Wtorek, 7.07.2020, Imieniny: Łucja, Dominika, Teresa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

"Brawura, jazda z telefonem w ręku prowadzi do wypadków, również tych śmiertelnych"

30.05.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Brawura, jazda z telefonem w ręku prowadzi do wypadków, również tych śmiertelnych"
fot. Patryk Mamczyński

Wczoraj, 29 maja, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2, odbył się Finał Wojewódzki Warmińsko-Mazurskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas turnieju rywalizowało ze sobą 11 drużyn z całego województwa warmińsko-mazurskiego, które pozytywnie przeszły eliminacje międzyszkolne i miejskie. Były to m.in. szkoły z Olsztyna, Braniewa, Pasłęka, Elbląga, Pisza.

Idea, jaka zawsze przyświeca temu turniejowi jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego połączona z zabawą, by nasza młodzież w formie zabawy, rywalizując zapoznawała się i pogłębiała swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa i poprawy ruchu drogowego. Dzięki temu turniejowi w całym województwie promujemy bezpieczeństwo ruchu drogowego

- mówił Krystian Kołodyński, egzaminator WORD w Elblągu.

Turniej rozpoczął się konkurencja teoretyczna, uczestnicy zmierzyli się z testem wiedzy dotyczącym znajomości znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego, zachowania się na skrzyżowaniach oraz z historii polskiej motoryzacji.

Ten turniej jest dla mnie pewnego rodzaju wyzwaniem. W konkurencjach musimy wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, bezpieczeństwa i techniki jazdy, ale też znajomości zasad ruchu drogowego, historii polskiej motoryzacji. Każdy kierowca powinien przykładać dużą uwagę do tego, co dzieje się na drodze, ponieważ brawura, jazda z telefonem w ręku, jazda na pamięć prowadzi do wypadków również tych śmiertelnych. Byłbym zadowolony, gdybyśmy znaleźli się w pierwszej piątce. Wierzymy w swoje umiejętności i pokażemy się z jak najlepszej strony

- zaznaczył Cezary, uczeń ZSZ z Braniewa.

Tuż po części teoretycznej przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności praktycznych. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w czterech konkurencjach takich jak: przygotowanie pojazdu do jazdy polegające na sprawdzeniu przez uczestnika stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu, przed rozpoczęciem jazdy.

Jazda sprawnościowa motorowerem, podczas której uczestnicy musieli wykazać się bezpiecznym i technicznym przejechaniem na czas, określonej trasy, slalomu. Jazda sprawnościowa samochodem z tzw. "Talerzem Stewarda", na którym umieszczona została piłka do tenisa. Zawodnicy mieli za zadanie bezpiecznie i technicznie przejechać całą trasę. Ostatnia konkurencja pierwsza pomoc przedmedyczna polegała na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej.

Głównym celem turnieju jest popularyzacja przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim popularyzacja bezpiecznej jazdy, wzajemnego szacunku kierowców i cierpliwości, życzliwości na drogach. Jesteśmy trochę zawiedzeni, gdyż zawsze drużyn było około 19,20. Żałujemy, że jest ich tak mało, ale cieszymy się i dziękujemy tym wszystim, którzy zechcieli do nas przyjechać. Widać efekty naszych działań, statystka wypadków i śmiertelności w przedziale wiekowym 18-24 lat spada. Cały czas staramy się nagłośnić turniej po to, aby było wiadomo, że istnieje idea BRD zakładająca bezpieczną jazdę, wzajemny szacunek kierowców, życzliwości, abyśmy byli świadomi, iż jesteśmy odpowiedzialni za życie nie tylko swoje, ale również wszystkich uczestników ruchu, żeby to było znane wszystkim użytkownikom dróg bez względu na wiek

- mówiła Izabela Nowaczyk, Kierownik Działu Szkoleń i BRD WORD w Elblągu.

Turniej odbywał się pod bacznym okiem policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, reprezentanta z elbląskiego Automobilklubu oraz organizatorów, czyli pracowników Elbląskiego WORD-u, oraz gospodarzy, pracowników SOSW nr 2. Każda konkurencja posiadała swój skład sędziowski złożony z reprezentantów poszczególnych instytucji. W wydarzeniu uczestniczył również Wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz.

Po zakończeniu konkurencji finałowych dla wszystkich obecnych an turnieju gości, zawodników opiekunów oraz sędziów został przygotowany obiad. Następnie zespół sędziowski ustalił wyniki końcowe i ogłosił wyniki. Wkrótce potem odbyło się uroczyste wręczenie pucharów, nagród oraz dyplomów dla zespołów biorących udział w turnieju. Wszytskie druzyny otrzymały nagrody za uczetnictwo w turnieju.

I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych w Piszu, otrzymała Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

II miejsce zdobyli reprezentanci z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, otrzymali Puchar Komendanta Policji W Elblągu.

III miejsce zajęli reprezentacji z Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu, otrzymali Puchar Dyrektora WORD-u.

Finał Krajowego XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego odbędzie się w Żarnowcu w dniach 11-12 czerwca. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Wojewódzki Finał Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego ( zdjęć 100 )
Dodano: 2019-05-30 | fot. Patryk Mamczyński
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Elbl@żanin78
  Czwartek, 30.05

  Idea super. Organizacja na bardzo wysokim poziomie. Tak 3mać

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.