Wtorek, 19.11.2019, Imieniny: Elzbieta, Seweryn, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Inwestor rozbudowy Ogrodów ma awaryjny plan?

30.08.2011, 06:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Inwestor rozbudowy Ogrodów ma awaryjny plan?
fot. Rafał Kadłubowski

Do dnia dzisiejszego Wojewódzki Sąd Administracyjny nie wyznaczył jeszcze terminu rozpatrzenia skargi wojewody Mariana Podziewskiego, na uchwałę elbląskich radnych dotyczącej rozbudowy CH Ogrody. Inwestor ING Real Estate postanowił nie czekać na decyzję WSA i zaproponował Miastu przygotowanie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Centrum Handlowego Ogrody. Uchwała nad przystąpieniem do jego sporządzenia, ma być głosowana już w najbliższy piątek, 2 września podczas sesji Rady Miejskiej.

Przypomnijmy, że 6 lipca, wojewoda warmińsko-mazurski jako organ nadzoru, wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Miejskiej w Elblągu, w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydzielonego terenu w osiedlu Zakrzewo w Elblągu. Przypomnijmy, że uchwała ta dawała zielone światło dla rozbudowy Centrum Handlowego Ogrody.

- Zdaniem Wydziału Prawnego i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego uchwała ta została podjęta z naruszeniem prawa, ponieważ nie wyczerpuje pełnego zakresu planu miejscowego, zgodnie z którym w planie określa się parametry i wskaźniki kształtowania i zagospodarowania terenu, w tym linie zabudowy, gabaryty obiektów i wskaźniki intensywności zabudowy – uzasadniała decyzję wojewody Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego.

Mimo to, 2 sierpnia uchwała Rady Miejskiej w Elblągu skierowana została do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W ciągu 30 dni wejdzie ona w życie, co oznacza, że inwestorzy Centrum Handlowego „Ogrody” mogą kontynuować proces rozbudowy obiektu zgodnie z założonym harmonogramem, chyba, że WSA orzeknie, ze uchwała ta została podjęta z naruszeniem prawa. 

ING Real Estate, inwestor rozbudowy Ogrodów, nie czekając na decyzję sądu, zwrócił się do elbląskiego magistratu z wnioskiem w sprawie przystąpienia do sporządzania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tym razem dotyczącego już wyłącznie terenu Centrum Handlowego „Ogrody”. Tym samym uchwała ma być głosowana już na najbliższej sesji Rady Miejskiej w dniu 2 września.

Zapytaliśmy Tomasza Szewczyka, Dyrektora Zarządzającego Acteeum Central Europe, które na zlecenie ING Real Estate przygotowuje rozbudowę CH „Ogrody", o to czy sporządzenie nowego mpzp, to wariant awaryjnym w przypadku unieważnienia przez wojewodę pierwszej uchwały Rady Miejskiej.

- Co dalej z uchwalonym już wcześniej planem dotyczącym rozbudowy CH Ogrody? Czy inwestor nie czekając na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego postanowił poprawić błędy i sporządzić nowy plan?
 
Tomasz Szewczyk - Uchwała Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydzielonego terenu w osiedlu Zakrzewo w Elblągu skierowana została do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dniu 2 sierpnia br. W ciągu 30 dni wchodzi w życie, co oznacza, że możemy kontynuować proces rozbudowy obiektu zgodnie z założonym harmonogramem. Następny krok formalny to ubieganie się o uzyskanie pozwolenia na budowę.
 
Wcześniej, 6 lipca br., wojewoda warmińsko-mazurski zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) o stwierdzenie, czy drobne formalne błędy w uchwale mają wpływ na jej ważność. Rozpatrywanie wniosku wojewody przez WSA może potrwać nawet kilka miesięcy. Ze względu na znikomość uchybień, liczymy, że sąd oddali skargę i uchwała zostanie utrzymana. Niezależnie od powyższej sytuacji oraz by wyeliminować nawet najmniejsze usterki formalne, rozpoczęto działania zmierzające do uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu CH „Ogrody” w Elblągu. To kolejny dowód na fakt poparcia naszej inwestycji przez władze miasta.
 
- Ile potrwa cały proces sporządzania planu, dyskusji i jego uchwalenia?

