Piątek, 3.04.2020, Imieniny: Maria, Franciszek, Urban
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

EUH-E zamierza się rozbudować. Uczelnia chce do tego pozyskać bez przetargu dodatkową działkę

23.09.2015, 13:50:49 Rozmiar tekstu: A A A
EUH-E zamierza się rozbudować. Uczelnia chce do tego pozyskać bez przetargu dodatkową działkę
Na zdjęciu kanclerz EUH-E Henryk Fall (Fot. Adrian Sajko)

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna planuje w najbliższych latach kształcić przyszłych lekarzy. Uczelnia złożyła już do ministerstwa wniosek o uruchomienie takiego kierunku i oczekuje na decyzję w tej sprawie. W związku z tym, EUH-E zamierza rozbudować swoją bazę dydaktyczną o kolejny budynek. Ma on stanąć na terenie byłej jednostki wojskowej przy ul. Lotniczej. Obiekt ma być siedzibą Centrum Symulacji Medycznych, w którym studenci mają poczuć się jak w prawdziwym szpitalu.

Obecnie Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna prowadzi na Wydziale Nauk o Zdrowiu studia na takich kierunkach jak: pielęgniarstwo (studia pierwszego i drugiego stopnia), ratownictwo medyczne oraz fizjoterapia. Wkrótce być może dołączy do nich kierunek lekarski.

W kraju brakuje pielęgniarek i lekarzy. Jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o ilość lekarzy na tysiąc mieszkańców. Aby zwiększyć dostępność do lekarzy, trzeba stworzyć w kraju większą możliwość ich kształcenia. Wystąpiliśmy więc do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o uruchomienie takiego kierunku. Trwa procedura związana z wydaniem decyzji w tej sprawie. Mamy już odpowiednią i doświadczoną kadrę dydaktyczną. Jednym z wymaganych warunków, jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury medycznej. Taką zamierzamy też pobudować. Planujemy utworzenie Centrum Symulacji Medycznych, które będzie służyło aktualnym i planowanym kierunkom studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Nasze Centrum Medyczne musi być zbliżone funkcjonalnie do warunków szpitalnych. Będą w nim więc znajdować się m.in. sala operacyjna, sala porodowa i niezbędne laboratoria. Student będzie tu mógł ćwiczyć na inteligentnych manekinach i przeprowadzać badania

– mówi Henryk Fall, kanclerz Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.

Władze EUH-E nie ukrywają, iż ze względu na to, że jest to duże, warte ok. 15 mln zł zadanie inwestycyjne, uczelnia będzie starała się o środki unijne na jego realizację.

Mamy już odłożone środki na wkład własny. Mamy też poparcie w naszych dążeniach całego środowiska medycznego, społecznego i politycznego, na czele z marszałkiem województwa, wojewodą, Prezydentem Elbląga oraz Radą Miejską

– dodaje kanclerz Henryk Fall.

Centrum Symulacji Medycznych miałoby powstać na terenie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Lotniczej, na działce o pow. 1,6 ha, sąsiadującej z EUH-E od strony wschodniej. Uczelnia wystąpiła już do Miasta w sprawie nabycia tej działki.

24 września na sesji Rady Miejskiej elbląscy radni rozpatrywać będą projekt uchwały w tej sprawie. Dokument dotyczy oddania Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w użytkowanie wieczyste działki przy ul. Lotniczej. Transakcja miałaby odbyć się w drodze bezprzetargowej.

Na taki tryb zbycia nieruchomości pozwala polskie prawo, które mówi, że działki mogą być zbywane bez przetargów, jeżeli ich nabywcą jest podmiot prowadzący m.in. działalność oświatową, naukową i badawczo-rozwojową, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową.

- Nauka i oświata to jedne z priorytetów w naszym państwie. Samorządy zostały więc upoważnione do tego, aby przy realizacji takich priorytetów podejmować decyzję o bezprzetargowym trybie sprzedaży nieruchomości – tłumaczy kanclerz EUH-E. - W chwili, gdy Rada Miejska wyrazi zgodę na oddanie nam w użytkowanie wieczyste tej nieruchomości, przystąpimy do projektowania naszej inwestycji.

