Sobota, 24.08.2019, Imieniny: Bartlomiej, Jerzy, Bartosz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Coraz więcej „anglików” spotykamy na elbląskich drogach

03.08.2015, 07:00:02 Rozmiar tekstu: A A A
Coraz więcej „anglików” spotykamy na elbląskich drogach
Fot. Adrian Sajko

Tablice rejestracyjne z Wielkiej Brytanii i kierownice po prawej stronie. Auta przystosowane do ruchu lewostronnego. Dla sporej liczby kierowców podróż takim samochodem byłaby „wielkim bólem głowy”. Prawda jest jednak taka, że coraz więcej „anglików” spotykamy na elbląskich drogach.

Znajomi z Wielkiej Brytanii, elblążanie przyjeżdżający na wakacje, albo wracający do kraju po zagranicznych wojażach. Osób poruszających się po mieście „anglikiem” jest sporo.

- Dziś ciężko wyobrazić sobie życie bez auta . Ceny samochodów w Wielkiej Brytanii nie odstraszają. Jeśli się tam mieszka i pracuje to nic tylko kupić auto i przyjechać do domu. - powiedział nam właściciel samochodu z kierownicą po prawej stronie.  - Mam ponad dwa miesiące urlopu, auto w Elblągu z pewnością się przyda.

Przepisy w zakresie poruszania się takimi autami po Polsce są dość jasne. Samochody nieprzerobione, z "angielską" kierownicą po prawej stronie, mogą jeździć po naszych drogach tylko pod warunkiem, że są zarejestrowane w krajach, gdzie obowiązuje ruch lewostronny.

- Mają ważne ubezpieczeni i oczywiście badania techniczne (angielskie MOT Test Certificate) – dowiedzieliśmy się od oficera dyżurnego Komenda Miejska Policji w Elblągu. - Wymogi te są bardzo restrykcyjnie przestrzegane w Wielkiej Brytanii dlatego z weryfikacją tych danych, od kierowców pojazdów z kierownicą po prawej stronie, nie powinno być problemem.

A co jeśli mieszkaniec Elbląga chciałby zostawić swoje angielskie auto w kraju i użytkować je na naszych drogach? - Na chwilę obecną jest tak, że aby zarejestrować w Polsce samochód z Wielkiej Brytanii, trzeba zrobić tzw. przekładkę. Bo bez niej nie zdobędziemy badań technicznych niezbędnych do rejestracji. – dowiadujemy się w Referacie Obsługi Kierowców w Elblągu. Przekładka to nic innego jak kosztowna wizyta u mechanika. Przełożenie kierownicy, przeniesienie na drugą stronę pedałów gazu, sprzęgła i hamulca. Koszt zależy od marki i modelu samochodu. Szacunkowo od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jest jednak małe „ale”. Od 29 maja Polacy, wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwośc, mają możliwość zarejestrowania w Polsce samochodów z kierownicą po prawej stronie. Okazuje się, że to prawo jest na razie tylko prowizoryczne, ponieważ o ile zarejestrować taki pojazd już można, to nie ma możliwości skompletowania pełnego zestawu dokumentów, który jest do tego wymagany. Dobra wiadomość dla posiadaczy „anglików” jest taka, że jak wynika z ministerialnego rozporządzenia obecnie wystarczy dokonać znacznie tańszych i mniej skomplikowanych zmian.

 - Wystarczy już zmiana reflektorów w celu dostosowania ich do ruchu prawostronnego. Chodzi o to, aby nie oślepiać pojazdów jadących z naprzeciwka. Czyli prawy powinien zapewniać większe oświetlenie niż lewy. - dowiadujemy się w jednej ze stacji diagnostycznych w Elblągu.  - Prędkościomierz musi pokazywać wartości w km/h, a nie w milach. Ostatnią rzeczą jest dostosowanie lusterka wstecznego do ustawienia odpowiedniego do ruchu prawostronnego.

Po tych wydatkach teoretycznie pozostaje tylko udać się na stację diagnostyczną i przeprowadzić test, dzięki któremu możliwe będzie wydane zaświadczenia o dopuszczeniu pojazdu do ruchu. I tu pojawia się problem bo na tym etapie obowiązuje jeszcze stare rozporządzenie, które uniemożliwia przyznanie takim pojazdom prawa do jazdy w ruchu drogowym. Wniosek: nie można. Kiedy wejdzie w życie decyzja zmieniająca wadliwe postanowienia starej? Tego, pomimo usilnych prób nie udało nam się ustalić.

 


KMo

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Adrian Sajko


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ dfgvzd
  Poniedziałek, 03.08

  I znów debilne polskie przepisy, można ale się nie da i już.

 2. 2
  +7
  ~ Łukasz23
  Poniedziałek, 03.08

  Nie zrozumiem jak można było zezwolić na rejestrację aut bez przekładki - mam nadzieję, że tych samochodów będzie jak najmniej, a najlepiej wcale.

 3. 3
  +1
  ~ beniu
  Poniedziałek, 03.08

  to ja wam ustalę:): według wszelkich informacji 15 sierpnia: https://www.mir.gov.pl/strony/aktualnosci/dopuszczenie-do-ruchu-samochodow-osobowych-z-kierownica-po-prawej-stronie/

 4. 4
  --3
  ~ oxx
  Poniedziałek, 03.08

  Łukasz23... to zaściankowy, małomiasteczkowy typ ...

 5. 5
  +8
  ~ bezrobotny
  Poniedziałek, 03.08

  Ja mam pytanie , po co te graty z kierownicami po prawej stronie , co brak samochodów z kierownicami po lewej stronie , Ja mam dwa jeden sprzedam cena dostępna w ramach złomu .

 6. 6
  0
  ~ bmw e60
  Poniedziałek, 03.08

  za mało wypadków

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.