Niedziela, 26.03.2023, Imieniny: Teodor, Emanuela, Larysa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Czekają nas kolejne badania archeologiczne na DW 503. Termin zakończenia przebudowy coraz bardziej zagrożony

27.09.2013, 17:00:12 Rozmiar tekstu: A A A
Czekają nas kolejne badania archeologiczne na DW 503. Termin zakończenia przebudowy coraz bardziej zagrożony
fot. Monika Skowrońska

Już po raz czwarty prace na odcinku drogi wojewódzkiej 503 musiały zostać wstrzymane. Choć za każdym razem miejsce jest inne, powód pozostaje tej sam - robotnicy odkopują coś, co archeolodzy muszą zbadać. Dla Eurovii oznacza to wstrzymanie prac, dla mieszkańców przesunięcie terminu korzystania z uroków nowej drogi.

Od dnia 24 lipca 2013 r. wykonawca robót, Eurovia Polska S.A. nie może prowadzić planowanych prac budowlanych w ul. Pocztowej w rejonie ulicy Stoczniowej (odcinek ul. Armii Krajowej-ul. Królewiecka) w Elblągu. Jest to spowodowane decyzją Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zgodnie z którą Eurovia została zmuszona wstrzymać prace budowlane w miejscu odsłonięcia historycznego obiektu architektonicznego przy ul. Pocztowej do czasu przeprowadzenia przez Urząd Miasta ratowniczych badań archeologicznych.

Podobną decyzję Konserwator Zabytków wydał 14 sierpnia 2013 r. również w przypadku robót w ul. Pocztowej w rejonie ulicy Wieżowej (odcinek ul. 1 Maja-ul. Armii Krajowej).  Eurovia będzie tam mogła wznowić wykonywanie robót również dopiero po przeprowadzeniu przez Urząd Miasta ratowniczych badań archeologicznych.

Przypomnijmy, że rok temu Urząd Miejski poinformował, iż archeolodzy zakończyli prace przy odkrytych fortyfikacjach nowożytnych w rejonie Placu Słowiańskiego i ulicy Pocztowej, a Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na kontynuowanie wstrzymanych robót przy rozbudowie drogi wojewódzkiej 503.

W zeszłym roku również doszło do wstrzymania robót w dwóch miejscach. Pierwsze znajdowało się na ul. Pocztowej, naprzeciwko Poczty Głównej (w miejscu, gdzie przechodziły linie tramwajowe).

Drugie wykopalisko miało miejsce przy Placu Słowiańskim. - I w tym wypadku procedura była taka sama. Trafiliśmy na nie pod koniec grudnia, a prace związanie z archeologicznymi badaniami ratunkowymi zostały zakończone w maju. W sumie, w obu przypadkach, przez okres 7 miesięcy nie było możliwości prowadzenia robót budowlanych objętych kontraktem  - mówi Arkadiusz Daniluk, Kierownik Kontraktu. - Obecnie na wysokości ulicy Wieżowej chyba mamy do czynienia z dalszą częścią tego samego, co wykopaliśmy za pierwszym razem, pod torowiskiem. Natomiast, na co natrafiliśmy przy Liceum trudno powiedzieć - to  już rozstrzygną archeolodzy.

Kiedy prace archeologiczne zostaną zakończone? Problem w tym, że Urząd Miasta jeszcze nie rozpoczął ich wykonywania. - Teren został przez nas ogrodzony i zabezpieczony do czasu przeprowadzenia badań archeologicznych - zauważa Arkadiusz Daniluk. - Taki stan rzeczy trwa już od 23 lipca br. kiedy to nasze prace zostały wstrzymane, a dzień później Konserwator Zabytków wydał decyzję o konieczności przeprowadzenia prac archeologicznych. Wstrzymanie prac przesuwa termin zakończenia robót o kolejny czas.

O tym, ile to będzie czasu, zależy od kilku czynników. Również od tego, jak szybko Prezydent podejmie decyzję o tym, kto i kiedy przeprowadzi badania archeologiczne. - Czekamy na tą decyzję już 59 dni. Niestety są to bezpowrotnie stracone miesiące letnie, a więc najlepszy czas na roboty budowlane. Obawiamy się, że teren po badaniach zostanie oddany nam w okresie jesienno-zimowym, kiedy niewiele już da się zbudować. Prace ruszą "pełną parą" dopiero na wiosnę na przełomie marca i kwietnia. Licząc od lipca do kwietnia daje nam to kolejne 8 miesięcy braku możliwości wykonywania robót - - mówi Arkadiusz Daniluk. - Ze zdziwieniem jakiś czas temu usłyszeliśmy od władz Miasta, że decyzja Konserwatora Zabytków nakazująca przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych w ul. Pocztowej w rejonie ulicy Stoczniowej została cofnięta. Nic nam o tym nie wiadomo. Dwa tygodnie temu poprosiliśmy pisemnie Urząd Miasta, aby przekazał nam tą Decyzję w której Konserwator Zabytków pozwala na kontynuowanie robót budowlanych. Do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%71.4 %28.6


