Środa, 26.06.2019, Imieniny: Paulina, Jan, Pawel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Przygoda życia

23.05.2006, 00:44:39 Rozmiar tekstu: A A A
Przygoda życia

Szkoła Podstawowa nr 18 z Elbląga w składzie: Szymon Krasowski, Dominik Byckiewicz, Magdalena Walendziuk, Ewelina Fontasiewicz i Wiktoria Drawert drugi raz z rzędu wygrała ogólnopolski finał Szkolnej Giełdy Turystycznej, który odbył się w miniony weekend w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Podczas tegorocznej edycji konkursu młodzi elblążanie prezentowali kuchnię i kulturę Szwecji. Wrażeniami z VII edycji SGK dzieli się z nami Dorota Życzkowska, regionalny koordynator imprezy.

”Poziom tegorocznego finału był bardzo wysoki. Najlepsze zespoły z dziesięciu województw Polski w sobotę „opanowały” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Barwne, pomysłowe stoiska, wywoływały zmysłowy zawrót głowy. Pod sufitem Komnaty Elżbietańskiej, gdzie odbywał się konkurs „Świat w zmysłach” dla szkół podstawowych, mieszały się zapachy kadzideł z Indii, pizzy z Włoch, pieczonych kasztanów ze stoiska francuskiego, rosyjskich blinów, szwedzkiej ryby,... Z każdego zakamarka komnaty dochodził wielojęzyczny śpiew, muzyka kultur różnych narodów oraz głosy zapraszające do swojego stoiska przybyłych gości.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Nieco zmęczeni, pod koniec swojej podróży po prezentowanych krajach, dotarli do stoiska Szkoły Podstawowej Nr 18 w Elblągu. Tu zostali zaproszeni do przeżycia przygody w Szwecji. Byli świadkami wpłynięcia łodzią dzielnych wojowników Wikingów, którzy nie próżnowali, tylko od razu pojmali jurorów. Ci, aby się wykupić z niewoli, musieli nauczyć się walki na miecze i pilnie uczyć się słówek w języku szwedzkim. Po uwolnieniu, przez północną krainę Europy przeprowadzili ich Pipi wraz z królem Gustawem, przekazując wiele ciekawostek, faktów historycznych i współczesnych. Potem nadszedł czas na spotkanie z Alfredem Noblem, które śmiało można nazwać, że było wystrzałowe! Kiedy strzelił noblowski dynamit, wszyscy podskoczyli ze strachu i nastała ciemność. Dlatego szybko pojawiła się Św. Łucja i rozpaliła święte światełko oraz zaprosiła wszystkich do sobótkowego tańca i suto zastawionego szwedzkiego stołu.

O godz. 17.00 na dziedzińcu zamkowym spotkali się wszyscy uczestnicy SGT Przygoda 2006. W wielkim napięciu, niepewności zespół z SP 18: Dominik Byckiewicz (klasa II), Szymon Krasowski (klasa III), Magdalena Walendziak (klasa III), Wiktoria Drawert (klasa III)  i Ewelina Fontasiewicz (klasa III), pod opieką Anny Fudali i Jolanty Mroczek, czekał na ogłoszenie wyników. Rozpoczęło się! Radość wyrazili już, kiedy wiadomo było, że są w pierwszej piątce.

Euforia wybuchła, gdy usłyszeli: I miejsce w konkursie „Świat w zmysłach” dla szkół podstawowych i... nagrodę Ministra Edukacji czyli, wyjazd do Hyde Parku w Niemczech, naukowe kalkulatory, Wielką Encyklopedię Historii WSiP, międzynarodowe legitymacje Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, aparat cyfrowy i weekend w Szczecinie otrzymuje Szkoła Podstawowa nr 18  z Elbląga. Szczęście to zostało dopełnione kolejnymi laurami. Ewelina Fontasiewicz za kreowanie postaci Pipi została Osobowością Przygody 2006 i otrzymała 10-cio dniowy udział w kolonii letniej Przygoda, mapę Polski i wiele innych upominków. Wygrała dziecięca pracowitość, spontaniczność, wdzięczność i odwaga. Kolejna Przygoda już za rok!”

Fot. SP nr 18/Wojciech Heliński

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.