Czwartek, 9.04.2020, Imieniny: Maria, Marceli, Dymitr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Na ulicach Elbląga przybyły kolejne cztery progi wyspowe. Czy spowolnią ruch w rejonie szkół?

21.09.2016, 12:15:41 Rozmiar tekstu: A A A
Na ulicach Elbląga przybyły kolejne cztery progi wyspowe. Czy spowolnią ruch w rejonie szkół?
Fot. Ryszard Biel

Około 20 tysięcy złotych kosztowała budowa progów zwalniających na czterech ulicach, w pobliżu elbląskich szkół. Zastąpiły one dotychczasowe, zniszczone już progi, które nie spełniały już swojej funkcji. Miasto zdecydowało się na budowę progów trwalszych z kostki polbrukowej, które dodatkowo łączą w sobie element przejścia dla pieszych.

Nowe tzw. wyspowe progi z przejściem dla pieszych, powstały w czterech miejscach na wysokości: Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Sadowej, Szkoły Podstawowej nr 14 przy ulicy Mielczarskiego, Gimnazjum nr 7 przy ulicy Lotniczej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ulicy Kopernika. W dwóch ostatnich lokalizacjach tego typu płytowe progi wyspowe wcześniej już  funkcjonowały. Były jednak wykonane z mniej trwalszych materiałów i po kilku latach wyeksploatowały się. Natomiast na Sadowej i Mielczarskiego istniały progi tradycyjne z tworzyw sztucznych. Ich niektóre elementy oderwały się od podłoża, co pozwoliło kierowcom omijać progi (normą była jazda po chodniku). Takie sytuacje stwarzały realne zagrożenie dla pieszych.

W sierpniu Miasto dokonało całkowitej wymiany tzw. śpiących policjantów. W każdym z wymienionych miejsc Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Elbląga zainstalowało progi wyspowe z przejściem dla pieszych, które wykonano z betonowej kostki polbrukowej koloru czerwonego. Łączny koszt ich wykonania wyniósł 18 tys. 292 zł.

Czy nowe, większe progi zwalniające posiadające na „wzniesieniu” przejście dla pieszych, poprawią bezpieczeństwo przed szkołami? W zdecydowanej większości tak właśnie jest. Niestety przypadek progu przy ul. Sadowej pokazuje, że niektórzy kierowcy nadal starają się omijać go jeżdżąc po chodniku. Nasz fotoreporter uwiecznił taki przypadek podczas fotografowania progu. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie ustawienie metalowego słupka, który uniemożliwi pojazdom wjazd na chodnik.


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ musi
  Środa, 21.09

  Taki próg powinien być na ul.robotniczej przejscie obok szkoły i stacji benzynowe i Kaufland.

 2. 2
  +3
  ~ tu
  Środa, 21.09

  Na ul.Browarnej jest niebezpiecznie przejście na wprost przedzkola -tu dopiero szaleją wszyscy.Próg powstanie jak komuś się coś stanie.

 3. 3
  +3
  ~ azxs
  Środa, 21.09

  A gdzie kierowca z tego Audi? Chyba fotoreporter ustwił tam swój własny samochód.

 4. 4
  0
  ~ zasmuconynieco
  Środa, 21.09

  Wszystko ładnie, pięknie, ale jeśli przy SP16 po przeciwległej stronie do szkoły analogicznie między chodnikiem a jezdnią nie zostaną postawione słupki, to - nie chcęm być prorokiem - chodnik dalej będzie robił za "jezdnię" i to tym razem bezpośrednio na przejściu:(

 5. 5
  +3
  ~ Naiwny Franek
  Środa, 21.09

  Znowu naiwne pytanie do prezydenta - czy ktoś w UM zostanie ukarany za wywalenie pieniędzy na nietrwałe progi? Przykładowo ulica Beniowskiego niedawno została wyremontowana, a progi już zdekompletowane.

 6. 6
  --2
  ~ myk
  Czwartek, 22.09

  Może pobudujmy jezdnie z samych progów. Co na to "MPK " z autobusami? Piesi na tych progach mogli by spać. Myślę, że więcej konsekwencji przy karaniu za szybkość na początek.

 7. 7
  +2
  ~ izka
  Czwartek, 22.09

  taki próg - przejście dla pieszych powinien być na Słonecznej - gdzie obecne przejście tuż przy rozgałęzieniu ulicy w Trybunalską i 12 lutego. Zwłaszcza że blisko jest przedszkole !

 8. 8
  0
  ~ Bemol
  Czwartek, 22.09

  Trzeba też prawidłowo ustawić znaki drogowe, które informują o progach zwalniających. Patrz zdjęcie z ul. Sadowej

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.