Środa, 8.12.2021, Imieniny: Maria, Wirginia, Wirgiliusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Walczyli o środki na budowę windy. Po 7 latach udało się wojewodzie wygospodarować pieniądze

06.10.2014, 09:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
Walczyli o środki na budowę windy. Po 7 latach udało się wojewodzie wygospodarować pieniądze
fot. Adrian Sajko

365 tys. zł potrzebował elbląski Środowiskowy Dom Samopomocy, Filia nr 1. Za tę kwotę chciano zamontować windę, która zarówno dla podopiecznych, ich rodzin, jak i personelu, była na wagę złota. Ośrodek przeznaczony jest dla osób z chorobą Alzheimera. Budynek posiada trzy piętra, a poruszanie się między nimi stanowiło duże utrudnienie nie tylko dla chorych.  Po siedmiu latach udało się otrzymać potrzebne środki, które, jak podkreśla dyrektor ŚDS, są dla nich błogosławieństwem.

- Rozporządzenie o Środowiskowych Domach Samopomocy określiło termin standaryzacji placówek do końca 2014 r., w ramach programu standaryzacja Środowiskowych Domów Samopomocy. Środowiskowe Domu składały zapotrzebowania do pana wojewody warmińsko-mazurskiego, Mariana Podziewskiego, o środki. My również z tego programu skorzystaliśmy -mówi Krystyna Grzybicka, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Filia Nr 1 przy ul. Podgórnej.

Tak długi czas oczekiwania na środki sprawił, że wygasło pozwolenie na budowę. - Pierwsze pozwolenie było na trzy lata. Jednak nie było środków na budowę windy, dlatego musieliśmy ubiegać się o drugie - dodaje  Krystyna Grzybicka. - Przez te lata koszty budowy windy rosły.

Szansa na zdobycie potrzebnych środków pojawiła się wraz z wejściem w życie rozporządzania. - Nałożyło ono pewien obowiązek, dzięki czemu pojawiła się dla nas okazja, by ubiegać się o pieniądze na ten cel. Tym razem się udało - podkreśla z dumą  Krystyna Grzybicka. - Trwało to jeszcze dwa lata.

Dyrektor ŚDS nie kryła radości z przeprowadzonej inwestycji. - Zdajemy sobie sprawę, że nie tylko my mamy potrzeby - przyznaje. -  Rozumiem, że musieliśmy swoje odczekać. Jednak ta winda jest dla nas ogromnym błogosławieństwem. Przede wszystkim dla podopiecznych i pracowników, którzy musieli wiele trudu zadać, żeby poruszać się po tym budynku. On jest wielopiętrowy, więc na to trzecie piętro trzeba było zaprowadzić osoby, które wymagały całodobowej opieki.

Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 1 przeznaczony jest dla osób z chorobą Alzheirmera. - Gro naszych podopiecznych ma problemy z poruszaniem się - mówi Krystyna Grzybicka. - Czasami nie było wyboru i trzeba było wziąć taką osobę pod pachę i "ciągnąć" ją na górę. Dzisiaj ta sprawa jest rozwiązana.

Inwestycja rozpoczęła się w listopadzie 2013 r. - Budowa musiała zakończyć się w grudniu 2013 r. Udało się dotrzymać terminu. Natomiast montaż samej maszynowni, czyli wnętrza windy był realizowany w styczniu i lutym - opowiada Krystyna Grzybicka. - Środki zostały wydatkowane, ponieważ cała maszyneria została zakupiona do końca ubiegłego roku i składana była w piwnicach Domu.

ŚDS ma 36 podopiecznych. - 31 dziennego pobytu i 5 całodobowej opieki - dodaje Krystyna Grzybicka. - Jednak z windy korzystają wszyscy, którzy nas odwiedzają. Teraz już nie ma problemu z tym, że przyjdzie np. opiekun z bliską osobą naszego podopiecznego, która porusza się na wózku. Teraz wszyscy możemy się spotykać i to w każdym miejscu domu.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Srodowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 1 ( zdjęć 41 )
Dodano: 2014-10-06 |  fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Wdzięczna
  Poniedziałek, 06.10

  Brawo Pani Lusiu. Dziękujęmy za wszystko co Pani dla nas robi. Dzięik Pani pracy i dobremu sercu mój przyjaciel odzyskał wiarę w siebie i może liczyć na normalne życie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0909450054169