Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Weronika, Hieronim, Zenon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Most Dolny na rzece Elbląg wymaga kolejnej naprawy. Widoczne są na nim pęknięcia

01.08.2014, 07:00:43 Rozmiar tekstu: A A A
 Most Dolny na rzece Elbląg wymaga kolejnej naprawy. Widoczne są na nim pęknięcia
fot. Karol Bidziński

Mieszkańcy nie nacieszyli się zbyt długo nowym mostem w ciągu ul. Studziennej. Widoczne są już na nim pęknięcia oraz wybrzuszenia dębowej kostki. Kładka kolejny raz wymaga naprawy ze strony wykonawcy, który budował mosty. Co na to wszystko Urząd Miasta?

Budowa nowych mostów rozpoczęła się w 2010 roku. Już wtedy mieszkańcy nie byli zadowoleni z tego, że dwa mosty jednocześnie zamknięto. Inwestycja prowadzona była przez trzech prezydentów: rozpoczął Henryk Słonina, kontynuował Grzegorz Nowaczyk, a zakończył obecny prezydent Jerzy Wilk. Termin wykonania mostów był niejednokrotnie przekładany z powodu m.in. niesprzyjającej pogody czy niedostatecznej wiedzy o tym, co kryje rzeka Elbląg. Niecały rok po oddaniu inwestycji w ręce mieszkańców, kolejny raz pojawiły się problemy i usterki na Moście Dolnym.

Jak tłumaczy Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego UM zachowanie się nawierzchni na Moście Dolnym (w ciągu ul. Studziennej) wynika z różnicy w rozszerzalności materiałów użytych do budowy mostu. W okresie podwyższonych temperatur kostka dębowa traci naturalną wilgotność i kurczy się, natomiast konstrukcja stalowa mostu, do której kostka została przyklejona ulega rozszerzaniu. Powoduje to obluzowanie się kostki. Inwestycja, jako całość została odebrana w lipcu zeszłego roku. Od tamtego czasu sytuacja na moście jest ciągle monitorowana, aby zbadać zachowanie się kostki dębowej w rożnych warunkach atmosferycznych na przestrzeni całego roku.

Równocześnie były podejmowane działania mające na celu bieżące usunięcie wad. Inwestycja ciągle znajduje się w okresie gwarancyjnym i wykonawca usuwa zgłaszane wady na własny koszt. Ostatnie poprawki przy nawierzchni Mostu Dolnego miały miejsce w dniach 14 - 18 kwietnia br. Również obecna sytuacja została zgłoszona wykonawcy. Oprócz doraźnych napraw, trwają prace nad kompleksowym rozwiązaniem problemu pojawiających się pęknięć wybrzuszeń w nawierzchni. Jest to jednak proces długotrwały i wymagający poczynienia wielu uzgodnień.

Zastąpią kostkę innym materiałem?


Zapytaliśmy Biuro Prasowe UM czy w planach jest zastąpić feralną nawierzchnię z kostki dębowej jakimś innym materiałem. - Rozważane są różne rozwiązania. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, natomiast nadal będzie prowadzony monitoring stanu technicznego mostów, w tym kostki - dodaje Łukasz Mierzejewski.

W czerwcu wykonano planowe prace serwisowe polegające na przeglądzie konserwacji elementów mechanicznych, hydraulicznych układu podnoszenia i ryglowania klap zwodzonych. - Badano stan zużycia poszczególnych elementów oraz dokonano uzupełnienia płynów eksploatacyjnych - dodaje Mierzejewski.


Karol Bidziński

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +15
  ~ jhhhhh
  Piątek, 01.08

  ta kostka położona za grubą kasę od początku była felerna, z jednej jak i z drugiej strony.!!!!!

 2. 2
  +5
  ~ ...
  Piątek, 01.08

  http://info.elblag.pl/37,31780,Nawierzchnia-Mostu-Gornego-do-wymiany-juz-za-rok.html

 3. 3
  +4
  ~ palacz
  Piątek, 01.08

  sorry ale taki mamy klimat, kostka się kurczy most rozszerza i kostka wylatuje, takie jest odwieczne prawo natury

 4. 4
  +7
  ~ Stanley
  Piątek, 01.08

  Ale lipę odwalili- zrobili i to wszystko z pieniędzy mieszkańców.Wstyd panowie budowlańcy.

 5. 5
  +11
  ~ ja
  Piątek, 01.08

  Tak to wygląda, jak przetarg wygrywają ci co dadzą najtańszą ofertę. Gdyby drewno było odpowiednio przygotowane, nie byłoby takich problemów jak teraz, więc niech nie ściemniają w urzędzie. Aczkolwiek suszenie komorowe i impregnacja ciśnieniowa kosztuje...

 6. 6
  +3
  ~ jam
  Piątek, 01.08

  może gdyby zamknąć tam ruch samochodowy to kostka byłaby w lepszym stanie

 7. 7
  +2
  ~ xx
  Piątek, 01.08

  Most powinien byc jeden ale solidny a nie dwa byle jakie

 8. 8
  +4
  ~ szkoda
  Piątek, 01.08

  Jak jada osoboweto może i TIRY powinny jechac to kostke bu ugnietli.PARANOJA.

 9. 9
  +8
  ~ trener klubu tecza
  Piątek, 01.08

  Jak znam zycie ktos z urzadu ma wujka albo syna ktory ma mozliwosc impregnowania drewna, i ta kostka tam na pewno wyladuje predzej czy pozniej. Prawdziwe pieniadze robi sie na slomianych interesach. Nie wierze ze ktos mogl by byc takim debilem ze nie przewidzial procesu pecznienia drewna i jego kurczenia.

 10. 10
  +2
  ~ ket
  Piątek, 01.08

  tam powinien być merbau, albo drzewo tekowe a nie jakiś dąb

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.