Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Po blisko czterech latach prace rewitalizacyjne na Kanale Elbląskim są na finiszu

10.12.2014, 10:30:52 Rozmiar tekstu: A A A
Po blisko czterech latach prace rewitalizacyjne na Kanale Elbląskim są na finiszu

Trwa ostatni etap kompleksowej rewitalizacji Kanału Elbląskiego. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku zakłada, że prace mają zakończyć się w połowie 2015 roku. Termin oddania inwestycji nie jest zagrożony - wtedy też nastąpi pełna dostępność szlaku żeglugowego od Elbląga do Ostródy.

Kanał Elbląski to najdłuższy odcinek żeglowny w Polsce i niekwestionowane dzieło sztuki inżynieryjnej, a także fenomen epoki w której został zbudowany. Różnica poziomów wody na kanale wynosi około 100 metrów, a jego oryginalność polega na tym, że tradycyjne śluzy zostały zastąpione pięcioma pochylniami. Projektantem i budowniczym był Georg Jacob Steenke, inwestorem król Prus Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern.

W 2011 roku Kanał Elbląski, decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, został wpisany na listę Pomników Historii. Dołączył tym samym do obiektów o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Teraz wreszcie doczekał się remontu. Modernizacja Kanału Elbląskiego rozpoczęła się w 2011 roku. Prace zapowiadały się imponująco - W 2013 i 2014 roku wykonano remont i przekazano do eksploatacji zadania dotyczące odmulenia i umocnienia kilku odcinków kanału oraz remontu wszystkich śluz - Zielona, Ostróda, Mała Ruś i Miłomłyn - wylicza Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Ukończono także układanie torowisk dla wózków transportowych na pięciu pochylniach.

Jednym z najbardziej skomplikowanych etapów zadania był remont na wszystkich, unikatowych pochylniach. Prace były prowadzone pod nadzorem Konserwatora Zabytków - Wszystkie ich elementy były odtwarzane zgodnie z pierwowzorem, stąd pracochłonność tego zadania - tłumaczy Bogusław Pinkiewicz. - W najbliższym czasie wykonany ma być montaż kół linowych na filarach dolnych i górnych poszczególnych pochylni. Ostatnie prace wykończeniowe trwają w nowo wybudowanym budynku Izby Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu.

Na ukończeniu są także roboty pogłębiarskie, w tym wykonanie umocnień na odcinkach kanału pomiędzy pochylniami - Suma dotychczas wydatkowanych na rewitalizację środków wynosi 85 mln zł - dodaje rzecznik prasowy RZGW. - Cała inwestycja jest przygotowywana do odbiorów technicznych poszczególnych zadań. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, jako inwestor, ustanowi w najbliższym czasie Komisję Rozruchową, która będzie nadzorować uruchamianie poszczególnych elementów Kanału po zakończeniu prac. Plan rewitalizacji zakłada pełną dostępność szlaku żeglugowego od Elbląga do Ostródy w sezonie 2015.

Tymczasem samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczęły starania o wpisanie systemu zabytkowych pochylni nad Kanałem Elbląskim na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek w tej sprawie został skierowany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Inicjatywa wyszła ze strony zarządu Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, który zrzesza 11 samorządów z terenów położonych przy tej drodze wodnej. Jednak postępowanie z tym związane może potrwać nawet kilka lat. Obecnie, jak się dowiedzieliśmy, weryfikacja dokumentacji nadal trwa


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Andrzej
  Środa, 10.12

  Powinni zamknać odpowiedzialnych za te prace.

 2. 2
  --1
  ~ babcia
  Środa, 10.12

  Dokładniej , jakie " te prace " ????? to do "Andrzeja". Turyści pewnie już się cieszą ,że po długiej przerwie szlak będzie dostępny,piękniejszy !!!!

 3. 3
  +2
  ~ a kiedy
  Środa, 10.12

  KIEDY Elbląska żegluga będzie????by obsługiwać nasz Elbląski Kanał i wykopiecie Ostródzka zegluge z tych terenów.

 4. 4
  +4
  ~ ambroży
  Środa, 10.12

  Do redakcji: to jest KANAŁ ELBLĄSKI!!!, a nie ostródzko-elbląski! Zapamiętajcie raz na zawsze! Nawet za niemca to był (w tłumaczeniu oczywiście) kanał ELBLĄSKi!

 5. 5
  +2
  ~ ambroży
  Środa, 10.12

  Odnośnie mojego poprzedniego komentarza: w ostatnim akapicie jest kanał ostródzko-elbląski - prosiłbym o poprawienie tego.

 6. 6
  +1
  ~ ursus
  Środa, 10.12

  z pretensjami i reklamacjami uderzajcie do jurka motorówki! 5 lat to trwalo?! matko boska!

 7. 7
  +1
  ~ andrzej
  Czwartek, 11.12

  Zamknać za nieudolność i marnowanie pieniedzy. kanal powinuien byc wyłączony na 1 sezon a nie na 4, ale tak to jest gdy kalal zamyka sie w maju a pierwsze prace ruszaja w lutym.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0727808475494