Środa, 18.05.2022, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Parkingowe ABC

07.11.2006, 08:55:14 Rozmiar tekstu: A A A
Parkingowe ABC

Wielu kierowców uważa, że liczne zakazy postoju mają wpłynąć na częstsze korzystanie z płatnych parkingów, które ściągają z nas dodatkowe pieniądze. Jednak tak do końca nie jest i być nie musi.

Strefa płatnego parkowania

W Elblągu wbrew wyobrażeniom mamy jedną największą strefę płatnego parkowania – jest to śródmieście. Tam za godzinę parkowania musimy zapłacić złotówkę i sześćdziesiąt groszy. Za pół godziny natomiast musimy zapłacić połowę tej ceny. Dużo osób zastanawia się gdzie idą pieniądze, które płacimy za korzystanie z miejsca parkingowego. Otóż wpływają one do kasy miasta, z której z kolei, wydawane są na różne cele.

Ile zapłacimy za parkowanie? 

Kwoty, które wydajemy są różne. Jedni sporadycznie parkują w płatnych miejscach, inni robią to parę razy dziennie. W zależności od potrzeb, możemy wykupić abonament, który mimo wszystko też nie jest najtańszy – jego cena to siedemdziesiąt siedem złotych. Jeżeli parkujemy w miejscu zamieszkania, możemy wykupić abonament, który będzie nas kosztować dwadzieścia pięć złotych. Niestety wszędzie jest haczyk – abonament ten nie obowiązuje poza naszym miejscem zamieszkania.

Są jednak sytuacje, kiedy nie wnosimy żadnej opłaty za parkowanie. Poza wolnymi dniami oraz w dniach roboczych w godzinach od osiemnastej do dziesiątej rano istnieje pojęcie „opłaty zerowej”.

„Opłata zerowa”

Do pojazdów, które nie muszą wnosić opłaty za korzystanie z parkingu zaliczamy m.in. wszystkie pojazdy jednośladowe, uprzywilejowane oraz kierowane przez osoby niepełnosprawne. Osoby, które posiadają kartę parkingową wydaną przez Referat Zdrowia Urzędu Miejskiego, mogą nieodpłatnie korzystać z wyznaczonych miejsc parkingowych. Zazwyczaj informuje o tym znak D-18a („parking – miejsce zastrzeżone”) z tabliczką T-29 , która informuje o „miejscach przeznaczonych dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się”. Jest jednak problem – osoby takie dość często muszą płacić za parkowanie. Czemu? Otóż brakuje miejsc.

Zdecydowanie za mało

W całym Elblągu, miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest tylko dziewiętnaście. Niestety liczba ta, w stosunku do potrzeb, jest zdecydowanie za mała. Dodatkowym problemem osób niepełnosprawnych, które kierują bądź podróżują samochodami, jest notoryczne zajmowanie zastrzeżonych wyłącznie dla nich miejsc, przez zwykłych kierowców. Mimo głośnych ogólnopolskich kampanii medialnych, jak np. organizowanej już trzeci rok przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, akcji „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”, świadomość skutków zajmowania tzw. „kopert” jest nadal znikoma. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dla niepełnosprawnych kierowców brak miejsca do parkowania stanowi ogromne życiowe utrudnienie, podczas gdy dla pełnosprawnych przejście kilku dodatkowych metrów nie jest żadnym problemem. Pomyślmy o tym następnym razem, gdy staniemy przed wyborem zaparkowania na „kopercie”.

Nie płacisz? Zapłacisz więcej!

Dla osób, które są oporne we wnoszeniu opłat parkingowych Rada Miasta ustaliła specjalne, dodatkowe opłaty. Jest to oczywiście mandat w wysokości pięćdziesięciu złotych. Jednak na tym się nie kończy. Kierowca, który parkuje niezgodnie z Prawem o ruchu drogowym, również będzie zmuszony do opłacenia mandatu, który wystawia zazwyczaj Kontroler SPP (Strefa Płatnego Parkowania).  

Milan/RK

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Czytelnik
  Wtorek, 07.11

  Czy za sam wjazd w strefę płatnego parkowania też trzeba uiszczać opłatę, zdarza się że "panowie" próbują pobierać opłatę za sam wjazd,przepisy o ruch drogowym dopuszczają przecież zatrzymanie pojazdu do 1 minuty nawet w strefia zakazu.

 2. 2
  0
  ~ dada
  Wtorek, 07.11

  Kiedy w końcu prezydent Słonina udostepni parking dla ludzi robiących zakupy na rynku. Tyle juz lat nie mozna rozwiązac tego problemu? Jeszcze żeby było smiesznie na jedynym parkingu zrobiono giełdę samochodową. Mam nadzieje że nowa władza cos z tym zrobi. Oprócz pieniędzy unijnych trzeba jeszcze miec jakieś swoje pomysły na rozwiązywanie problemów.

 3. 3
  0
  ~ anonim
  Środa, 08.11

  Co do rynku to w planach jest raczej jego przebudowa, wspominano nawet o podziemnym parkingu, a cały rynek ma być w hali.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.019378900528