Środa, 24.07.2024, Imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Montaż 222 stojaków rowerowych niezbędną inwestycją? (aktualizacja)

25.07.2012, 11:40:49 Rozmiar tekstu: A A A
Montaż 222 stojaków rowerowych niezbędną inwestycją? (aktualizacja)
fot. Kamila Jabłonowska

W czerwcu ruszyła w Elblągu akcja montażu 222 stojaków rowerowych. Głównie mają się one pojawić przy szkołach, ale nie tylko. Jednak czy naszemu miastu w pierwszej kolejności potrzebna jest taka inwestycja?

- Za kwotę 55 tys. zł zostały zakupione 222 stojaki, które będą montowane w ramach praktyk, przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera - wyjaśnia radny Robert Turlej, pomysłodawca akcji. - Koszt montażu, i mam tu na myśli zakup materiałów potrzebnych do zamontowania stojaków, to ok. 5 tys. zł. W sumie z budżetu Departamentu Edukacji przeznaczono na stojaki rowerowe 60 tys. zł.

Czy Elbląg potrzebuje tylu stojaków?

- Większa ilość stojaków to szansa na to, by więcej elblążan chciało jeździć rowerem po mieście. Dobrze, że Miasto pytało się cyklistów, które miejsca są najlepsze do ich zamontowania. Sądzę, że komunikacja miejska w obecnej chwili, w czasie wielu remontów, nie spełnia oczekiwań mieszkańców! - stwierdza 19-letni Antek. - Ostatnio musiałem czekać w centrum miasta na autobus 23 minuty! Gdybym więc miał sprawny rower, to na pewno bym z niego skorzystał.

- Nie widzę sensu w montowaniu większej ilości stojaków – wyraża swoją opinię  34-letni Andrzej. - Wszyscy, których znam, poruszają się samochodami bądź komunikacją miejską. Trudno oczekiwać od ludzi, żeby w każdą pogodę wyruszali w miasto na rowerze. Jak się komuś chce jeździć na rowerze to w weekend jedzie w trasę i wraca do domu. Po co komu wtedy stojak? Poza tym myślę, że lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze na coś innego. Mało to mamy problemów?

- W Elblągu coraz więcej ludzi przerzuca się na rowery - mówi 20-letni Kamil. - Szczególnie teraz, kiedy co kawałek są jakieś roboty. Szkoda, że nie ma jakiegoś większego szlaku rowerowego. Na pewno turyści mogliby sobie w ciekawy sposób zwiedzić miasto taką trasą. Według mnie stojaki są potrzebne, ale przede wszystkim powinny być funkcjonalne, jak te koło Departamentu Kultury. Codziennie poruszam się po mieście na rowerze, w wielu miejscach brakuje stojaków, a np. pod dworcem PKP stojaki są używane przez komis rowerowy.

Choć zdania na temat zwiększenia ilości stojaków rowerowych mogą być podzielone, to jednak nikt nie zaprzeczy, że ten sposób poruszania się po mieście zasługuje na podziw. A skoro nie możemy mieć wpływu na pogodę, która bywa kapryśna, czy trasy rowerowe, których w naszym mieście nie jest zbyt wiele, to może warto chociaż poprzez stojaki wspomóc tych, którzy promują zdrowy, ekologiczny styl życia.

Gdzie się pojawią?

- Obecnie nowe stojaki są już przy ul. Hetmańskiej (5szt.- przyp.red.), przy Urzędzie Miejskim (ul. Czerwonego Krzyża - 4 szt. - przyp. red.), przy Targowisku Miejskim (12 szt.- przyp. red.), a także przy Żłobku Miejskim przy ul. Asnyka (3 szt. - przyp. red.) - wymienia Robert Turlej.

Wszystkie stojaki rowerowe zostaną zamontowane do końca września. Kolejne pojawią się jeszcze przy:

- Szkole Podstawowej nr 9   - 4 szt.
- Szkole Podstawowej nr 14 (tylko orlik) - 5 szt.       
- Szkole Podstawowej nr 16 - 5 szt.
- Szkole Podstawowej nr 21 - 5 szt.         
- Szkole Podstawowej nr 19 - 5 szt.
- Szkole Podstawowej nr 6 (tylko orlik) - 5 szt.
- Zespole Szkół nr 1 (w tym orlik) - 10 szt.
- Gimnazjum nr 7 - 5 szt.
- Gimnazjum nr 9 - 5 szt.
- Gimnazjum nr 1 - 4 szt.
- Zespole Szkół Gospodarczych - 10 szt.
- Zespole Szkół Technicznych - 10 szt.
- Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług - 5 szt.
- Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich - 10 szt.
- Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 - 10 szt.
- Zespole Szkół Ekonomicznych - 10 szt.
- Zespole Szkół Zawodowych nr 1 - 5 szt.
- Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 - 10 szt.

- Przy I LO nie powstana stojaki - zaznacza Robert Turlej. - Szkoła zwracając się o stojaki nie podała, że musi posiadać stojaki typu AGORA  i zakupiliśmy dla nich zwykłe. W związku z tym dopiero za rok przy nowym zakupie I LO otrzyma stojaki.

