Wtorek, 31.03.2020, Imieniny: Balbina, Beniamin, Gwidon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Włącz światła, już dziś

30.09.2006, 01:11:20 Rozmiar tekstu: A A A
Włącz światła, już dziś

Niestety, czas szybko upływa, dni są coraz krótsze, a pierwszy października już w niedzielę. Według polskiego prawa o ruchu drogowym wraz z początkiem tego dnia należy używać świateł mijania.

Zawartość w kodeksie drogowym

W przepisach ruchu drogowego możemy bez problemu odnaleźć artykuł, który dotyczy używania tzw. świateł zewnętrznych. Są to, nie tylko światła mijania, drogowe, ale także przeciwmgłowe i dzienne. Odnośnie tych pierwszych, w kodeksie ujęte jest zobowiązanie do używania ich przez cały czas jazdy. Nie jest to jednak konieczność, więc wielu kierowców się do tego nie stosuje. Oczywiście podczas jazdy w tunelu obowiązkowo należy włączyć światła. Wprawdzie zamiast świateł mijania można używać dziennych, które są akceptowane prawnie, jednak tutaj jest taka sama sytuacja – kierowcy ich nie używają, nawet jeżeli je posiadają. Ponad to przypominamy, że przednie światła przeciwmgłowe można używać od zmierzchu do świtu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Jest jednak jeden warunek – droga, na której ich używamy musi być kręta, o czym poinformują nas znaki drogowe.

Jak jest codziennie na drogach?

O ile w nocy kierowcy używają światła mijania, tak w dzień już nie. Nie tyczy się to oczywiście wszystkich. W stosunku do ubiegłych lat zmniejszyła się liczba samochodów poruszających się bez włączonych świateł. – Jadąc na światłach mijania czuję się trochę bezpieczniej, bo wiem że jestem zdecydowanie lepiej widoczny – skomentował taksówkarz. Takie komentarze można usłyszeć od większości kierowców. Spotkaliśmy się jednak z inną opinią – Przez używanie świateł zwiększa się spalanie. Po co tracić niepotrzebnie paliwo? – powiedział p. Marek. Niestety wiele osób nie ma najmniejszego pojęcia o tym, w jaki sposób wpływa używanie świateł na zużycie paliwa. Światła mijania mają łącznie 130Watt. Tę energie trzeba wytworzyć w alternatorze, spalając paliwo. Średnio 100Watt wyprodukowanej mocy elektrycznej  pochłonie około 200Watt mocy silnika, czyli ok. 0,3 KM. Przeliczając te wszystkie dane, zużyjemy na to w przybliżeniu nie więcej niż 0,1 litra na sto kilometrów.

Dla opornych...

Jeżeli ktoś nadal twierdzi, że używanie świateł mijania jest bardzo kosztowne powinien skorzystać z innej opcji. Coraz bardziej są popularne są wspomniane już wcześniej, światła do jazdy dziennej. Można ich używać tylko od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Głownie sukces tego rodzaju oświetlenia kryje się w poborze napięcia. Jest ono znikome – łącznie tylko 40Watt.

Pamiętajmy o włączaniu świateł

Jest wiele powodów, dla których warto używać świateł. Pierwszy to oczywiście bezpieczeństwo, rozpatrując je pod każdym względem. Jesteśmy przede wszystkim lepiej widoczni i to już ze znacznej odległości. Innym kierowcom również ułatwiamy manewry typu wyprzedzanie. Widząc auto ze światłami mijania, łatwiej jest wymierzyć jego odległość od nas i prędkość, z jaką się porusza. Tak samo jest kiedy dostrzeżemy auto w lusterku wstecznym. Drugi powód to oczywiście uniknięcie mandatu, który opróżni nasz portfel o sto złotych i dodatkowo dołoży dwa punkty karne.

Na światłach cały rok?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem będziemy musieli jeździć cały rok z włączonymi światłami. Otóż Według raportu Europejskiej Komisji ds. Energii i Transportu, wyraźnie wynika, że używanie świateł przez cały czas zmniejsza liczbę wypadków średnio o piętnaście procent. Jest to dużo, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi ludzkie życie. Mieszkańcy państw w których obowiązuje całoroczne używanie świateł przyzwyczaili się do tego obowiązku. W Polsce też można tego dokonać, a wręcz należy patrząc na liczbę wypadków. Każde ocalone ludzkie życie jest na wagę złota.

Milan

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ anonim
  Sobota, 30.09

  przepraszam ze sie wtracam ale jednostka wat [W] raczej nie mowi nic o napieciu

 2. 2
  0
  ~ ej
  Niedziela, 01.10

  "Gadki szmatki", a rzeczywistość jest inna - co drugi samochód ma źle wyregulowane światła. Jadąc latem drogą taki kierowca jest widoczny, ale co mają powiedzieć kierowcy, jadący z przeciwka - są oślepiani przez słońce i dodatkowo przez takie "fajne" reflektory. Czy to jest bezpieczne? Inni mają hopla na punkcie halogenów, często można spotkać debili jeżdżących nawet w pełnym słońcu z włączonymi halogenami.

 3. 3
  0
  ~ pedalista
  Poniedziałek, 02.10

  czy jadąc rowerem w dzień muszę mieć włączone światła ?

 4. 4
  0
  ~ Milan
  Poniedziałek, 02.10

  Wg. polskiego prawa używać świateł mijania w tym okresie muszą pojazdy które posiadają zasilanie akumulatorowe bądź z prądnicy. Mimo wszystko warto używać cały czas świateł, zwłaszcza na jednosladzie, który jest często słabo dostrzegalny. Ja sie przyzwyczaiłem do używania świateł przez cały rok i jest to już jakis odruch...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.