Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Zielona strzałka

10.11.2006, 00:53:02 Rozmiar tekstu: A A A
Zielona strzałka

Często pojawiają się pytania dotyczące możliwości korzystania z tzw. „zielonych strzałek”. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości kierowców, którzy nie są dokładnie poinformowani w tej sprawie.

Już cztery lata temu Ministerstwo Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało rozporządzenie w sprawie tego sygnału drogowego. Mówi ono, że kierowca może skręcić w kierunku wskazanym przez zieloną strzałkę, kiedy główny sygnalizator nadaje czerwony sygnał.

W praktyce wygląda to zazwyczaj tak, że kierowca zwalnia i po chwili skręca w wyznaczonym kierunku – przeważnie w prawo. Jednak przepisy mówią wyraźnie, że skręcanie bądź zawracanie dozwolone pod warunkiem zatrzymania się przed sygnalizatorem i oczywiście nie spowodowania utrudnienia ruchu innym uczestnikom.

W tym wypadku szczególnie należy zwracać uwagę na pieszych. Najczęściej  poszkodowanymi podczas skrętu „na zielonej strzałce” (sygnalizator S-2) są piesi. O ile w samochodzie w większości przypadków nic nam się nie stanie, to przechodząc przez przejście musimy zachować szczególna uwagę. Pamiętajmy, że nie każdy kierowca się zatrzyma. Jest wielu takich, co ignorują pieszych.

Tak jak wspomnieliśmy, jeżeli zielona strzałka zezwala na skręt w lewo, możemy też zawrócić, o ile nie zostało to zabronione znakiem B-23 („zakaz zawracania” – dot. najbliższego skrzyżowania).

Ministerstwo Transportu pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących „zielonej strzałki”. Przewiduje, że nowe postanowienia wejdą w życie w pierwszym kwartale 2007 roku. Jednak nie musimy się niczym obawiać – będą to niewielkie zmiany, które nie wpłyną na zlikwidowanie sygnalizatora S-2.

Milan

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Ramzes
  Piątek, 10.11

  Buahaha Mati odrazu jak widzialem na jaki temat jest News wiedziałem, ze Ty go napisałeś :> jak zwykle coś o ruchu drogowym, szkoda tylko, że tak mało go wykorzystywałeś :/ Do zoabczenia w trasie i pozdro :> PS. A co niby mają zmeinić (te drobne zmiany)

 2. 2
  0
  ~ anonim
  Niedziela, 12.11

  Przez tą strzałke zieloną w prawo masakrą jest przejść przez pierwsze przejście na ul.Kościuszki jadąc od dworca.Ponieważ kierowcy jadący ul. Bema z góry skręcający w prawo jak mają strzałke w prawo to jada na oślep nie puszczając pieszych...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96647906303406