Galeria / Wykopaliska na DW 503 (wrzesień 2013) ( zdjęć 24 )
Dodano: 2013-09-27 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ w głowie się nie mieści.
  Piątek, 27.09

  Znależli W-C hitlera bo był w Elblągu a może sracz krzyżaka .Kończcie ten remont ulic a archeolodzy przez tyle lat mieli czas by przekopać cały Elbląg .Teraz widzimy jak pracowali w Elblągu geodezja i archeolodzy.

 2. 2
  +8
  ~ ele
  Piątek, 27.09

  Zanim zrobią, druga część miasta będzie do remontu a właściwie już jest. Elegancko ;-)

 3. 3
  +13
  ~ Miminka
  Piątek, 27.09

  No nie, jeżdzą raz w tygodniu na budowy, kontrolują i mimo to mają opóźnienie. Obwiniali Nowaczyka, a teraz sami są bezradni. Ciekawe jak prezydent Wolf się będzie tłumaczył.

 4. 4
  +7
  ~ dede
  Piątek, 27.09

  Przecież to fikcja. To pretekst by nie płacić i by nie robić. Taka obopólna umowa między miastem a wykonawcą który w tym czasie zwalnia sprzęt i ludzi i zarabia na innych projektach.

 5. 5
  +15
  ~ ytrq
  Piątek, 27.09

  To jest najprostsza sprawa na usprawiedliwienie przeciągających sie robót, wystarczy wrzucić kilka starych cegieł i zaraz stado archeologów zamknie budowe na kilka miesięcy. Przecież widać na starych fotkach z Elbląga co tam wcześniej stało i nie ma potrzeby tam nic badać.

 6. 6
  +7
  ~ kłamliwyPiS
  Piątek, 27.09

  No to masz Wilku przerąbane, końca tej inwestycji przed wyborami nie bedzie!!! A tacy Wilku i pisiory byli cwani i wine za wolne tempo inwestycji zrzucali na powców, a teraz okazuje się kto jest wiekszym nieudacznikiem!!!

 7. 7
  +12
  ~ jamaleg
  Piątek, 27.09

  codziennie na wszystkich tych rozkopanych ulicach pracuje tylu ,, fachowców" że można by ich policzyć na palcach od obu dłoni , nie dokończone odcinki a biorą się za następne . Kiedy w końcu oddacie do użytku wyjazd ze Słonecznej w 12 lutego . Burdel , Burdel i nic więcej . Panie Prezydencie czas skończyć przesiadywanie w kościele i pora wziąć się za rozwiązywanie realnych problemów mieszkańców naszego miasta

 8. 8
  +4
  ~ droga redakcjo
  Piątek, 27.09

  zdjecia od 25 do 36 - to jest dubel. Patrzajta co wklejata.

 9. 9
  +11
  ~ JesusAlvaro
  Piątek, 27.09

  Uuuu no to zaczyna już zalatywać aferą. Jeżeli miasto faktycznie za wysłanie archeologów odpowiada i przez 2 miesiące palcem nie kiwnęło to jest to delikatnie mówiąc nieudolność, żeby nie mówić sk.....yństwo. Na co ci ludzie czekają? Zaraz przyjdą przymrozki i robota stanie na dobre, a potem zacznie się sr.nie ogniem i przerzucanie odpowiedzialności między Inwestorem i Wykonawcą. Finał przebudowy 503 widzę w sądzie.

 10. 10
  +13
  ~ no ale zastanówmy się
  Sobota, 28.09

  tak swoją drogą macie tyle tych ulic do wykończenia że właściwie nie mam pojęcia dlaczego akurat ta Pocztowa wam coś blokuje. Na Browarnej itd możecie zapier...ać na maksa, tam was nikt i nic nie będzie powstrzymywać. Niby kapitalizm mamy a kierownik rodem z komuny, gdyby w tym urzędzie nie siedział ktoś do niego podobny, kary za opóźnienia byłyby już egzekwowane

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.8344490528107