Wtorek, 31.01.2023, Imieniny: Marcelina, Ludwik, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Jubileusz ZSG już w październiku! "Zależy nam na tym, abyśmy wypuszczali na rynek pracy fachowców"

29.09.2016, 07:00:57 Rozmiar tekstu: A A A
Jubileusz ZSG już w październiku! "Zależy nam na tym, abyśmy wypuszczali na rynek pracy fachowców"
fot. Ryszard Biel

W 2016 roku Zespół Szkół Gospodarczych obchodzi 70-lecie istnienia. 7 października, zostanie zorganizowana z tej okazji Gala oraz zjazd absolwentów. -  Zapraszamy wszystkich absolwentów, którzy pobierali naukę na przestrzeni tych lat w różnych zawodach i kierunkach kształcenia, wszystkich, którzy swoją pracą i zaangażowaniem na różnych stanowiskach pracy  przyczyniali się do pomnażania wartości, kształcenia postaw, budowania klimatu i atmosfery służącej nauce i rozwojowi młodych pokoleń. Zapraszamy także sympatyków naszej szkoły - zachęca Maria Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu.

Co prawda 70-te urodziny szkoły przypadają na 1 września, jednak ze względu na rozpoczynający się wtedy rok szkolny Gala została przeniesiona na 7 października. -   Chcemy tę rocznicę uczcić w sposób szczególny ,dlatego wyznaczyliśmy inny dzień. Będzie to dzień, w którym cała społeczność szkoły czyli byli pracownicy, absolwenci, zaproszeni goście, obecni uczniowie i cała kadra pracownicza  będziemy mogli skupić się tylko na święcie naszej szkoły - wyjaśniła Maria Dobosz.

A jest co świętować! - Korzenie szkoły sięgają czasów przedwojennych. Początkowo była to szkoła dla dziewcząt. Budynek został wybudowany do celów edukacyjnych, dla branży   gastronomicznej i usługowej w dziedzinie gospodarstwa domowego, czyli odzieżownictwo, opieka nad dziećmi i przygotowywanie posiłków - opowiadała dyrektorka ZSG.  Po wojnie w 1945 r., kiedy zaczęły powstawać zakłady pracy i inne  przedsiębiorstwa Pani  Nina Bańkowska - pierwszy dyrektor tej szkoły, na gruzach powojennych zniszczeń, z ogromną determinacją i zaangażowaniem podjęła trud tworzenia szkoły, której absolwenci pożądani byli na rynku pracy przemysłu lekkiego. Podobnie jak przed wojną była to szkoła głównie dla dziewcząt, które nabywały umiejętności w zakresie kroju i szycia, sporządzania potraw, obsługi klienta.

Szkoła rozpoczęła funkcjonowanie 1 września 1946 r. pod nazwą Państwowa Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym i Gimnazjum Krawieckie.

Była jedną z pierwszych szkół zawodowych w Elblągu.  Rok wcześniej swoją działalność rozpoczęły szkoły podstawowe i II Liceum Ogólnokształcące

- zaznaczyła Maria Dobosz.

Odradzająca się gospodarka potrzebowała kadr i zaczęły powstawać w naszym mieście inne szkoły zawodowe m. in. Technikum Mechaniczne, które również w tym roku świętuje podobny jubileusz.

Z roku na rok szkoła się rozwijała.  Największy rozkwit to były lata 70-te. Wtedy mieliśmy najwięcej uczniów, bo w Elblągu było bardzo dużo miejsc pracy – szczególnie w branży odzieżowej -  nasze miasto wówczas było ośrodkiem w tej dziedzinie. Intensywnie rozwijały się też zakłady gastronomiczne. Wtedy w naszej szkole uczyło się około 1300 uczniów

opowiadała Maria Dobosz.

Jednak z biegiem czasu zmieniały się oczekiwania pracodawców i zapotrzebowanie na konkretne zawody. - Musieliśmy być także czujni na zmiany w prawie oświatowym. Najtrudniejszym okresem był przełom lat 80 i 90, kiedy zmienialiśmy ustrój społeczny, polityczny, gospodarczy - przyznała Maria Dobosz. -  Gospodarka wolnorynkowa wskazywała inne potrzeby. Najbardziej odbiło się to na kierunkach odzieżowych, które udało nam się utrzymać do  2005 r.

