Poniedziałek, 6.04.2020, Imieniny: Katarzyna, Celestyna, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Bezpieczna prędkość

21.09.2006, 11:12:39 Rozmiar tekstu: A A A

Prędkość bezpieczna nie jest równoznaczna z prędkością dopuszczalną. Przekroczenie limitu tej drogi nie zawsze oznacza przekroczenie granicy panowania nad pojazdem.

Z drugiej strony - nie zawsze jazda z dopuszczalna prędkością zapewnia panowanie nad pojazdem, zwłaszcza w warunkach jesiennych, nie wspominając o zimowych...

Współczesny ruch drogowy wymaga płynności. Niebezpieczna może być nie tylko prędkość zbyt duża, także zbyt mała. Poruszanie się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej na danym odcinku powinno być uzasadnione. Zaliczyć do tego możemy szczególne warunki - na przykład przewóz dziecka do lat 7, a także polecenie uprawnionego organu co do sposobu korzystania z pojazdu.

Przykład uzasadnionej prędkości utrudniającej ruch, to powolny przejazd samochodem ciągnącego szeroką przyczepę reklamową. Zakłóca on niewątpliwie płynność ruchu. Przejazd jest tylko środkiem wiodącym do celu, którym jest zapoznanie z treścią reklamy możliwie największej liczby osób, a nie przewóz jakiegoś ładunku.

Wielu ekspertów uważa, że znak drogowy określający prędkość powinien być postrzegany jako znak wyznaczający zalecaną prędkość (tzw. prędkość kierunkową), jeśli wolniejsza jazda mogła by utrudniać lub hamować ruch.

Utrzymywanie określonej prędkości może zostać nakazane znakiem drogowym C-14 (prędkość minimalna, liczba na niebieskim, okrągłym tle). Na drodze, na której jest on umieszczony, nie powinniśmy jechać wolniej, chyba, że wymagają tego względy bezpieczeństwa...

Prędkość minimalna może być określona także znakiem D-13 (początek pasa ruchu powolnego). Znak ten można spotkać najczęściej w miejscach, w których ze względu na kąt nachylenia drogi występują pasy ruchu dla pojazdów powolnych. Prowadzący wehikuły, które na wzniesieniu nie osiągają minimalnej prędkości wskazanej na tymże znaku, powinni korzystać z wyznaczonego dla nich, bocznego pasa.

                                                                                       Milan

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.