Sobota, 3.06.2023, Imieniny: Leszek, Anatola, Tamara
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

W Elblągu będą składane wiatrakowce? Powstanie nowy zakład pracy?

05.11.2013, 07:00:05 Rozmiar tekstu: A A A
W Elblągu będą składane wiatrakowce? Powstanie nowy zakład pracy?
Autor projektu Euro-Projekt, Grzegorz Latecki (źródło: www.europrojekt.elblag.pl)

Zdawać by się mogło, że powstanie zakładu, który będzie produkował ciekawy produkt, a dodatkowo znajdzie w nim zatrudnienie kilku, kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu mieszkańców Elbląga, to raczej powód do dumy i okazja pokazania, że choć wolno, miasto się rozwija.  Niestety inwestor, spółka  NOVA  z Gdyni, nie chce wypowiadać się na temat tego projektu.

Budowa zakładu montażu wiatrakowców przy ulicy Lotniczej 63 w Elblągu planowana jest od kilku lat. Z uzyskanych nieoficjalnie informacji wynika, że lada chwila ruszą prace remontowe, a wykonawcą będzie elbląska firma, która również nie chce na razie oficjalnie wypowiadać się na temat inwestycji.

W karcie informacyjnej dotyczącej  przedsięwzięcia czytamy: „Docelowo „zakład” zajmować się będzie montażem wiatrakowców. Na terenie zakładu w Elblągu planowane jest uruchomienie montażu wiatrakowców z podzespołów dostarczanych od zewnętrznych dostawców. Planuje się poszerzenie działalności o badanie i diagnostykę ultralekkich konstrukcji lotniczych oraz prowadzeniem prac rozwojowych wiatrakowców i samolotów ultralekkich. Na terenie warsztatów przewiduje się w przyszłości możliwość modernizacji i montażu ultralekkich samolotów z gotowych podzespołów takich jak silniki, łopaty wirnika, śmigła, stateczniki, kompozytowe owiewki, wyposażenie elektroniczne itp. produkowanych przez certyfikowanych dostawców. Inwestor planuje rozpoczęcie montażu wiatrakowców w 2015r. w ilości 12 szt. rocznie, zwiększając stopniowo montaż do około 52 szt. wiatrakowców rocznie.”

Wiatrakowiec – co to takiego?


Na pierwszy rzut oka wiatrakowiec  wygląda jak mały helikopter, ale nim nie jest. Karta informacyjna przedsięwzięcia wyjaśnia, że jest to „statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), z rodziny wiropłatów, wyposażony w wirnik nośny i śmigło typu pchającego bądź ciągnącego. Wirnik nie jest napędzany silnikiem. Obraca się dzięki wykorzystaniu zjawiska autorotacji, powstającego dzięki ruchowi postępowemu wiropłata względem powietrza, uzyskanego dzięki sile napędowej śmigła. Czasem jako napęd wiatrakowca może służyć holujący pojazd naziemny lub nawodny. Z powodu konieczności zapewnienia ciągłego nadmuchu powietrza na wirnik nośny, wiatrakowiec - w odróżnieniu od innych wiropłatów - nie może wykonywać zawisu. Wiatrakowce posiadają cechy krótkiego startu i lądowania. Należą one do ultralekkich statków powietrznych. Ciężar startowy z pilotem i pasażerem nie może przekroczyć 450 kilogramów, natomiast waga samej konstrukcji wynosi około 230 kg.”

 Ilustracja pochodzi z Karty informacyjnej przedsięwzięcia zamieszczonej na stronie um-elblag.samorzady.pl.


Gdzie wiatrakowce będą składane?

Elbląska firma projektowa Euro-Projekt, wykonała wizualizację przyszłego zakładu produkcji wiatrakowców. Uwzględnia on wkomponowanie w bryłę budynku istniejącej zabytkowej wieży ciśnień, która zostanie wykorzystana na pomieszczenia magazynowe, konferencyjne i ekspozycyjne.

źródło: www.europrojekt.elblag.pl


W karcie informacyjnej wymieniono szczegóły prac budowlanych, jakie będą wykonane by osiągnąć końcowy efekt. Między innymi zostanie przeprowadzony remont i przebudowa istniejących budynków – warsztatów, wyburzony budynek (60 m2), dobudowana hala o wymiarach około 12 x 20 m i wysokości ok. 8 m.Usytuowanie zakładu montażu wiatrakowców (żółte znaczniki), Źródło: Karta informacyjna przedsięwzięcia

Dla kogo praca?