Natomiast  kierunki gastronomiczne zaczęły budzić większe zainteresowanie od 2000 r. - Gastronomia stała się sztuką medialną. Zaczęto mówić głośno o celebrowaniu sztuki kulinarnej - przyznała Maria Dobosz. - Nasza młodzież miała okazję spotkania się z p. Robertem Sową, Kurtem Szelerem, Karolem Okrasą. To nie tylko znane postaci, ale i osoby niosące za sobą pozytywne wartości w zakresie dobrej kuchni.

2007 rok był dla ZSG szczególny.

Władze województwa   i władze miasta podjęły decyzję o modernizacji bazy kształcenia zawodowego gastronomiczno-hotelarskiego. Zdecydowano, że w naszym województwie Zespół Szkół Gospodarczych będzie jedną z czterech szkół, które będą centrum wzorcowego kształcenia gastronomiczno-hotelarskiego. W strategię rozwoju naszego  województwa wpisano, iż gastronomia,  turystyka i hotelarstwo mają być wiodącymi dziedzinami rozwoju gospodarczego Warmii Mazur i Powiśla

- zaznaczyła Maria Dobosz.

W 2010 r zrealizowano projekt rozbudowy i unowocześnienia bazy kształcenia zawodowego gastronomiczno-hotelarskiego. - Mamy profesjonalnie wyposażone pracownie - przyznała Maria Dobosz. - Równolegle nauczyciele kształcenia zawodowego wyposażeni zostali w dodatkowe kompetencje – praktycznego kształcenia zawodowego, które nabywali pod okiem fachowców w Polsce, Francji, Włoszech, Danii i Chorwacji.  To w tej chwili przekłada się na jakość kształcenia uczniów – w większości kwalifikacji zawodowych nasi uczniowie egzamin potwierdzający ich umiejętności zawodowe zaliczają z sukcesem.

2015 rok to kolejna zmiana organizacyjna, bowiem   Rada Miasta podjęła uchwałę o połączeniu Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich z Zespołem Szkół Gospodarczych. - Takie działanie miało na celu ubranżowienie. Celem tego działania było stworzenie w naszym mieście wysokiej jakości szkoły kształcącej w zawodach w branży gastronomiczno-hotelarsko- turystycznej - dodała Maria Dobosz. - Zależy nam na tym, abyśmy wypuszczali na rynek pracy fachowców. I tak też się dzieje.

Wraz z połączeniem oferta kształcenia uległa zmianie.

Oprócz gastronomii, hotelarstwa i  turystyki, mamy teraz takie zawody jak fototechnik czy technik eksploatacji portów i terminali.  Wszystkie te kierunki dobrze wpisują się w branżę i można powiedzieć, że teraz jesteśmy modelową szkołą, która prezentuje przedsiębiorstwo wzorcowej obsługi klienta, który wybiera się w podróż, zarówno w celach rekreacyjnych jak i biznesowych. To jest bardzo przemyślana strategia, która z roku na rok będzie przynosić coraz większe efekty

- zauważa Maria Dobosz.

W roku szkolnym 2015/2016 w ZSG uczyło się 600 uczniów, z którymi pracowało 72 nauczycieli.

 

7 października zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania 70-lecia szkoły. Rozpoczynamy mszą świętą w kościele Wszystkich Świętych o godz. 9.00, następnie - Gala  w kinie Światowid, o godz. 10.45. Najbardziej klimatyczne na pewno będą spotkania w szkole, które planujemy po uroczystości, ok. godz. 13.30. Szczególnie zależy nam na przybyciu absolwentów i byłych pracowników  różnych roczników, będzie to zatem spotkanie wielu pokoleń, którym towarzyszyć będą radość i emocje pełne wzruszeń

- przyznała Maria Dobosz.

Więcej szczegółów odnośnie 70-lecia można znaleźć na  stronie internetowej szkoły oraz na facebook-u.

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ kjh
  Piątek, 30.09

  drewnik. co? ty wiesz co

 2. 2
  +2
  ~ jw55
  Piątek, 30.09

  Ciekawe czy z okazji rocznicy młodzież posprząta chodniki wokół szkoły . Flaszki ,pety ,papiery - jeden wielki wstyd.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3840508460999