Piątek, 10.07.2020, Imieniny: Amelia, Filip, Witalis
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Dumne 50 lat Zespołu Szkół Technicznych

06.10.2008, 10:02:06 Rozmiar tekstu: A A A
Dumne 50 lat Zespołu Szkół Technicznych

11 października odbędzie się uroczysta gala z okazji jubileuszu 50-lecia Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Grottgera. Absolwenci wielu pokoleń będą mieli okazję po latach zawitać w mury swojej dawnej szkoły, spotkać się z nauczycielami oraz ze znajomymi ze szkolnej ławki. A od roku 1961, kiedy to szkołę opuścili pierwsi absolwenci, zebrało się ich niemało.

Wspomnienia, choć minione zawsze pozostają w pamięci. Trudno, bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Jednym z takich miejsc jest szkoła. W tym roku w Elblągu 50-te urodziny obchodzi Zespół Szkół Technicznych, mieszczący się przy ul. Grottgera.

11 października odbędzie się uroczysta gala z okazji jubileuszu 50-lecia szkoły. Obchody zainicjuje msza w kościele Błogosławionej Doroty przy ul. Rawskiej. Część oficjalna będzie miała miejsce o godz. 12 w kinie „Orzeł” przy ul. Królewieckiej. Natomiast Bal Absolwentów rozpocznie się o godz. 20.00 w sali bankietowej "Kasyno Wojskowe" przy ul. Królewieckiej. W godzinach od 10.00 do 16.00 dyrekcja szkoły zaprasza absolwentów do zwiedzania szkoły. Absolwenci będą także mieli możliwość nabycia zestawu w postaci monografii, filmu o szkole i okolicznościowych pamiątek.

Zapewne niewielu pamięta początki szkoły, które sięgają roku 1958. Wówczas powołana została Szkoła Rzemiosł Budowlanych przy istniejącym Technikum Torfowym w Elblągu. Pierwsza siedziba placówki znajdowała się wówczas przy ulicy Wybrzeżnej ( w budynku mieści się obecnie Muzeum Elbląskie). Organizatorem i zarazem pierwszym dyrektorem nowej szkoły był mgr inż. Zbigniew Przybyłek. Placówka kształciła uczniów w zawodach związanych z budownictwem: murarz - tynkarz i betoniarz - zbrojarz.

W ciągu półwiecza swojego istnienia jubilatka ulegała licznym metamorfozom. Od Szkoły Zawodowej, aż po Zespół Szkół Technicznych. Szkoła staje się coraz bardziej nowoczesna, ale odkąd funkcjonuje, kolejnym dyrektorom i nauczycielom przyświeca ta sama idea, czyli praca dla dobra młodzieży.

- Zarówno pół wieku temu, jak i dziś, chcemy zapewnić młodym ludziom dobry start w dorosłe życie – zapewnia mgr inż. Hanna Mierzejewska, dyrektor szkoły. – Praca nauczycieli była i jest wysoko oceniana, czego wyrazem są liczne wyróżnienia i nagrody. Jednak najważniejszym uhonorowaniem pracy jest status społeczny i zawodowy naszych absolwentów – przyznaje dyrektor ZST. – To oni swoimi osobami świadczą o trudzie, wysiłku i wychowawczych umiejętnościach pracowników naszej szkoły. I dodaje – Wystarczy przyjrzeć się losom absolwentów, aby stwierdzić, że sprawują ważne i odpowiedzialne funkcje w regionie, kraju i na świecie.

Do szkoły nie zawsze chodzimy z chęcią. Nauka często jest źródłem kłopotów i rozterek. Klasówki, sprawdziany, różni nauczyciele i różne oceny i tak, aż do matury. Jednak po latach doceniamy to. Czas porządkuje wspomnienia szkolne, czasem dodaje im blasku, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje ponownie naszą młodość. Dlatego tak chętnie wracamy do „naszej, starej” szkoły.

Relację i galerię z 50-lecia ZST zamieścimy na łamach serwisu info.elblag.pl, który objął patronat nad uroczystościami.

Fot. Mateusz Milanowski

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ dg
  Wtorek, 07.10

  Mało kto pamięta,ale najpierw była tam szkoła podstawowa nr 13 .

 2. 2
  0
  ~ Stanisław Kozłowski
  Niedziela, 02.09

  Czytał i zapamiętał mądre słowa prawdziwej prof. nauk inżynieryjnych...pozdrawia z uśmiechem i życzy jeszcze większych sukcesów pedagogicznych and pszyszłymi konstruktorami, wykonawcami oraz smart_labourers ...repetent

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.