Zapytaliśmy Jerzego Wilka, przewodniczącego Rady Miejskiej, jak radni odnoszą się do tej propozycji i czy sprawa przekazania działki w drodze bezprzetargowej nie wzbudza wśród nich kontrowersji?

Nie słyszałem, aby ten projekt uchwały wywoływał wśród radnych jakieś kontrowersje. Tu nie ma żadnych ukłonów w stronę uczelni. Działka ta ma być przekazana EUH-E w użytkowanie wieczyste. Miasto nadal będzie jej właścicielem. Elbląg może na tym tylko zyskać. Opłata za użytkowanie wieczyste wynosić będzie między 200 a 300 tys. zł. To gotówka, która od razu zasili miejski budżet. Cel na jaki przekazana ma być działka jest bardzo istotny dla rozwoju uczelni jak i miasta. Sądzę więc, że uchwała przejdzie znaczącą ilością głosów i nie będą to wyłącznie głosy radnych Prawa i Sprawiedliwości

- przekazał nam Jerzy Wilk, radny PiS i przewodniczący Rady Miejskiej.

 


Teren przy ul. Lotniczej pod planowaną inwestycję EUH-E

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ wniosek
  Środa, 23.09

  W całej Polsce jest tak dużo uczelni kształcących lekarz, mamy niż demograficzny, czy aby na pewno jest potrzeba budowy nowego obiektu?

 2. 2
  +9
  ~ cosik
  Środa, 23.09

  Czyli powrót do zawodu felczer i ... znachorstwa?

 3. 3
  --4
  ~ ania
  Środa, 23.09

  Tylko narzekać potraficie. Uważam, ze to dobry pomysl!

 4. 4
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Środa, 23.09

  Eh tylko Elbląga żal!!!! Po co było referendum??? Macie chaos i lepsze dziś!

 5. 5
  +13
  ~ rw
  Środa, 23.09

  I teraz pytanie zasadnicze. Czy mamy rozumieć, że nauka w tej uczelni na tym kierunku będzie darmowa? Jest przecież wyraźnie zaznaczone, że mogą nabyć bez przetargu wyłącznie jeżeli podmiot nie będzie prowadził działalności zarobkowej,

 6. 6
  +9
  ~ bis
  Środa, 23.09

  To chyba jakieś jaja. Niech otworzą studia I stopnia łapiduch.

 7. 7
  +92
  ~ smieszek
  Środa, 23.09

  czyli radny Dubiella prezent dostanie za darmo od kumpla Wilka?

 8. 8
  +16
  ~ Tow Szmaciak
  Środa, 23.09

  I macie PiS w całej krasie, jeszcze nie rządzą a już grabią. Trzeba tą uchwałę zaskarżyć do wojewody bo to łamanie prawa. Jako podmiot komercyjny muszą stanąć do przetargu. Jak wojewodą będzie pislamista to rozdrapią wszystko.

 9. 9
  +15
  ~ kretpriwjet
  Środa, 23.09

  ciekawe ile firm rozłożą przy tej inwestycji. Dubiella wie jak to robić. A ten stary troll ze zdjęcia jeszcze tam pracuje? W gacie robił ze strachu jak tylko słyszał że ma iść do , nazwijmy to, rektora

 10. 10
  +10
  ~ Mony
  Środa, 23.09

  Tydzień temu miasto Elbląg sprzedało działkę o powierzchni 1,44 ha (a więc mniejszą) na rogu ulic Ogólnej oraz Alei Jana Pawła II za ponad 5 mln 106 tys. zł. Kupiła ją spółka Lidl - stworzy miejsca pracy. Dzisiaj komercyjnej spółce - właściciele osoby fizyczne w tym prawdopodobnie były radny Elbląga - Dubiela darujemy na preferencyjnych warunkach działkę o pow. 1,6 ha (a więc większą), nie wiadomo za ile? Nikt tego radnym na jutrzejszej sesji nie powie. Pewnie 1/10 tej ceny. Można powiedzieć ,,a kto bogatemu zabroni" Ale czy na pewno stać Elbląg na takie darowizny? Niech się radni zdecydują, czy zależy miastu na kasie czy niekoniecznie. Tylko zero biadolenia, że musimy oszczędzać bo bogaty nie musi!!! Widocznie 5 mln dla budżetu Elbląga, to żaden pieniądz..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.