Wtorek, 15.06.2021, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Miasto przejęło w utrzymanie elbląski odcinek szlaku Green Velo. Jaki będzie miało z tego pożytek?

07.01.2016, 12:30:24 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto przejęło w utrzymanie elbląski odcinek szlaku Green Velo. Jaki będzie miało z tego pożytek?
Jedno z trzech w Elblągu Miejsc Obsługi Rowerzystów znajduje się przy ul. Stawidłowej (fot. Adrian Sajko)

Realizacja wartego prawie 300 mln zł projektu, dotyczącego budowy ogólnopolskiego szlaku rowerowego Green Velo, wzbudza mieszane uczucia. Wielu rowerzystów uważa, że jest to marnej jakości produkt turystyczny, który wykonano w sposób nieprzemyślany. Powstałą infrastrukturę przejęły w opiekę samorządy. Tak stało się np. w Elblągu, przez który Green Velo przebiega. Miasto zostało administratorem m.in. trzech Miejsc Obsługi Rowerzystów, które powstały przy ul. Stawidłowej, Kościuszki oraz Sybiraków.

Elbląski odcinek Green Velo liczy łącznie 19,5 km (w tym 13,5 km w Bażantarni i Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej). W Elblągu trasa zaczyna się od zachodniej granicy miasta - na wysokości zjazdu do przystani jacht klubu Wodnik (wcześniej biegnie po wale przeciwpowodziowym Kanału Jagiellońskiego w kierunku Bielnika).

Trasę Green Velo w Elblągu wyznaczono ulicami: Radomską, Stawidłową, Warszawską, Wybrzeże Gdańskie, Mostem Wysokim na rz. Elbląg, ulicami Starego Miasta, Przy Bramie Targowej, Armii Krajowej (Park Planty), Grota Roweckiego, Grobla Św. Jerzego, Parkiem Traugutta, Parkiem Dolinka, Kościuszki, Chrobrego, Sybiraków, Marymoncką, Bażantarnią (szlak niebieski), Bukową, Leszczynową, Jagodową do wsi Jagodnik (gmina Milejewo). Dalej biegnie ścieżkami PK Wysoczyzny Elbląskiej, Jelenią Doliną i ul. Fromborską w kierunku miejscowości Łęcze.

Trasa Green Velo w Elblągu prowadzi w większości ulicami oraz istniejącymi ścieżkami rowerowymi. Jedynie na obszarze niezabudowanym, m.in. na terenach leśnych Bażantarni, w okolicach Dąbrowy i Jeleniej Doliny (łącznie na ponad 6 km), wybudowano nową nawierzchnię szlaku rowerowego. Istniejące drogi gruntowe przystosowano tam do ruchu rowerowego, poprzez nałożenie na nie wałowanego kruszywa naturalnego – tłucznia. W zakresie inwestycji, oprócz oznakowania szlaku, znalazła się jeszcze przebudowa skrzyżowania ulicy Królewieckiej z Bukową i Leszczynową w dzielnicy Dąbrowa.

Ważnym elementem szlaku są tzw. Miejsca Obsługi Rowerzystów. Obiekty składają się z drewnianej wiaty dla rowerzystów, stołu z ławkami, toalety typu toi toi, stojaków rowerowych oraz koszy na śmieci. W naszym mieście powstały trzy MOR-y: przy ul. Stawidłowej (nad Kanałem Miejskim, na wysokości budynku nr 19), przy ul. Kościuszki (w pobliżu kaskad na Kumieli i parkingu przy cmentarzu Agrykola) oraz przy ul. Sybiraków (przy polanie z wiatami w Bażantarni).
Realizacja szlaku Green Velo w Elblągu oraz na terenie gminy Tolkmicko (były budowane łącznie), pochłonęła łącznie 9,3 mln zł. Prace zakończono z końcem listopada zeszłego roku.

Powstała infrastruktura, wykonana na zlecenie urzędów marszałkowskich województw, przez które przebiega szlak, przekazana została w ręce lokalnych samorządów. Tak stało się m.in. w Elblągu.

