Sobota, 23.01.2021, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Piesi czy tramwaj? Kto na tym przejściu będzie miał pierwszeństwo?

13.09.2017, 10:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Piesi czy tramwaj? Kto na tym przejściu będzie miał pierwszeństwo?
Fot. Ryszard Biel

Przy okazji budowy tramwajowego torowiska na ul. Grota Roweckiego, ruchliwe przejście dla pieszych na wysokości budynków Sądu Okręgowego i Urzędu Miejskiego wyposażone zostanie w sygnalizację świetlną. Słupy i sygnalizatory już stoją, ich uruchomienie nastąpi po zakończeniu całej inwestycji. Naszego Czytelnika interesuje, jak docelowo funkcjonować będzie sygnalizacja w tym miejscu. - Czy będzie ona wzbudzana przez nadjeżdżający tramwaj czy działać będzie jak wszystkie pozostałe? - pyta Czytelnik.

Budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ulicach Grota Roweckiego i 12 Lutego trwa od początku kwietnia br. i powoli dobiega końca. Gotowy jest już odcinek torowy o długości 900 m, przebudowane zostały dwa skrzyżowania ulic 12 Lutego, Grota Roweckiego i Armii Krajowej, a także 12 Lutego, Królewiecka, Teatralna, Nowowiejska i Płk. Dąbka. Wybudowano i przebudowano również sygnalizacje świetlne. Obecnie na całym budowanym odcinku prowadzone są roboty wykończeniowe. Trwa m.in. montaż sieci trakcyjnej i budowa czterech przystanków tramwajowych. Do wykonania pozostanie jeszcze wprowadzenie oznakowania poziomego i pionowego z docelowym projektem organizacji ruchu drogowego. Zgodnie z zawartą umową, warta 13,5 mln zł inwestycja ma zakończyć się do 30 września 2017 r. 

W ramach tego zadania na przejściu dla pieszych przy ul. Grota Roweckiego wybudowano sygnalizację świetlną. Przejście na wysokości budynków Sądu Okręgowego i Urzędu Miejskiego to dość newralgiczne dla pieszych miejsce. Już wkrótce ruch na przejściu sterowany będzie sygnalizacją. Zdaniem Magistratu konieczność jej montażu wymusiły względy bezpieczeństwa związane z ruchem tramwajów na powstałym torowisku. 

Do naszej redakcji zwrócił się Czytelnik, którego interesuje docelowe rozwiązanie i funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej na tym przejściu.  - Czy będzie ona działać w trybie zwykłym, jak wszystkie pozostałe w mieście, czy może będzie ona wzbudzana przez pieszych lub nadjeżdżający tramwaj? - pyta nasz Czytelnik. 

Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. 

Sygnalizacja na tym przejściu będzie wzbudzana przez pieszych. Pieszy, aby przejść na drugą stronę ulicy będzie musiał nacisnąć przycisk na sygnalizatorze i poczekać aż zapali się zielone światło. Priorytet nad pieszymi w tym miejscu będzie miał jednak tramwaj. Sygnalizacja zostanie  zaprogramowana w ten sposób, że w chwili gdy tramwaj będzie zbliżał się do przejścia, w tym czasie dla pieszych nie będzie mogło zapalić się zielone światło

- wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. 

Obecnie trwa opracowywanie programu sygnalizacji nie tylko na wspomnianym przejściu dla pieszych, ale także na wszystkich skrzyżowaniach, przez które przebiegać będzie nowa linia tramwajowa. W związku z tym zmian doczeka się także program działania sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Traugutta, Grobla Św. Jerzego, Nitschmanna i Grota Roweckiego, który był szczególnym powodem narzekać pieszych. 


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ z.z.
  Środa, 13.09

  Może wreszcie można będzie tam przejeżdżać płynnie, na zielonych światłach, bo jak dotąd na Grota i 12 lutego murowane czerwone światła. W jedną i w drogą stronę -zawsze, pewne czerwone.

 2. 2
  +1
  ~ wernychora
  Środa, 13.09

  Proponuje od razu wprowadzic opadajacy szlaban i plotki. I tak bede przebiegac na czerwonym. Światła to nie jest rozwiązanie. A tak - dojeżdża tramwaj - szlaban opada i nie ma lazenia. Inaczej będę tam wypadki. Szlabany to nie nowość. Widać takie na y-t .

 3. 3
  +3
  ~ fddf
  Środa, 13.09

  po cholere tam swiatla, jak 50m dalej jest kolejne przejscie ze swiatlami? kolejny przystanek czerwonej fali dla kierowcow zamarzyl sie komuszkom z UM?

 4. 4
  0
  ~ zaguzikowaćwszystko
  Czwartek, 14.09

  Osoba zarządzająca sygnalizacją w naszym mieście powinna dogłębnie przemyśleć temat. Kto to widział, by na klasycznym skrzyżowaniu instalować przyciski-guziki, które nic nie dają, bo sygnalizacja jest sterowana automatycznie (jak to na normalnych skrzyżowaniach bywa). I do tego wszystkiego "guziki" są instalowane tylko na jednym z przejść skrzyżowania. Pozostałe są "normalne" i piesi spokojnie przechodzą przy automatycznie włączającym się zielonym świetle. Na świecie guziki-przyciski stosuje się tylko tam, gdzie jest tylko przejście przez jezdnię. Jak nie ma pieszych, to sygnalizator z guzikiem wyświetla kierowcom zielone.

 5. 5
  0
  ~ RgT
  Niedziela, 24.09

  Proponuje.pociagnac linie.tramwajowa na zawade wtedy bedzie to mialo sens.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.77866005897522