Czwartek, 20.06.2024, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Moda w imię pokoju. Nietypowa wymiana młodzieży z Polski, Turcji i Niemiec

04.05.2017, 10:50:14 Rozmiar tekstu: A A A
Moda w imię pokoju. Nietypowa wymiana młodzieży z  Polski, Turcji i Niemiec
Fot. M.Nowosad

Licealiści z II LO w Elblągu uczestniczą w wyjątkowym międzynarodowym projekcie. Przez modę promują idee pokoju i wolności.  Projekt koordynowany przez partnerów z Niemiec nosi nazwę : Dress to Impress: A Fashion Kiss for Peace!

 

Świat mody na rzecz pokoju – wyraź to strojem! Partnerskimi szkołami są : Oberzent Schule w Beerfelden, Niemcy, Celal Bayar Anadolu Lisesi w Gemlik, Turcja oraz  II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu, Polska.

 

Głównym przesłaniem projektu, jest. intencji, aby wspólne działania wyposażyły ucznia w szereg narzędzi do pokojowego porozumiewania się z otoczeniem, również strojem, który może stanowić swoistą deklarację przekonań człowieka i jego światopoglądu.

 

„Je suis Charlie”, będąc punktem zapalnym w realnym świecie, jest naszym punktem wyjścia. W obliczu dramatycznych i drastycznych akcji społeczno-politycznych, istnieje potrzeba na reakcję ze strony uczniów - młodzieży Europy, reakcję, która pokaże ich chęć do promowania postaw charakteryzujących się otwartością umysłu i wolą tolerancyjnej koegzystencji.

 

Moda ma motywujący wpływ na młodych ludzi. Pozwala im wyrazić ich tożsamość i znaleźć swój własny styl. Dodatkowo, strój wybrany lub wręcz zaprojektowany przez młodego człowieka wysyła w eter wiadomość. Chcemy, aby ta wiadomość dotyczyła pokoju na świecie.

 

Pod koniec kwietnia partnerzy projektu przybyli do Polski. 3 nauczycieli z Niemiec w tym koordynatorka Cornelia Frank wraz z grupa młodzieży oraz 5 nauczycieli z Turcji z młodzieżą.

W Polsce zaskoczyła ich gościnność, piękna ale trudna historia Polski oraz … jedzenie. Goście skosztowali najlepszego pieczonego kurczaka w Północnej Polsce  w drodze do zamku krzyżackiego w Malborku, najlepszą rybę w Północnej Polsce po wizycie w Sztutowie.

 

Duże wrażenie na gościach zrobiła wizyta w  niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Dla wielu był to pierwszy kontakt z tak trudna i tragiczna historią. Ostatnie dwa dni poświęcone były najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Rozpoczęło się od spotkania z niemal rówieśnikiem 21 letnim byłym uczniem ZSO nr 2, który po rocznym wymiennym pobycie w Stanach Zjednoczonych przedstawił „dres code” obowiązujący w poszczególnych stanach USA. Po czym odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o znaczeniu polskiego rocka w walce o niepodległość. W czwartek nastąpił także finał projektu w Polsce. Młodzież z każdego z krajów przedstawiła swoje „pokazy mody pokojowej”. Zaskoczeniem był pokaz tureckiego tradycyjnego tańca. Wspólnie wszyscy uczestnicy przedstawili oddzielny show z balonami i pozytywnym przekazem.   Następny dzień to wizyta w ECS „Solidarność” w Gdańsku. I tu czas pożegnań i nie brak łez.   Przed uczestnikami projektu jeszcze dwa spotkania. W tym i przyszłym roku.
 

Marek Nowosad

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0973930358887