Pomiędzy Miastem a Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie zawarta została umowa partnerska, w ramach której Miasto zobowiązało się do utrzymania i bieżących napraw ścieżki rowerowej Green Velo na terenie Elbląga. Zadaniem tym zajmować się będą: Departament Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego - w zakresie szlaku biegnącego w ciągach dróg publicznych i Zarząd Zieleni Miejskiej - w zakresie odcinka w Bażantarni i trzech MOR-ów

- informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

ZZM pod koniec roku przejął pod opiekę trzy MOR-y oraz część szlaku biegnącego między ul. Marymoncką a Dąbrową. W naszych obowiązkach będzie m.in. bieżące porządkowanie MOR-ów, wywóz nieczystości i nadzór nad nimi. Powstała ścieżka rowerowa w Bażantarni oraz MOR-y są na czteroletniej gwarancji. W przypadku powstania usterek, będą one naprawiane przez wykonawcę

- dowiedzieliśmy się w Zarządzie Zieleni Miejskiej.

Do zadań ZZM należeć będzie m.in. dbanie o czystość w Miejscach Obsługi Rowerzystów, w tym obsługa wchodzących w ich skład trzech bezodpływowych kabin sanitarnych. Bieżąca obsługa polegać będzie na serwisach obejmujących: opróżnianie toalet oraz ich mycie, odkażanie, napełnianie płynem toaletowym i uzupełnianie papieru toaletowego (dwa razy w tygodniu).

Rocznie utrzymywaniu toalet w należytym stanie sanitarnym i estetycznym wraz z zagospodarowaniem nieczystości, kosztować będzie 6,4 tys. zł brutto. Tyle bowiem zażyczyła sobie warszawska firma Toi Toi, która złożyła najtańszą ofertę w przetargu na to zadanie.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Przystanek rowerowy Green Velo przy ul. Stawidłowej ( zdjęć 11 )
Dodano: 2016-01-07 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ żenada
  Czwartek, 07.01

  Pokażcie obiektywne zdjęcia trasy Green Velo w parku Dolinka :popękany asfalt,dziury w każdej chwili jazda grozi wypadkiem.

 2. 2
  +3
  ~ uwaga, uwaga
  Czwartek, 07.01

  przypominam wszystkim, ze krytykowanie trasy green velo jest sprzeczne z konstytucją i jak tylko PO odzska władzę, wszyscy co krytykuja zostaną oznaczeni znakiem PIS na czole

 3. 3
  +7
  ~ sfgetqr
  Czwartek, 07.01

  Taka trasa że idzie sie pogubić ,marny cało kształt połowe tej trasy sie ominie bo nie wiadomo gdzie jechać np. z Elblaga

 4. 4
  +2
  ~ sportowiec bez toalety
  Czwartek, 07.01

  a może by tak otworzyć toaletę przy miejscu obsługi rowerzystów?

 5. 5
  +8
  ~ yataman
  Czwartek, 07.01

  ta trasa to syf i tandeta. raz ze zniszczono dobry szlak w bazantarni(kto na to pozwolil?) to odcinek miedzy jagodnikiem a elblagiem zaraz za betonowymi podziurawionymi plytami jest calkowicie nieprzejezdny rowerem poniwaz nic tam nie zrobiono a no przepraszam postawiono dwa znaki a nawierzchnia to totalne bloto o koleiny. mam nadzieje ze PIS rozliczy tych tworcow green velo i wsadzi ich do wiezien za ten szwindel

 6. 6
  0
  ~ ale kłamio
  Piątek, 08.01

  yataman nie kłam, trasa jest super i jest przejezdna dal rowerów szosowych, idelanie gładziuteńka, jak lustro prawie, nie dajcie się oszukiwac i manipulować różnej masci oszustom co niby tam byli i niby widzieli,

 7. 7
  +6
  ~ cccccccccc
  Piątek, 08.01

  już widzę jak latem na Stawidłowej okoliczni piwosze zsiądą sobie z piwkiem

 8. 8
  +5
  ~ Kowalski
  Piątek, 08.01

  temu przybytkowi na Stawidłowej daję rok a potem będzie wyglądał jak plac zabaw na podwórku za tym budynkiem na przeciwko .

 9. 9
  0
  ~ jaki pożytek?
  Piątek, 08.01

  oczywiście koszty!!!

 10. 10
  +1
  ~ skorbolamid
  Piątek, 08.01

  fajne miejsca na imprezy dla lokalnych żulików. gratuluję pomysłu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.