Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zabytkowy jaz przy Zakrzewskim Młynie odzyska dawną świetność

14.09.2012, 13:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Zabytkowy jaz przy Zakrzewskim Młynie odzyska dawną świetność
Regulacja Kumieli na odc. ul. Górnośląskiej. To kolejna inwestycja, obok budowy jazu na Zakrzewskim Młynie, która ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w Elblągu (fot. AS)

Trwają prace przy budowie nowego jazu - kaskady przy Zakrzewskim Młynie. Jest to kolejna inwestycja, obok trwającej obecnie regulacji rzeki Kumieli na odcinku 3 km od ul. Grobli św. Jerzego do ul. Marymonckiej, która ma poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w naszym mieście, a także utrzymać w ryzach wspomnianą rzeczkę, która latem przypomina spokojny, leniwy strumyk, a wiosną, po zimowych roztopach, pokazuje swoje groźniejsze oblicze. Bywa tak, że Kumiela zamienia się wtedy w wartki potok, i wyrządza wiele szkód.

Zimą tego roku w rozmowie z naszym serwisem, Bogdan Szymanowski, dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu, instytucji, która jest inwestorem części hydrotechnicznej i melioracyjnej zadania „Regulacja rzeki Kumieli na odcinku 3 km od ul. Grobli św. Jerzego do ul. Marymonckiej” w ten sposób wyjaśniał problemy, jak nastręczał zabytkowy jaz-kaskada. - Zakrzewski Młyn, jest newralgicznym i niebezpiecznym punktem, znajdujący się za ulicą Marymoncką – mówił Szymanowski - Jest to budowla piętrząca, która ma za zadanie regulację dużych poziomów spadku koryta rzeki. Jaz znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i grozi zawaleniem.

W grudniu 2011 roku  ŻZMiUW w Elblągu starał się u marszałka województwa o dofinansowanie tej inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tym czasie przygotowana została dokumentacja na wykonanie całego zadania. Wiosną tego roku dofinansowanie udało się zdobyć. Budowa jazu-kaskady kosztować będzie 1 mln 173 tys. zł. Dlatego już w czerwcu br. ogłoszony został przetarg na wykonanie robót budowlanych na rzeczonym, newralgicznym odcinku.

Na wyłonienie firmy, realizującej zamówienie nie trzeba było długo czekać. Do 20 lipca wpłynęło 8 ofert od podmiotów zainteresowanych wykonanie zadania. Ostatecznie, w drodze przetargu, wybrano Firmę Budowlano Handlową ASBUD Andrzej Dobka, z Kartuz.

Jak wynika ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, zakres zadania obejmuje budowę jazu o wysokości 0,70 m. Posiadać on będzie 5 stopni (każdy z wbudowanymi głazami). Ostatni, szósty, dolny stopień będzie miał wysokość 1,20 m. Wykonana zostanie także niecka wypadowa i koryto rzeki przy górnym stanowisku na długości 33 m. Wykona się również umocnienie dna i skarp stanowiska dolnego i górnego. Niezbędną inwestycją okazało się być przygotowanie drogi tymczasowej i nowego koryta rzeki, w celu przeprowadzenia wody budowlanej.

Zakończenie inwestycji przewidziano do końca października 2013 roku.
 
 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 1 )


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Zakrzewski Młyn ?
  Piątek, 14.09

  Chyba się komuś coś pomyliło, gdyż Zakrzewski Młyn (Zakrzewek) - swego czasu Gross Wesseln - znajduje się jako ostatni przed Młynem Krzaczastym czyli dzisiejszym Hotelem Młyn, jeszcze w Bażantarni.

 2. 2
  +1
  ~ kek
  Piątek, 14.09

  Czytanie ze zrozumieniem: "znajdujący się za ulicą Marymoncką – mówił Szymanowski" Więc nie wiem o co Ty się czepiasz?

 3. 3
  +1
  ~ turban
  Piątek, 14.09

  kolejna degradacja kumielki

 4. 4
  +3
  ~ BEZ ŚCIEM prosze
  Sobota, 15.09

  Ciekawe, dlaczego utrzymaniem zieleni i ulic w mieście zajmuje sie olsztyński PUDiZ? Czy ZZM i MPO z Elblaga robia to gorzej? Czy Elbląg ma tak dużo kasy, ze stac go na utrzymywanie olsztyńskich firm, kosztem własnych spółek komunalnych? Pozdrawiam:)

 5. 5
  +4
  ~ brak słów
  Sobota, 15.09

  Jak długo jeszcze będzie ten bałagan widoczny na zdjęciu w artykule to teren ZBK ,można film nakręcić rudery ,szopki,nie koszone zielsko.KIEDY przy rzece będzie ścieżka rowerowa i dlaczego te kamienie nie są ułożone wyżej.Przecież przy wysokiej wodzie wszystko spłynie z góry nie zabezpieczone i po umocnionym brzegu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.9301970005035