Sobota, 23.01.2021, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Dowód rejestracyjny możesz zostawić w domu! Zmiana przepisów od 1 października

29.09.2018, 11:30:18 Rozmiar tekstu: A A A
Dowód rejestracyjny możesz zostawić w domu! Zmiana przepisów od 1 października

Od 1 października tego roku wchodzą w życie zmiany w przepisach prawa ruchu drogowego. Kierujący nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu.
 

W dniu 1 października 2018 r. wchodzi w życie zmiana ustawy – Prawo o ruchu drogowym, wynikająca z art. 1 pkt 1 oraz 7-11, ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 957), dotycząca pojazdów zarejestrowanych w Polsce oraz ich kontroli.
 

Zmiany dotyczą przede wszystkim kierujących pojazdami zarejestrowanymi w Polsce, którzy od 1 października br. będą mieli obowiązek posiadania przy sobie i okazania na żądanie uprawnionego organu tylko dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem.  Kierujący nie będą musieli posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu.

Weryfikacja danych o pojeździe oraz danych o jego dokumentach, a także dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia OC, będzie odbywała się w centralnej ewidencji pojazdów (CEP). Natomiast w przypadku wystąpienia przesłanek uzasadniających zatrzymanie dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), procedura ta będzie realizowana poprzez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu przedmiotowego dokumentu do centralnej ewidencji pojazdu(CEP).
 

 Krzysztof Nowacki
KMP w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ klik
  Sobota, 29.09

  No to więcej pracy dla Policji, bo do każdej nawet najmniejszej kolizji będzie wzywana.

 2. 2
  +7
  ~ hfytry
  Sobota, 29.09

  I w razie drobnej kolizji ludzie będą musieli za każdym razem dzwonić po policję aby przyjechała zweryfikować czy sprawca nie podaje poszkodowanemu fałszywych danych z OC?

 3. 3
  +5
  ~ Xxx
  Sobota, 29.09

  Polisę OC sprawcy można sprawdzić na stronie UFG lub po prostu zadzwonić do swojego ubezpieczyciela aby to sprawdził.

 4. 4
  +6
  ~ ikiv
  Sobota, 29.09

  Jak sprawdzić czy auta posiadają przeglądy techniczne, mogą być niesprawne. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania .

 5. 5
  0
  ~ ksamol
  Niedziela, 30.09

  No pewnie. Nie trzeba mieć przy sobie niektórych dokumentów. Ale wystarczy że w trakcie kontroli panowie policjanci będą mieli problem z połączeniem się z CEPIK-iem i masz pozamiatane. Będziesz czekać na połączenie i kontrola będzie trwać w nieskończoność. A system łączności jest bardzo zawodny.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4734570980072