Środa, 23.09.2020, Imieniny: Tekla, Boguslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Gaudeamus igitur rozbrzmiało dziś w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej

10.10.2013, 16:10:43 Rozmiar tekstu: A A A
Gaudeamus igitur rozbrzmiało dziś w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej
fot. Monika Skowrońska

- Życzę Wam, aby Seminarium było doświadczeniem spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem we wspólnocie wiary. Było miejscem i okazją do codziennego świadectwa wiary, było miejscem, z którego będziecie wychodzili, aby podzielić się wiarą z drugim człowiekiem, który tego potrzebuje. Życzę, byście byli dumni ze swojego powołania do kapłaństwa, z tej obranej drogi życia - takimi słowami rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej ks. dr Grzegorz Puchalski zainaugurował rok akademicki 2013/2014.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego w Elbląskim Seminarium rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowaną w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył Jan Styrna Biskup Elbląski. Po krótkiej przerwie uczestnicy uroczystości zebrali się w auli, gdzie odśpiewana została Bogurodzica.

Po tym wstępie, przemówił ks. dr Grzegorz Puchalski. W czasie wystąpienia, rektor przytoczył słowa Papieża Franciszka, który inaugurował rok akademicki w Rzymie: - Chciałbym wam powiedzieć, wychodźcie poza siebie, aby głosić ewangelię. Ale, żeby to zrobić trzeba wyjść poza siebie, żeby spotkać Chrystusa. Są dwa wyjścia, jedno prowadzi na spotkanie Jezusa, ku transcendencji, drugie do innych, aby głosić Jezusa. Muszą być obydwa. Nie bójcie się wychodzić poza siebie w modlitwie i działalności duszpasterskiej, miejcie odwagę modlić się i głosić ewangelię – cytował ks. dr Grzegorz Puchalski.

W dalszej części uroczystości głos zabrali Ks. dr Wojciech Skibicki, który zdał sprawozdanie z działalności Seminarium oraz Ks. dr Zdzisław Kieliszek, wykładowca Wydziału Teologii UWM w Olsztynie. Po tych wystąpieniach nastąpiła uroczysta immatrykulacja alumnów I roku oraz ich przemówienie. Najlepszym studentom wręczono nagrody, po czym wystąpili zgromadzeni goście.

Zebrani na uroczystości goście mogli wysłuchać wykładu przygotowanego przez Ks. dra Zbigniewa Grochowskiego pt.: "Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie zaskoczyła/nie przyłapała" – narracyjne uzasadnienie propozycji nowego tłumaczenia J 1,5. Po wykładzie głos zabrał Biskup Elbląski Jan Styrna, po czym odśpiewano uroczyste Gaudeamus igitur.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa m.in. J. E. Ks. Bp dr Jan Styrna Biskup Elbląski, J. E. Ks. Bp dr Józef Wysocki. Byli także przedstawiciele władz m.in. Henryka Szarłowska reprezentująca marszałka województwa, prezydent Jerzy Wilk wraz z wiceprezydentem Markiem Pruszakiem oraz przedstawiciele Rady Miasta, na uroczystość przybyli także rektorzy elbląskich uczelni wyższych i okolicznych Wyższych Seminariów Duchownych.

Rok akademicki w Elbląskim Seminarium Diecezji Elbląskiej rozpoczyna w tym roku 39 kleryków w tym 7 alumnów roku I.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Galeria / Inaugracja roku akademickiego 2013/2014 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej ( zdjęć 20 )
Dodano: 2013-10-10 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ gupiSTERYD
  Czwartek, 10.10

  MOHER POWER ACTIVATE!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. 2
  +8
  ~ gupiSTERYD
  Czwartek, 10.10

  SLIWIŃSKI BY BYŁ URADOWANY TAKIM WIDOKIEM Z RADOŚCI ZNÓW BY PEWNIE SIĘ ZACHLAŁ W KALININGRADZIE NA PROSTYTUTKACH.

 3. 3
  +6
  ~ Elg.
  Czwartek, 10.10

  Dlaczego te pasożyty nie płacą podatków???

 4. 4
  +5
  ~ krzys76587
  Czwartek, 10.10

  i niech póżniej uczą dzieci duchem, a nie ciałem i nie pier........ ą głupot ,że to dzieci ich nakłaniają

 5. 5
  +3
  ~ elblążanin
  Czwartek, 10.10

  Pedalstwo i zboczenia ciąg dalszy ???

 6. 6
  +3
  ~ Ali
  Czwartek, 10.10

  Jaka ładna aula, jakie ładna krzesełka - frajerzy sponsorujcie dalej tych pasibrzuchów...

 7. 7
  +1
  ~ jan-49
  Piątek, 11.10

  nawet wilk sie zalapal w tej wylegarni p*******i ale swoich trzeba popierac

 8. 8
  --6
  ~ mius
  Piątek, 11.10

  Do tej pory siedem bełkotliwych, wulgarnych i prymitywnych komentarzy. Zapewne będzie więcej, bo w Elblągu mieszka przecież więcej niż siedmiu prymitywnych i wulgarnych mieszkańców...

 9. 9
  +4
  ~ jamaleg
  Piątek, 11.10

  w nowym roku akademickim w naszym seminarium mają odbywać się nowe wykłady : 1: podrywanie młodych chłopców metodą na Wesołowskiego . 2 : Sposoby wmawiania moherowym opętańcom że to nie mój **** i ja jestem nie winny metodą na Wilka. 3 Techniki odrzucania dzikich namiętności nieletnich zboczeńców,

 10. 10
  +4
  ~ LOL
  Piątek, 11.10

  ech na tyle jestem dojrzały ze wierze w Boga i Chrystusa i Ducha Świętego nie w kościół bo to nic innego jak "ZŁOTY CIELEC".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.