„Inwestor planuje utworzenie stanowisk przeznaczonych do montażu podzespołów wiatrakowców” – czytamy w karcie informacyjnej przedsięwzięcia. Będą to stanowiska:
„do montażu oraz badania wytrzymałości konstrukcji płatowców oraz konstrukcji nośnych wiatrakowców, samolotów i innych urządzeń wraz z hydraulicznym układem pomiarowym sił i odkształceń,
do montażu oraz analizy optymalizacji i testowania podwozi zwłaszcza wiatrakowców i samolotów ultralekkich wraz z układem wywierania obciążenia i wideo rejestratorem,
do badania silników, wibracji, siły ciągu i doboru łóż do silników
do atestacji i sprawdzania szczelności zbiorników paliwowych i instalacji paliwowych,
do badania instalacji elektrycznych, pobór prądu odporność na zwarcia (działanie w różnych temperaturach),
do regulacji i diagnostyki elektryki silników rotax Ducati DSE, Ignition Mate, AccuMate Pro,
do regulacji gaźników rotax SynchroMate,Mityvac,
do wyważania i pomiaru środka ciężkości wiatrakowców wraz z laserowym pomiarem kątów i foto rejestratorem,
mobilny układ pomiarowo diagnostyczny służący do analizy wybranych parametrów dynamicznych oraz naprężeń konstrukcji wiatrakowca ultralekkiego w locie,
Trenażer / symulator wiatrakowców”.

Z powyższych planów wynika, że wielu specjalistów może znaleźć zatrudnienie, gdy zakład ten powstanie. Miejmy nadzieję, że daleko posunięte prace przygotowawcze (m.in. uzyskane pozwolenia, wykonane projekty) będą miały kontynuację w realizacji budowy i zgodnie z projektem, w 2015 zacznie on produkcję wiatrakowców, a wielu elblążan znajdzie w nim ciekawą pracę.

 

Majka Brejdak

 

Oceń tekst:

Ocen: 28

%82.1 %17.9


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ na ulicy mówią
  Wtorek, 05.11

  Już kutry do Norwegi produkowali tylko kto je widział? Teraz kolej na wiatroochlapy? Szkoda, że ELSIN postawiono w stan likwidacji i straciło tam prace kilkadziesiąt osób-ale to dziennikarzy nie interesuje..................

 2. 2
  +5
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 05.11

  Mnie ten budynek przypomina zakład karny z wieżyczką dla strażników.

 3. 3
  +5
  ~ dewiza
  Wtorek, 05.11

  Już niektórzy malkontenci się odezwali. Widocznie mają ciepłe posadki i za co utrzymać rodzinę.Oby jak najwięcej nowych miejsc pracy, zaczyna coś się dziać.

 4. 4
  +3
  ~ któryś na liście Wilka?
  Wtorek, 05.11

  do dewiza- tak zaczyna się już dziadować nie dziać, a z byłym likwidatorem to tylko możemy zamykać następne zakłady. Co do ciepłych posadek masz rację twój guru ma ciepłą posadkę jak i jego żona- tylko czy nie ma tam konfliktu interesu? Czy moralnie jest to normalne i prawe oraz sprawiedliwe- ja mam wątpliwości!

 5. 5
  +6
  ~ remigjush
  Wtorek, 05.11

  no to bardzo ciekawy zakład ;) dobra inicjatywa i badania. Oby więcej takich a nauka się rozwinie w Egu i miejsca prac będą.

 6. 6
  +13
  ~ fajnie
  Wtorek, 05.11

  gotowe waiatrakowce będzie można kupić w Porto 55 przy ul Nowowiejskiej, powstała już społeczna kolejka, można wpłacać przedpłaty na maszyny

 7. 7
  +6
  ~ jan-49
  Wtorek, 05.11

  jeszcze wszystko w polu a tutaj sie zachwycaja czym sie zachwycac w elblagu sa tysiace bezrobotnych a pare czy kilkanascie miejsc pracy bezrobacia nie zlikwiduje a jak znam zycie prace znajda jak zwykle sami swoi i przestancie z tego robic jakis super sukces tzreba bylo nie likwidowac zakladow pracy WIEKSZOSC DZIEKI STYROPIANOWCOM a teraz nie lamentowac

 8. 8
  +13
  ~ sd
  Wtorek, 05.11

  Nie będzie można kupić wiatrakowca, bo całą produkcja jest sprzedana do dubaju, eksport ma być przez elbląski port który zatrudnia 250 elblązan na 3 zmiany. Całą załoga wyposażona będzie w uniformy które nowaczyk przywiózł z chin. Chińczycy będą budować wielki mur elbląski przy którym zatrudnienie znajdzie ok 350 ludzi. To ci którzy jeszcze nie wyjechali bo popsuł się autobus produkowany przez elblązan w kaliningradzie.

 9. 9
  +9
  ~ 56i9
  Wtorek, 05.11

  Wiatrakowce , nocniki z napędem na cztery koła , telewizory o kształcie terójkąta...wszystko to będzie się produkować w najbliższej przyszłości.

 10. 10
  +13
  ~ Któryś na liście Wilka?
  Wtorek, 05.11

  Kto normalny otworzy tam produkcję jak zaraz "mieszkańcy:" zaprotestują , że hałas, wiatry i ruch samochodów analogiczna sytuacja co do złomowca i tych wszystkich "pseudo afer" ? Z takim społeczeństwem to tylko możemy inicjować Referenda w całej Europie oraz organizować zbiórki na kolejne kościoły...............

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1515760421753