Sobota, 30.09.2023, Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Wiosenne inspiracje, czyli plener w Liceum Sztuk Plastycznych

13.05.2023, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Wiosenne inspiracje, czyli plener w Liceum Sztuk Plastycznych
Fot. nadesłane
REKLAMA

Niegdyś Konfucjusz, słynny chiński filozof, wypowiedział bardzo mądre słowa: Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu. Ta maksyma od lat przyświeca młodym uczniom, rodzącym się artystom Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym, którzy nie bojąc się mierzyć z dziedzictwem minionych lat, z zadowoleniem szukają własnej, unikatowej drogi.

 

Uczniowie, pod wnikliwym okiem nauczycieli, w dniach 4, 5 i 8 maja postanowili przemodelować otaczającą ich rzeczywistość myślą, spojrzeniem, ruchem reki, pracą i swoim wpływem. Podczas trzydniowego pleneru, młodzież  kierowała swoją uwagę na wybrane przez nich, utkwione w bezruchu fragmenty rzeczywistości, niczym obrazy zatrzymane na ekranie podczas wyświetlania filmu, i wytrącając je z fazy uśpienia, kreowała nowe wyobrażenia, nieruchome wizerunki inspirowała do artystycznej przemiany.
 

 

4 maja młodzi artyści mierzyli się z tematem architektonicznego kadru miejskiego. Bryła, przestrzeń, iluzja trójwymiarowości na płaszczyźnie, perspektywa i kompozycja to słowa klucze, które można było odnaleźć w uczniowskich pracach – niekiedy monochromatycznych, innym razem rozegranych z kolorem, ale też wrażliwych, przefiltrowanych przez ich własną emocjonalność i warsztat.

 


5 maja skorzystaliśmy z zaproszenia #Nadleśnictwa Elbląg Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, aby bliżej poznać to, co na co dzień znajduje się bardzo blisko nas, a nie zawsze zostaje docenione, zauważone, podziwiane, poddane kontemplacji, namalowane i naszkicowane.
To był dzień zachwytu nad lasem, materialnością zieleni i drzew. Był czas na integrację, spacery, rozmowy, opowieści. Uczniowie, oddając się pracy twórczej, zwracali uwagę na najdrobniejsze niuanse, ponieważ to właśnie one wpływały na niepowtarzalny klimat ich obrazów - pejzaży.

 


8 maja z kolei spotkaliśmy się w Parku Kajki, malowniczym przyrodniczo miejscu z wkomponowanymi w przestrzeń surowymi formami przestrzennymi. Otwarciem pleneru stało się spotkanie z Maciejem Olewniczakiem #Centrum Sztuki Galeria E , który z niezwykłą precyzją wprowadził nas w świat szlaku form, opowiedział o ludziach sztuki, historii biennale form, o elbląskim Zamechu. Moc tej opowieści zainspirowała nas do pracy twórczej. Powstała seria szkiców, a wybrane można obejrzeć w siedzibie #Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej przy ulicy Bohaterów Westerplatte 18. Miniwystawę przygotowali sami autorzy. Uczniowskie prace można oglądać do końca czerwca.

 

Dla uczniów niewątpliwie były to bardzo ważne trzy dni. Rozwój warsztatu malarskiego, swoboda działania, czyli planowanie samodzielnej pracy twórczej, połączonej z możliwością wnikliwej obserwacji zjawisk natury, rzeczywistości, było dla młodych, nieukształtowanych artystów fenomenalnym doświadczeniem warsztatowym i poznawczym.

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.97498607635498