Środa, 27.05.2020, Imieniny: Juliusz, Magdalena, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Wielkie centrum handlowe powstanie pod Elblągiem

11.07.2008, 13:52:31 Rozmiar tekstu: A A A
Wielkie centrum handlowe powstanie pod Elblągiem

50 tys. m kw. powierzchni najmu posiadać będzie nowe centrum handlowe, które w połowie 2010 r. ma zostać otwarte w Gronowie Górnym przy ul. Berylowej. W środku znaleźć się mają m.in. hipermarket, market budowlany, sklep z artykułami RTV/AGD oraz ok. 100 sklepów i punktów usługowych o zróżnicowanej ofercie. Budowa centrum handlowego pod Elblągiem kosztować ma 90 mln euro.

Inwestorem jest irlandzka spółka Spirit International Poland, która w Polsce była deweloperem m.in. otwartej w listopadzie 2007 r. Galerii Podlaskiej - regionalnego centrum handlowego w Białymstoku. Spirit International to założona w 2003 r. firma doradcza w dziedzinie nieruchomości z siedzibą w Algarve w Portugali. W 2005 r. w ramach firmy wyodrębniono dział deweloperski, którego główna siedziba mieści się w Dublinie w Irlandii.

Inwestor wskazuje na bardzo dobre położenie Elbląga, tuż przy drodze krajowej nr 7 oraz w pobliżu Trójmiasta i granicy polsko-rosyjskiej. Według dewelopera miasto mimo, że liczy prawie 130 tys. mieszkańców, to wciąż brakuje w nim nowoczesnych obiektów handlowych.

- Cieszymy się, że jesteśmy zaangażowani w projekt w Elblągu, mieście tętniącym życiem, które potrzebuje nowoczesnego centrum handlowego - mówi John Donnelly, dyrektor zarządzający Spirit International. - Rozmowy z najemcami przebiegają wyjątkowo pomyślnie, co powinno znacznie przyspieszyć proces wynajmu.

Wyłącznym doradcą przy komercjalizacji nowego centrum handlowego w Elblągu jest Cushman & Wakefield, światowa firma doradcza w dziedzinie nieruchomości.

- Naszym zdaniem wielkość oraz potencjał Elbląga stwarza doskonałe możliwości dla rozwoju nowoczesnego obiektu handlowego. Lokalizacja przy głównej trasie z Warszawy do Gdańska znacznie podnosi atrakcyjność projektu. Naszym celem jest stworzenie regionalnego centrum handlowego, który zdominuje rynek w tej okolicy – wyjawia Marek Noetzel, Associate z Działu Powierzchni Handlowych Cushman & Wakefield.

Projekt centrum został wykonany przez międzynarodowe biuro architektoniczne Douglas Wallace z siedzibą w Dublinie. Zakłada on, że centrum handlowe powstanie na terenie dawnego kombinatu ogrodniczego przy ul. Berylowej w Gronowie Górnym. Na powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych znajdą się m.in. hipermarket, market budowlany, sklep z artykułami RTV/AGD oraz blisko 100 sklepów różnego rodzaju (na 20 tys. m kw.). Jak podkreślają jego twórcy, najbliższy obiekt handlowy porównywalnej wielkości mieści się jedynie w Trójmieście oraz Olsztynie.

Budowa centrum ma rozpocząć się na przełomie 2008 i 2009 r. Otwarcie planowane jest za 2 lata.

Nie wiadomo jednak czy do tej inwestycji dojdzie, bowiem zgody na budowę centrum nie wyraziła jeszcze Gmina Elbląg. Zależne jest to od tego, czy deweloper zapewni osobny dojazd do centrum handlowego, który nie powodowałby uciążliwości mieszkańcom Gronowa Górnego.

- Czekamy na 3 koncepcje dróg dojazdowych do centrum, które przygotowuje GDDKiA. Ta którą nam zaproponowano jest nie do zaakceptowania – mówi Barbara Bruzdewicz, sołtys Gronowa Górnego.

