Wtorek, 14.07.2020, Imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Miejskie programy sposobem na lepsze wychowanie uczniów

03.09.2008, 13:57:06 Rozmiar tekstu: A A A

Odnaleźć się w sobie”, „Tak czy nie”, „Zanim spróbujesz” czy „Jestem sobą” to nazwy programów, które do elbląskich szkół wprowadza Urząd Miejski. Wszystkie mają pomóc w realizacji kolejnego tegorocznego priorytetu elbląskiej oświaty, jakim jest wzmocnienie wychowawczej funkcji szkoły.

W tym roku w szkołach zostanie wprowadzonych szereg programów, których celem będzie zniwelowanie uzależnień, agresji i innych zachowań aspołecznych wśród młodzieży. Kształtowanie natomiast będą umiejętności, które pomogą młodym osobom świadomie funkcjonować w społeczeństwie.

W 24 szkołach zostanie wdrożony program profilaktyczny „Odnaleźć się w sobie”. Cele programu to: wypracowanie postaw aseptycznych, dążenie do eliminowania zachowań agresywnych przez umiejętne zagospodarowanie czasu wolnego, dążenie do stosowania form grzecznościowych w kontaktach z innymi ludźmi, wzmacnianie więzi rodzinnych, podtrzymywanie tradycji rodzinnych i regionalnych, wypracowanie umiejętności społecznych niezbędnych kontaktach międzyludzkich oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. P
rzeprowadzonych zostanie 2 750 godzin zajęć warsztatowych profilaktyki uzależnień (55 grup x 50 godzin). Uczniowie będą zorganizowani w 20 osobowe grupy (1100 uczniów). Projekt pochłonie 313 tys. 208 zł.

Zrealizowane zostaną także programy profilaktyczne takie jak: „Tak czy nie”, „Zanim spróbujesz” i „Trening Zastępowania Agresji ART”.

„Trening Zastępowania Agresji” czy „Jestem sobą” to warsztaty kształtujące zdolności asertywne. Wśród młodzieży poddanej treningowi znacznie poprawi się jakość więzi rodzinnych, a uczestnicy treningów w większym stopniu osiągną sukces życiowy (ukończenie szkoły, lepsza praca, mniej konfliktów z prawem).

Są to programy wielostronnej interwencji skierowanej na zmianę zachowania młodzieży niedostosowanej. Badania psychologiczne dowodzą, że osoby niedostosowane społecznie wykazują szereg braków w kontaktach z innymi, zdolnościach planowania, komunikacji, panowania nad emocjami, radzenia sobie z lękiem, gniewem i wielu innych umiejętnościach. Niedostosowanie do życia zgodnie z normami, w tym agresja, jest więc przejawem deficytu umiejętności zachowań społecznych.

Z kolei programy „Tak czy nie” i „Zanim spróbujesz” nie tylko dostarczają wiedzy na temat uzależnień, ale także kształtują postawy sprzyjające podejmowaniu racjonalnych decyzji związanych z używaniem środków uzależniających. Ćwiczone będą również praktyczne umiejętności umożliwiające obronę własnych praw  ze szczególnym uwzględnieniem asertywnego mówienia NIE.

W zakresie realizacji tych programów profilaktycznych zostaną zorganizowane szkolenia dla nauczycieli.

Ponadto, w 8 szkołach, w których funkcjonują świetlice socjoterapeutyczne, zatrudniono psychologów w wymiarze pół etatu. Są to szkoły: SP1, SP4, SP8, SP9, SP16, SP21, SP23.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.