Czwartek, 30.11.2023, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Świętowali Dzień Edukacji Narodowej. „Nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę”

12.10.2023, 14:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Świętowali Dzień Edukacji Narodowej. „Nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę”
Fot. Paweł Friedrich

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego świętowano Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji 51 nauczycieli otrzymało dziś (12.10.) medale za długoletnią pracę, a 2 osoby zostały uhonorowano Krzyżem Zasługi. W sumie nagrodzonych zostało ponad 100 nauczycieli.
Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka odczytał list Ministra Edukacji Przemysława Czarnka skierowany ze zebranych. - Dokładnie 250 lat temu reformatorzy oświaty skupieni wokół Komisji Edukacji Narodowej powołali Stan Akademicki. Tworząc podstawy zawodu nauczyciela, podkreślali rangę tego urzędu, a przede wszystkim doniosłość powierzonej misji, która miała na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, lecz także wychowywanie wzorowych obywateli Rzeczpospolitej – mówił. - Komisja wyjaśniała, że „cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka (…), cokolwiek składa się na szczęśliwość publiczną (…) to wszystko jest rzeczą edukacji i celem starań nauczyciela”.
 

Doceniam, że dziś, po tak wielu latach od utworzenia tej profesji, nadal jest ona szlachetną służbą publiczną opartą na ideałach wytyczonych przez KEN. Pragnę wyrazić uznanie dla pasji, zaangażowanie, ale też trudu wkładanego w wyzwaniom nowoczesnej edukacji, jednocześnie pozostają Państwo strażnikami wyjątkowego depozytu, jakim są tradycje, obyczaje i kultura naszego narodu

– słowa Przemysława Czarnka odczytał Andrzej Śliwka.

 


Wiceminister przyznał, że sam pochodzi z rodziny nauczycielskiej i doskonale wie o tym, że „to nie jest osiem godzin pracy”.

 

To jest także formowanie pewnych postaw często kosztem czasu prywatnego. (…) Zawód nauczyciela jest służbą, wyjątkową służbą, za którą państwu serdecznie dziękuję. I wiem, że to doświadczenie, którym dzielicie się z nami jest doświadczeniem, które procentuje w przyszłości. Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do uhonorowania nauczycieli. Nauczyciele odgrywają bardzo ważną rolę

– zaznaczył Andrzej Śliwka.- To, że przez tyle set lat my, jako Polacy, potrafiliśmy zawsze się podnieść i odzyskać to, co nam zabrano, to jest w ogromnej mierze rola polskich nauczycieli, należą się im podziękowania - dodał Piotr Opaczewski, Wicewojewoda warmińsko-mazurski.Głos zabrał również Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki. - 250 lat historii Komisji Edukacji Narodowej skłania do refleksji. Zgadzamy się wszyscy , że podstawową siłą pedagogizującą jest dom rodzinny. (…) Zaraz po tym jesteśmy my, nauczyciele, szkoła. My jesteśmy tą siłą pedagogizującą, która wspólnie z domem rodzinnym odpowiada za to, jakie będą Rzeczypospolite – stwierdził.

 

Podczas uroczystości wyróżnionych zostało ponad 100 nauczycieli.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Galeria / Dzień Edukacji Narodowej ( zdjęć 40 )
Dodano: 2023-10-12 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ won
  Czwartek, 12.10

  Oni mówią o edukacji ?

 2. 2
  --12
  ~ NIE dla WCISLA
  Czwartek, 12.10

  Głosujemy na polską partię czyli PIS. Skreslamy wszystkich z partii ktore chca nam sciagnąc imigrantów z maczetami - czyli Gelert i Wcisla z PO Tuska oraz wszystkich z PSL Wróblewskiego oraz Lewicy Falej- Lempart z Olsztyna

 3. 3
  +28
  ~ H
  Czwartek, 12.10

  A listę nagrodzonych można zobaczyć?

 4. 4
  +10
  ~ dziegć
  Czwartek, 12.10

  Czerepak wzorem moralności elbląskiej edukacji. Główny fotelarz, słupnik, kupiec foteli po których skacze z worem na kasę. A mogło być pięknie.

 5. 5
  --3
  ~ Ciekawski
  Piątek, 13.10

  @ nie dla wcisly - ale to nie kto inny niż twoi z pisu ściągnęli imigrantow z maczetami do Polski sprzedając na rynkach krajów nie tylko muzułmańskich wizy. To właśnie za czasu pis na bazarkach za odpowiednią ilość kasy można było kupić wizy.

 6. 6
  +1
  ~ wert
  Piątek, 13.10

  Totalnie smutna impreza. Miny nauczycieli jakby w stypie uczestniczyli. Może to wina zdjęć - ciemne i przygnębiające, a może po prostu tam gdzie PiS tam smuta i beznadzieja. Pakujcie się panowie. Święto edukacji za rok może wreszcie będzie radosne.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1289761066437