- Procedura zmiany planu może potrwać około 6 miesięcy.
 
- Czy znacząco wpłynie to na termin rozpoczęcia rozbudowy? Jaki jest nowy termin rozpoczęcia i zakończenia prac?


- Publikacja w Dzienniku Urzędowym dowodzi, że uwagi wojewody miały charakter czysto formalny i w żaden sposób nie podważają inicjatywy rozbudowy „Ogrodów". Fakt ten umożliwia nam działanie zgodnie z przyjętym harmonogramem, bez perspektywy opóźnienia procesu inwestycyjnego. Następnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Nawet jeśli WSA przyjmie wniosek wojewody, podjęte działania pozwolą nam procedować bez opóźnień.
 
Rozpoczęcie prac przy rozbudowie Centrum Handlowego „Ogrody" zaplanowano na początek 2012, nowe „Ogrody” otwarte zostaną w roku 2013. Po zakończeniu wartej 55 mln Euro inwestycji powstanie dwukrotnie większe nowoczesne centrum o powierzchni najmu ponad 40 000 m2 z funkcjami usługowymi i rozrywkowymi.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +11
  ~ Kyno
  Poniedziałek, 29.08

  Rozbudowywać i to szybko.Porto poszło się bujać pójdzie wam łatwiej

 2. 2
  +20
  ~ ;p;p;p
  Poniedziałek, 29.08

  tylko w takim Poje.... kraju, pierw 100 ton papierów nim cokolwiek zaczną budować. Po co i na co to komu ?

 3. 3
  +13
  ~ Jonas
  Poniedziałek, 29.08

  Niech wojewoda lepiej zamie się tą swoją warmią i mazurami, a nie próbuje uszczęśliwiać Elbląg, który nie powinien leżeć w tym żałosnym województwie.

 4. 4
  +8
  ~ AntyOlsztyn-wioska dla wojewdoy
  Poniedziałek, 29.08

  wojewóda do gOłdapi z kąd pochodzi, niech sie skupi na robieniu "metropolii z wsiochowatego łolsztyna", za Elblagiem jest juz prawie Ukraina!!! nic mnie tak w ostatnim czasie nie zbulwersowało tak mocno jak protest szanownego pana z gołdapii, nawet plajta sjalesio i koniec dla aporto 55. Wojewodo daj pozyc, nie rob z wiochy z metropoli, zabral;iscie nam wszstko-policjantom radiowozy biurka, wydzial mandatowy , urzad wojewodzki, dramt!!!

 5. 5
  +24
  ~ stary elblążanin
  Poniedziałek, 29.08

  Mnie jako Elblążanina dziwią i są niezrozumiałe decyzje Tego Pana na urzędzie, chociaż przeżyłem i widziałem różne rzeczy .Każdy polityk widzący że dane miasto czyli Elbląg chce się rozwijać ,mieszkańcy są na tak mowa o rozbudowie Ogrodów to taki polityk powinien pomagać nie przeszkadzać.Przykro jest czytać ten artykuł i to co robi polityk,powiem krótko. NIE ŁADNIE PROSZĘ PANA.

 6. 6
  +1
  ~ elblag
  Poniedziałek, 29.08

  dobrze że są inne centra handlowe np ELeclerc lub kaufland bo jak się z tego wycofają to można tam też rozkopać:)

 7. 7
  +8
  ~ Janos
  Poniedziałek, 29.08

  Jeśli wojewóda jest z Olsztyna to wszystko jasne.

 8. 8
  +11
  ~ fgfggg
  Poniedziałek, 29.08

  Elbląg chce się promować jako miasto przyjazne inwestorom, a tym czasem odstrasza wielkich inwestorów setkami dokumentów i dziwnych problemów z wydaniem zgody na budowę

 9. 9
  +17
  ~ gosc
  Poniedziałek, 29.08

  Ciekawe dlaczego Elblag uwazane jest za miastgo hipermarketow i centrow handlowych, jesli de facto nie ma tutaj cenrum handlowego z prawdziwego zdarzenia.

 10. 10
  +8
  ~ ali g
  Poniedziałek, 29.08

  i znów bicie piany i temat zastępczy tylko gadają co to nie wybudują,zamiast pitolić róbcie coś w nieroby

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.