Wtorek, 25.06.2019, Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

"Płk Mieczysław Janowski i ppłk Karol Rudnicki nie znikną z naszej pamięci"

06.11.2018, 15:30:44 Rozmiar tekstu: A A A
"Płk Mieczysław Janowski i ppłk Karol Rudnicki nie znikną z naszej pamięci"
Fot. Ryszard Biel
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 został przeniesiony z ul. Zamkowej do budynku przy ul. Robotniczej. Choć placówka funkcjonuje w nowym miejscu od września to dopiero teraz można powiedzieć, że „przenosiny” zostały zakończone. Dziś, 6 listopada, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających zamordowanych w Charkowie - płk Mieczysława Janowskiego i ppłk Karola Rudnickiego.
 
W 2010 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia” w Elblągu posadzono dwa dęby. Jedno drzewko przy Gimnazjum nr 2, które upamiętniało płk Mieczysława Janowskiego, a drugie przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 ku pamięci ppłk Karola Rudnickiego. Obaj zostali zamordowani w Charkowie w 1940 r.
 
Dziś tablice zostały oficjalnie odsłonięte w nowym miejscu – przed budynkiem przy ul. Robotniczej. - Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w 100. rocznicę obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest to jedno z wydarzeń, które jest zaplanowane z tej okazji w naszej szkole – mówiła Beata Tuzimek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1.
 
Tablica została dziś poświęcona przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierski.
 
Dwie tablice są już w jednym miejscu. Nasza młodzież będzie o nie dbać i będzie uświęcać tradycje. Obie te postaci nie znikną z naszej pamięci
 
– zapewniała Beata Tuzimek.
 
Dla ZSZ nr 1 tablice upamiętniające płk Mieczysława Janowskiego i ppłk Karola Rudnickiego są bardzo ważne. Świadczy o tym fakt, że ich poniesienie w nowe miejsce odbyło się uroczyście. - Uroczystości rozpoczęły się dzisiaj o godz. 9.00 mszą świętą w Kościele pw. Pawła Apostoła. Msze świętą celebrował jego eminencja biskup Jacek Jezierski – opowiadała Beata Tuzimek. - We mszy wzięły udział sztandary szkolne, młodzież i zaproszeni goście.
 
Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele Związku Sybiraków. - Gimnazjum nr 2 nosi imię Sybiraków. W przyszłym roku szkoła branżowa ma to imię „odziedziczyć” po gimnazjum, które powoli wygasa – dodała dyrektor ZSZ nr 1.
 
Po mszy odbyła się uroczystość przed gmachem szkoły. Oficjalnego osłonięta tablic dokonał prezes Związku Sybiraków Czesław Żukowski i Beata Tuzimek. - Cieszymy się, że na naszą uroczystość przybyło wielu znakomitych gości. Byli m.in. przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Departamentu Edukacji i Sportu, Jerzy Gutowski – zastępca Komendanta Straży Granicznej w Elblągu czy Gerard Przybylski – prezes elbląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego – wymieniała Beata Tuzimek.
 
Oprócz uroczystego apelu przygotowano specjalny pokaz musztry.
 
Nasza Szkolna Kompania Honorowa wykonała musztrę paradną, którą publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Nasza młodzież zaprezentowała się bardzo pięknie
 
– zaznaczyła dyrektor ZSZ nr 1.
 
Po części oficjalnej, już w budynku szkoły, odbył się pokaz piosenek patriotycznych. - Zaprosiliśmy dzieci z zaprzyjaźnionych elbląskich przedszkoli. Odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Jedyneczka, Stacyjkowo, Jacek i Agatka, Przedszkola nr 34 i nr 23. Dzieci zaprezentowały się nam w przecudnym programie. Śpiewały pieśni patriotyczne. Wszyscy goście otrzymali od nas śpiewniki i wspólnie z maluchami odśpiewaliśmy kilka piosenek – opowiadała Dyrektorka ZSZ nr 1.
 
Beata Tuzimek została uhonorowana przez Czesława Żukowskiego, prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Elblągu i Zygmunta Wardę, wiceprezesa, medalem wydanym z okazji 90-lecia utworzenia Związku Sybiraków. - Pierwszy egzemplarz tego medalu otrzymał Józef Piłsudski – dodała dyrektorka ZSZ nr 1.

 

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Odsłonięcie pamiątkowej tablicy ZSZ Nr 1 ( zdjęć 84 )
Dodano: 2018-11-06 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Antyy
  Wtorek, 06.11

  Czarny ile wzial za pokropienie wodą?

 2. 2
  0
  ~ EuPi
  Wtorek, 06.11

  To tablica słabo poswięcona! Tylko jeden biskup? Oj, zmarłym się to może nie spodobać!

 3. 3
  +4
  ~ Cuda
  Wtorek, 06.11

  A budynki po szkole stoją i niszczą. Gospodarni oj.

 4. 4
  +6
  ~ Lucy
  Wtorek, 06.11

  Budynki po szkole na Starówce przejmie kosciół . Kilka lat temu byla juz pierwsza , nieudana proba z inicjatywy dzialaczy PiS z Markiem Pruszakiem na czele .

 5. 5
  +8
  ~ fdjc
  Wtorek, 06.11

  Inicjatywa fajna, tylko kto normalny sadzi 2 pamiątkowe dęby w tak małej odległości od siebe? Za kilkanaście lat jeden z tych dębów będzie do wycinki, ponieważ będą między sobą kolidować.

 6. 6
  +1
  ~ qazi
  Środa, 07.11

  A gdzie komentarz Roberta K.? Przecież na pewno ma coś "mądrego" do powiedzenia.

 7. 7
  0
  ~ Uczen zsz1
  Środa, 07.11

  A jeszcze pare lat temu to do tej pseudo koszuli zwanej mundurem nie mozna bylo miec adidaskow i spodni innych niz oficjane czarne, tym bardziej na takie uroczystosci.. Mimo wszystko i tak ta innowacja potem nic nie daje. Pozdrawiam byly uczen!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.