Stojaki pojawią się również przy:

- COP, ul. Warszawska 55 - 4 szt.
- Galeria El ul. Kuśnierska 6 - 5 szt.
- Ratusz Staromiejski ul. Stary Rynek 25 - 5 szt.
- Brama Targowa ul. Stary Rynek 2 - 3 szt.
- Hotel Elbląg ul. Stary Rynek 54-  3 szt.
- Biblioteka Elbląska ul. Św. Ducha 3-7 - 5 szt.
- Areszt Śledczy - 5 szt.
- PWSZ ul. Grunwaldzka - 10 szt.
- PWSZ ul. Wojska Polskiego - 5 szt.
- PWSZ ul. Czerniakowska -5 szt.
- Dworzec PKP/PKS Pl. Dworcowy - 10 szt.
- Urząd Miejski ul. Łączności - 5 szt.
- Fontanna ul. 1 Maja - 5 szt.
- Światowid ul. Karowa - 5 szt.

- To dopiero początek - zapowiada Robert Turlej. - Zapotrzebowanie na stojaki rowerowe w naszym mieście jest duże, dlatego w budżecie na przyszły rok chcemy zabezpieczyć 60 tys. zł.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 9

%88.9 %11.1
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 )


Komentarze do artykułu (27)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ ludz
  Środa, 25.07

  daje 5 zł za zdjęcie roweru przy stojaku na Hetmańskiej!! Jeszcze nie widziałem tam roweru.

 2. 2
  0
  ~ Ajax
  Środa, 25.07

  - To dopiero początek - zapowiada Robert Turlej - obok stojaków zamontujemy parkometry i w ten sposób będzie na wycieczkę na Wyspy Owcze w poszukiwaniu inwestorów dla naszego miasta!

 3. 3
  +13
  ~ Ada
  Środa, 25.07

  Słuszna inicjatywa. Takie stojaki jak te na zdjęciach są bardzo wygodne, bo pozwalają na przypięcie ramy roweru a nie tylko samego koła. Elbląg jest idealnym w skali miastem do poruszania się na rowerach. Wszędzie można dotrzeć w max. 40 minut. To często szybciej niż poruszając się samochodem po zakorkowanych ulicach. Nikt nikogo nie zmusza do jeżdżenia rowerem w deszczu i śniegu, ale w taką pogodę jak dziś warto wybrać 2 kółka. Ja właśnie przyjechałam do pracy rowerem. Chętnie wracając do domu przypnę rower do stojaka, zrobię zdjęcie komórką i wyślę na adres redakcji jeśli oferta pana ~ ludz jest nadal aktualna:)

 4. 4
  +4
  ~ sdf
  Środa, 25.07

  Uwaga: stojaki na rynku sa zawsze zagrodzone przez handlarzy w dni targowe!!! Tak byc nie powinno.

 5. 5
  --7
  ~ zgadzam sie
  Środa, 25.07

  to dopiero początek - znajmoa firma Pna TURLAJGROSZKA musi jakos zarobic. Cosik sie tam jeszcze wymysli... od czego jest ta przestrzen między uszami??

 6. 6
  --2
  ~ sd
  Środa, 25.07

  Komentarz uzytkownika "zgadzam sie" nalezy usunac.

 7. 7
  +7
  ~ OFICER ROWEROWY
  Środa, 25.07

  ...to jednak nikt nie zaprzeczy, że ten sposób poruszania się po mieście zasługuje na podziw... A to dlaczego Pani Kamilo? Nie ma w tym nic dziwnego że podróże po mieście odbywa się rowerami, tak jak nie jest dziwne chodzenie pieszo jazda komunikacją zbiorową czy też samochodami . To są wszystko normalne sposoby zaspokajajania potrzeb transportowych mieszkańców, a naszym zadaniem jest zachęcać poprzez różne działania prorowerowe do zostawienia samochodu w garażu i przemieszczania się na krótkich dystansach za pomocą innych środków komunikacji. A podziw to może budzić jazda w np. takich warunkach :-) http://photo.bikestats.eu/zdjecie,83969,robert-za-leczem.html Pozdrawiam.

 8. 8
  +9
  ~ olecka
  Środa, 25.07

  Ja jestem za zwiększeniem ilości stojaków. Coraz więcej elblążan jeździ rowerami, to bardzo wygodny i w miarę szybki środek transportu, szczególnie latem, kiedy to w autobusach duchota, że nie da rady wytrzymać.

 9. 9
  --8
  ~ jura
  Środa, 25.07

  mam gdzies te stojki piszecie juz od roku o nich a jeszcze zadnych nie widzialem

 10. 10
  --3
  ~ Taki jakis tam
  Środa, 25.07

  Fajnie ze takie rzeczy robia, ale mala sugestia. Zaprzac do pracy departament marketingu, niech poszuka relkamodawcow na te stojaczki. Ewentualnie oddac ktorejs agencji reklamowej , rozliczenie pol na pol.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0791051387787