Wtorek, 9.08.2022, Imieniny: Klara, Roman, Romuald
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Zobacz, jak świętowano 70 – lecie oddziału elbląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego

17.10.2015, 07:00:45 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz, jak świętowano 70 – lecie oddziału elbląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
Fot. Adrian Sajko

- Spotykamy się tu razem, aby świętować Dzień Edukacji Narodowej, ale przede wszystkim 110 – lecie Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz 70 – lecie oddziału elbląskiego – oznajmiono na początku wczorajszej uroczystości zorganizowanej w Hotelu Elbląg.

Gości przywitał Gerhard Przybylski, prezes oddziału elbląskiego. - Związek Nauczycielstwa Polskiego został utworzony jako tajna organizacja polskiego nauczycielstwa szkół początkowych, ludowych, elementarnych, przez konspiracyjny zjazd przedstawicieli guberni Królestwa Polskiego, który odbył się 1 października 1905 r.w Pilaszkowie koło Łowicza. Nauczyciele polscy w okresie zaborów walczyli o szkołę polską, o zachowanie języka i kultury narodowej – mówił.- Po odzyskaniu niepodległości czynnie włączyli się w proces budowania państwowości polskiej i tworzenia systemu oświaty.

Zgromadzonym  przedstawiono historię ZNP. - Niepodległe państwo polskie, reaktywowane po okresie rozbiorów od samego początku swego istnienia uznało wyjątkową rolę społeczną nauczyciela i konieczność szczególnego usytuowania prawnego zawodu nauczycielskiego.

W czasach, gdy przynależności do ZNP była aktem odwagi, honorowym członkiem naszej organizacji był także marszałek Józef Piłsudski. Począwszy od dekretów z 1918 r., poprzez ustawę z 1926 r., wprowadzono do obiegu prawnego szereg pragmatyk nauczycielskich regulujących w sposób szczególny status praw nauczycieli – opowiadał Gerhard Przybylski. - W okresie II Wojny Światowej tysiące nauczycieli, członków Tajnej Organizacji Nauczycielskiej organizowało i prowadziło konspiracyjne nauczanie narażając się na najsurowsze represje, często płacąc za to cenę życia. Związek, w podziemiu, opracowywał programy oświatowe, prowadził działalność wydawniczą, spieszył z pomocą materialną swym członkom.

  Angażował się też po wojnie. - ZNP uczestniczył w odbudowie systemu oświaty, podjął trudną walkę o poprawę warunków pracy i życia, prowadził różne formy kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli – dodał prezes elbląskiego oddziału. - W powojennym Elblągu Związek Nauczycielstwa Polskiego powstał 30 sierpnia1945r. We wrześniu tego roku, przy ul. Mikołaja Kopernika 18/20, utworzono siedzibę związku – ze świetlicą, stołówką i hotelem nauczycielskim. Nasza 110-letnia i 70-letnia organizacja aktywnie uczestniczy w kształceniu teraźniejszości i przyszłości.

Związek Nauczycielstwa Polskiego był również bardzo aktywny w okresie transformacji oświatowej. - W XXI wieku po akcesji Polski do Unii Europejskiej związek realizuje cele i zadania będące przedłużeniem tych idei i haseł, które były nicią przewodnią w całej 110 –letniej historii: równość szans edukacyjnych, dobra szkoła dla wszystkich dzieci , wysoki status zawodowy i materialny nauczycieli. W związku i dla związku działają wspólnie nauczyciele, pracownicy oświaty i nauki różnych pokoleń – zaznaczył Gerhard Przybylski.

Czym w takim razie jest ZNP?

Spotykają się tu ludzie bogaci w wiedzę, z wieloletnim doświadczeniem i rozpoczynający pracę w zawodzie, nauczyciele różnych typów szkół i specjalności, pracownicy administracji i obsługi, pracownicy szkół wyższych i instytucji naukowych. Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreślał wielokrotnie, że edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych jest dobrem narodowym o wartości , którą trudno przecenić. Od jakości tej edukacji zależy rozwój Polski oraz naszych małych ojczyzn – miast i gmin

– podkreślił Gerhard Przybylski.

Podczas swojego wystąpienia prezes elbląskiego oddziału ZNP zaznaczał, że edukacja musi uwzględniać potrzeby, oczekiwania i aspiracje jak najszerszej grupy obywateli, tworząc warunki do ich realizacji poprzez dobrze funkcjonujący system, powszechnie dostępnych i kształcących na poziomie, szkół publicznych.

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa , że sukces polskiej szkoły w głównej mierze zależy od jakości kadr realizujących zadania publiczne w tej dziedzinie. Za pozycję edukacji ogólnej w polityce państwa odpowiada rząd, parlament, za jej jakość głównie odpowiadają nauczyciele. Kluczowe dla poziomu kształcenia i wychowania jest zatem usytuowanie i ranga społeczna zawodu nauczyciela – dodał Gerhard Przybylski.

Wczoraj dwóch przedstawicieli elbląskiego oddziału zostało uhonorowanych Medalem za 50 –lecie przynależności do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Otrzymali je: Krystyna Pałdyna i Henryk Rudak.

Na scenie pojawili się również Danuta Rochmińska, Jolanta Romanowicz oraz Laura Złamaniec, które odchodzą na emeryturę. Otrzymały one pamiątkową tablicę.

Wśród gości znaleźli się również m.in. Wicewojewoda Województwa Warmińsko - Mazurskiego Grażyna Kluge oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jacek Protas, Starosta Elbląski - Maciej Romanowski, Przewodnicząca Rady Gminy Elbląg - Barbara Bruzdewicz,  Sekretarz Gminy Elbląg - Krystyna Murawska, a także Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Galeria / 70 lat Związku Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu ( zdjęć 44 )
Dodano: 2015-10-16 |  Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ taka prawda
  Sobota, 17.10

  Średnia wieku 65 Nic nie muszę i nie będę bo związki mnie chronią. Ochronka dla starych i miernych.

 2. 2
  --1
  ~ Laska
  Niedziela, 18.10

  Ale ten "napięty" Pan ze zdjęcia 31 przystojny. Chyba nie wyszedł najlepiej ale jest ok.

 3. 3
  +1
  ~ patyk
  Wtorek, 20.10

  Całkiem upasione to towarzystwo. :)

 4. 4
  +2
  ~ związkowiec
  Wtorek, 20.10

  no cóż jedni składki płaca, inni z tego korzystają

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.173691034317