słupy stalowe. Na każdym z nich zamontowano 22 oprawy typu LED. Połowa z nich o mocy 70W......czy ktoś czyta tekst zanim wciśnie enter?????

 10. 10
  0
  ~ lilu
  Poniedziałek, 13.06

  A Królewiecka w Dąbrowie dalej ciemna i zatruta przez stolarnię

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.