Wtorek, 4.10.2022, Imieniny: Rozalia, Franciszek, Konrad
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Sukcesy krajowe i międzynarodowe SOSW nr 2 w Elblągu

24.01.2022, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Sukcesy krajowe i międzynarodowe SOSW nr 2 w Elblągu
fb.com/soswnr2elblag

Ekologiczne działania społeczności placówki za rok szkolny 2020/2021 w grudniu 2021 roku zostały po raz kolejny nagrodzone. Na ręce społeczności Ośrodka trafiło prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie Zielonej Flagi przyznawane w Polsce przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej.


„Kolorowy świat zapylaczy – poznajemy i chronimy” to tytuł autorskiego projektu, który był realizowany w placówce. Dla prawdziwego „mieszczucha” prawie wszystko, co ma paski i bzyczy jest osą lub pszczołą, do tego owadem postrzeganym przez pryzmat użądlenia niebezpiecznego dla zdrowia człowieka. Trudnym wydaje się odczarowanie tych mitów, a dodatkowo uświadomienie, że bez pszczołowatych człowiek i jego środowisko mogą znaleźć się na skraju katastrofy – zadanie ponad siły, ale… metodą małych kroków, od zabawy przez naukę, od nauki do działania! 


Projekt odpowiadał na potrzebę podniesienia świadomości społecznej nie tylko młodych Elblążan, lecz i ich bliskich, na temat znaczenia dzikich zapylaczy w przyrodzie i korzyści, jakich dostarczają one człowiekowi. Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy uczestników na temat gatunków dzikich zapylaczy, w tym przede wszystkim w zakresie ich ochrony i wpływu na środowisko naturalne oraz podjęcie konkretnych działań zmierzających do poprawy warunków bytowych owadów w szkolnym ogrodzie.


Ośrodek ubiegając się o certyfikat realizuje działania na rzecz ekorozwoju zgodnie z Metodologią Siedmiu Kroków Eco-Schools. To między innymi powołanie grupy roboczej, przeprowadzenie audytu ekologicznego (na początku i końcu działań), opracowanie planu działań i jego realizacja, kontrola i ocena prowadzonych działań. Na koniec, na podstawie zdobytych doświadczeń tworzony jest Eko-Kodeks. A tematyka, zakres oddziaływań edukacyjnych i wychowawczy są w ścisłej korelacji z: Podstawą programową kształcenia ogólnego w szkole podstawowej oraz Postawą programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych oraz Szkolnym Programem Wychowawczo – Profilaktycznym.


Projekt realizowany był podczas zajęć́ edukacyjnych, lekcji wychowawczych, spotkań edukacyjnych, warsztatów, zajęć świetlicowych, pozalekcyjnych, wyjść, wycieczek i konkursów między innymi „Zielony parapet”, „Tajemnicze życie pszczół”. Zorganizowano „Dzień Pszczoły”, „Bieg po miodek”, itd.

 

Pasja przyrodnicza społeczności Ośrodka ma ogromną moc oddziaływania. Najpierw na dzieci, uczniów, wychowanków. A oni – spragnieni doświadczania, poznawania i działania, swoją ciekawością świata i optymizmem zachęcają rodziców, opiekunów… społeczność lokalną. 

 

Wsparcie merytoryczne projektu - Nadleśnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Departament Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu i Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu – dziękujemy!

 

SOSW nr 2 w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ miodek
  Wtorek, 25.01

  No i brawo brawo!!!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2037198543549