Niedziela, 26.05.2024, Imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Szachiści zakończyli Akademickie Mistrzostwa Polski. Radość w Warszawie, Toruniu i Opolu

27.02.2024, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Szachiści zakończyli Akademickie Mistrzostwa Polski. Radość w Warszawie, Toruniu i Opolu

Zwycięstwami Alicji Śliwickiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Jakuba Kosakowskiego z Politechniki Opolskiej zakończyły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które odbyły się w Lublinie. W rywalizacji drużynowej najlepsi okazali się zawodnicy i zawodniczki Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

 

W tegorocznym finale Akademickich Mistrzostw Polski udział wzięło łącznie blisko 400 zawodniczek i zawodników z 54 uczelni. Walka zapowiadała się bardzo ciekawie, tym bardziej, że do Lublina przyjechał również Igor Janik, a reprezentant Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie jest arcymistrzem. — Bardzo się cieszymy, że AZS UMCS po raz kolejny jest organizatorem finałów Akademickich Mistrzostw Polski, tym razem w szachach, które witamy po wielu latach. Liczę na dobrą zabawę i życzę wszystkim sukcesów — podkreślał Rafał Walczyk, prezes KU AZS UMCS Lublin.

 

Nie brakowało również przedstawicielki uczelni gospodarzy. Choć Justyna Łukasiewicz z tamtejszego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zajęła dopiero 67. miejsce, podkreśliła, że w Akademickich Mistrzostwach Polski nie zawsze wynik jest najważniejszy. —  Pierwszy raz jestem na tej imprezie, ale jest bardzo miło. Każdy podchodzi do rywalizacji na sportowo. Jestem zadowolona z mojego wyniku, bo poziom jest naprawdę wysoki. Chciałam się sprawdzić, bo miałam trochę przerwy od szachów. Fajnie było przypomnieć sobie tę adrenalinę — mówiła Łukasiewicz.

 

— Na każdych szachowych AMP doskonale się bawimy. Jednocześnie partii jest dużo i to dla nas ciężka praca. Jestem dużo grającym, ale jednak wciąż amatorem i muszę powiedzieć, że poziom jest wysoki. Potrzebujemy właśnie takich zawodów, by szlifować swoje umiejętności. Spodziewałem się, że przyjadą tutaj mocni zawodnicy, mamy nawet jednego arcymistrza. Osiągnąłem swój docelowy wynik, który sobie założyłem przed zawodami, więc jestem zadowolony — mówił Przemysław Hałubiec z z Uniwersytetu Jagiellońskiego (135. miejsce na 282 startujących).

 

Ostatecznie wśród kobiet najlepsza okazała się Alicja Śliwicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która po piątkowych pierwszych grach była liderką. Co ciekawe, do końca utrzymała swoją pozycję, choć nie było o to łatwo. W szóstej rundzie musiała zmierzyć się z Lidią Czarnecką z Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, która również była wówczas niepokonana. Śliwicka wygrała po wyrównanym starciu, ale zwycięska okazała się też w kolejnej partii z Julią Antolak, a warto przypomnieć, że reprezentantka Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie była obrończynią tytułu. I choć dwie ostatnie partie Śliwicka zremisowała z Anną Kubicką (ALK Warszawa) i Liwią Jarocką (UW Warszawa), zdobyła złoty medal! Na pozostałych miejscach podium uplasowały się wspomniane Czarnecka (srebro) i Kubicka, która poprawiła swój ubiegłoroczny wynik z czwartego miejsca na brąz.

 

Z kolei wśród panów Akademickim Mistrzem Polski został Jakub Kosakowski z Politechniki Opolskiej. Trzeba przyznać, że pokazał prawdziwą klasę, bo zanotował zaledwie jeden remis, a w pozostałych starciach był zwycięski. Ciekawie zapowiadała się walka o drugie miejsce, bowiem wielu zawodników miało po siedem zwycięstw, remis i porażkę, dlatego o srebrnym medalu decydowały małe punkty. Ostatecznie na drugim miejscu podium stanął Jakub Suder z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a brąz przypadł wspomnianemu Janikowi.

 

W niedzielę dokończono również turniej drużynowy. Tutaj niespodzianki nie było, bowiem najlepsi okazali się studenci Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Drugie miejsce zajęli studenci Politechniki Opolskiej, a trzecie Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

 

Organizatorem wydarzenia byli AZS UMCS Lublin i AZS Województwa Lubelskiego. Partnerami byli Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie i Miasto Lublin. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w szachach w Lublinie:

 

Turniej drużynowy


1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Politechnika Opolska
3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie


Turniej indywidualny


Kobiety


1. Alicja Śliwicka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
2. Lidia Czarnecka (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu)
3. Anna Kubicka (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)


Mężczyźni


1. Jakub Kosakowski (Politechnika Opolska)
2. Jakub Suder (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
3. Igor Janik (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)

 

 

 

Akademicki Związek Sportowy

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4879620075226