Poniedziałek, 27.03.2023, Imieniny: Lidia, Ernest, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Syndyk chce sprzedać majątek Sjaelso. Czy dzięki temu Elbląg odzyka pieniądze?

21.12.2013, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Syndyk chce sprzedać majątek Sjaelso. Czy dzięki temu Elbląg odzyka pieniądze?
fot. AS

W ostatnim czasie na łamach info.elblag.pl ukazała się zapowiedź materiału, dotyczącego zobowiązań finansowych upadłej spółki Sjaelso Poland Sp. z o.o., która miała wybudować w Elblągu centrum handlowe Porto 55. Firma była zobowiązana do pokrycia kosztów naprawy arterii przy ul. Nowowiejskiej, która została rozkopana w czasie prac przygotowawczych do realizacji inwestycji. Miastu udało się odzyskać ponad 770 tysięcy złotych. Pytaliśmy wtedy, na jaki cel zostały one zabezpieczone i co z resztą zaległej kwoty? Teraz okazuje się, że odzyskanie pieniędzy może wcale nie być takie proste.

W sierpniu br. informowaliśmy naszych czytelników o upadłości firmy Sjaelso Poland Sp. z o.o. Wiadomość do mediów przekazał wtedy wiceprezydent Janusz Hajdukowski, który od razu wydał polecenie Dyrektorowi Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg i prawnikom, aby jak najszybciej zabezpieczyć roszczenia na hipotece. Miastu udało się odzyskać już część pieniędzy - ponad 770 tys. złotych.

To jednak tylko część zaległej kwoty, bo według umowy, firma Sjaelso Poland Sp. z o.o. była zobowiązana do zapłacenia – w całości - 2 mln zł netto dofinansowania do inwestycji związanej z przebudową ulic Pilgrima i Nowowiejskiej, których arterie zostały zdewastowane w trakcie pierwszych prac przy budowie niedoszłej galerii. Po tym jak w sierpniu 2011r. Sjaelso wycofała się z polskiego rynku, czego powodem były problemy finansowe firmy, Miastu i elblążanom pozostały zniszczone w tym obszarze drogi, chodniki i nawierzchnie – m.in. te na parkingu przy Pilgrima, w obrębie dyskontu Biedronka. Wiosną br. jego stan był już tak fatalny, że chcąc nie chcąc, Miasto samo wykonało remont parkingu, a kosztami jego wykonania zdecydowało się obciążyć Sjaelso. Wtedy zaczęła się także walka o odzyskanie od duńczyków zaległych milionów.

Wierzyciele pukają do drzwi Sjaelso…

22 sierpnia br. Sjaelso ogłosiła bankructwo. Zaistniało więc pytanie, co z resztą pieniędzy, które duńska firma winna jest Miastu  i czy te – oprócz wspomnianych już 770 tys zł - udało się od nich odzyskać? Okazuje się, że 18 listopada br, Sjaelso ogłosiło upadłość z likwidacją spółki – Oznacza to, że syndyk masy upadłościowej zabezpieczy majątek tej spółki i sprzeda go w drodze licytacji – w tym działkę po Porto 55 – mówi Rafał Maliszewski z biura prasowego UM w Elblągu. -  To z tych pieniędzy będą pokrywane zobowiązania wobec wierzycieli – w tym Elbląga.

Miasto dokładnie wczoraj, 20 grudnia, złożyło do syndyka swoje roszczenia na kwotę 1 682 777 zł brutto. Termin składania wniosków mija 27 grudnia. Czy mamy szansę na to,  by kwota ta z powrotem wróciła do Elbląga? Magistrat nie feruje wyrokami, chociaż już dziś wiemy, że oprócz naszego miasta Sjaelso miało wielu wierzycieli i na pewno nie będziemy jedynymi, którzy będą chcieli odzyskać pieniądze od duńskiej firmy.

A za dalsze remonty Elbląg płaci nadal sam


Do tej pory Miastu udało się odzyskać od duńczyków tylko wspomniane 770 tys zł -  Te pieniądze zostały zapłacone przez Sjelso Eurovii – mówi Rafał Maliszewski. - Z kolei zobowiązanie na ponad 1,6 mln zł, to pieniądze, które Sjelso powinno przekazać Eurovii za wykonane prace. Na razie jednak duńska firma – z wiadomych przyczyn - tego nie zrobiła, a kwotę tę zapłaciło miasto.

Co jednak z dalszym remontem w obrębie Pilgrima i Nowowiejskiej? Miasto uspokaja; mimo walki o pieniądze prace będą wykonywane – Na wiosnę 2014 roku, firma Eurovia przystąpi do prac na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiej i Pilgrima, w okolicach dawnej Spyży i dokończy roboty drogowe związane z modernizacją przedmiotowego terenu – dodaje Tomasz Stemporzecki z Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg.

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 12

%83.3 %16.7
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ hd
  Sobota, 21.12

  I to jest bardzo dobra wiadomość,do roboty Panie syndyk,działka czeka a chętni są.

 2. 2
  +11
  ~ mineło tyle czasu i....
  Sobota, 21.12

  Zamiast Porto 55 ,niech Miasto Elbląg -rządzący znajdzie innego chętnego do wybudowania galerii w tym miejscu.

 3. 3
  +7
  ~ iza
  Sobota, 21.12

  tez slyszalam ze wielu chetnych jest na ta dzialke - w sumie sie nie dziwie w samiutkim centrum miasta

 4. 4
  --6
  ~ dede
  Sobota, 21.12

  To nie jest miejsce na galerię ! To miejsce na apartamenty.

 5. 5
  --5
  ~ poinformowany
  Sobota, 21.12

  Na wiosnę ma ruszyć budowa pod Biedronke z dużym parkingiem.

 6. 6
  --5
  ~ Rada Parafialna w UM uchwaliła,że...
  Sobota, 21.12

  Będzie tam nowy kościół. Decyzja jest ostateczna i nie podważalna.

 7. 7
  +8
  ~ Szkoda gadać
  Niedziela, 22.12

  Przecież już kiedyś pisałem jak od bankruta można wyciągnąć jakieś pieniądze. Za ten burdel po Sjaelso zapłacimy z własnej kieszeni. Niestety taki jest los tego miasta i rządzących , że za co się nie wezmą to spieprzą .

 8. 8
  --2
  ~ mayk
  Niedziela, 22.12

  Ktoś ma racje tam powinien stać apartamentowiec a galeria po drugiej stronie Carrerfura.

 9. 9
  0
  ~ inc
  Niedziela, 22.12

  kwestia kto się dogada z syndykiem jak wiadomo syndyk tu rozdaje karteczki ale to polska /// przetargi konkursy sugestie naciski///rzadza się swoimi "prawami"

 10. 10
  +1
  ~ to nie jest już miasta
  Poniedziałek, 23.12

  Galeria to powinna stanąć wg planu na obwodnicy, koło lotniska- pod Rosjan jadących do Gdańska. A kto kupi od syndyka to już jego sprawa i miastu nic do tego:)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5964479446411