Według tej koncepcji na przyszłej drodze ekspresowej znalazłby się zjazd do centrum poprzez nowy wiadukt. Ten łączyłby się z ulicą Szafirową, na co nie chcą zgodzić się mieszkańcy Gronowa Górnego. - Już zbieramy podpisy wyrażające nasz sprzeciw dla tego rozwiązania – mówi pani sołtys.

Na lepsze rozwiązanie czekają także władze Gminy Elbląg. - Nie zgodzimy się na to, by po uruchomieniu tego obiektu cały ruch biegł przez Gronowo Górne – zapowiada Zygmunt Tucholski, sekretarz Gminy Elbląg. - Nie mamy nic przeciwko centrum, bo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gronowa Górnego jest lokalizacja w tym miejscu wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, ale nie chcemy tego robić kosztem mieszkańców.

- Niemal co dwa dni trwają intensywne rozmowy pomiędzy wójtem naszej gminy a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie i inwestorem – mówi Zygmunt Tucholski. - Dotyczą one znalezienia najlepszego rozwiązania komunikacyjnego. W przyszłym tygodniu pani wójt Genowefa Kwoczek jedzie do Olsztyna z naszą własną koncepcją i jeśli zostanie ona zaakceptowana przez GDDKiA, to wyrazimy zgodę na budowę centrum handlowego.

Na rysunku wizualizacja przyszłego centrum handlowego w Gronowie Górnym

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Arti
  Sobota, 12.07

  Pomysł fajny, jednak dojazdy są faktycznie bardzo ważne - niech zrobią jakieś wiadukty aby nie było powtórki z dojazdem do Makro przy wjeździe do gdańska, gdzie praktycznie non stop są korki na krajowej 7, bo jest gówniano zrobiony dojazd.

 2. 2
  0
  ~ er
  Sobota, 12.07

  trzeba te bagna jakos wykorzystac a tak bedzie ok.

 3. 3
  0
  ~ mistrz
  Niedziela, 13.07

  w obu hipermarketach w Elblagu juz i tak nic sie nie dzieje to trzeci nioe ma sensu

 4. 4
  0
  ~ siodzmy@wp.pl
  Niedziela, 13.07

  zadnych wiecej sklepow dajcie produkcje w naszym miescie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. 5
  0
  ~ adas
  Niedziela, 13.07

  Fajnie to około 1000 nowych miejsc pracy

 6. 6
  0
  ~ klient
  Niedziela, 13.07

  nie będzie źle czym więcej takich sklepów tym taniej wreszcie będzie porządna konkurencja ... na razie do jakiego marketu bym nie zajechał to muszę stać w kolejce do kasy tak że taki sklep jak najbardziej ...

 7. 7
  0
  ~ do: mistrz
  Niedziela, 13.07

  W naszych hipermarketach nic się nie dzieje, bo są to pseudo hipermarkety. Nic sie tam nie będzie dziać, dopóki nie powstanie właśnie taka konkurencja.

 8. 8
  0
  ~ cvbcbcvb
  Niedziela, 13.07

  Dla mnie bomba, nareszcie doczekamy się prawdziwego centrum handlowego. :) Nie trzeba będzie wydawać pieniędzy w centrach handlowych w gdańsku, bo będziemy mieć swoje centrum handlowe.

 9. 9
  0
  ~ adamos
  Poniedziałek, 14.07

  Jestem za !!

 10. 10
  0
  ~ Mcinek
  Niedziela, 26.10

  popieram... nie tylko będą nowe miejsca pracy, ale również pojawią się nowi mieszkańcy Elbląga. Elbląg będzie się rozrastał i jestem za, aby powstawały nowe galerie. Ciekawe, jaką nazwę przyjmie ta galeria w Gronowie :) Zgódźcie się Władzo!!! Wymyślcie coś z tym dojazdem!!! fajnie, żeby centrum powstało!!!!! :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.