Czwartek, 19.09.2019, Imieniny: Irena, Stanislaw, Józef
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

"Baba za kierownicą" nie taka straszna? W 2014 roku na 190 wypadków, 42 spowodowały kobiety

09.03.2015, 07:00:47 Rozmiar tekstu: A A A
"Baba za kierownicą" nie taka straszna? W 2014 roku na 190 wypadków, 42 spowodowały kobiety
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu. Fot. archiwum redakcji
REKLAMA

W większości uczestnikami ruchu drogowego są mężczyźni, jednak kobiet jest także wiele. One najczęściej spotykają się ze stereotypami oraz dowcipami i kawałami na swój temat. Jak to właściwie wygląda w rzeczywistości? 

 
Stereotyp, który przyjął się w naszym społeczeństwie pokazuje, że kobieta za kierownicą powoduje same problemy. Kawały i anegdoty pokazują, że kobiety nie potrafią jeździć i nie powinny wcale wsiadać za kierownicę. Każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem „baba za kierownicą, która nie umie jeździć”. Jak już zdarzy się, że wypadek spowoduje kobieta to również słychać wiele niepochlebnych komentarzy na ten temat, które nie pojawiają się przy wypadkach powodowanych przez płeć przeciwną. Ponadto mówi się, że kobiet prowadzących pojazdy jest mało. Właściwie ich liczba ciągle się zwiększa. Kobiety możemy również spotkać za kierownicą autobusu, samochodu ciężarowego czy też motocykla. 
 
Jak się okazuje jednak to kobiety są kierowcami bardziej ostrożnymi i uważnymi na drodze. Ponadto wykazują większą empatie do innych kierowców, one najczęściej wożą dzieci, zatrzymują się przed przejściem dla pieszych i nie obrażają każdego kierowcy, który jedzie nie po ich myśli. Kobiety również nie są skłonne do rywalizacji na drodze, wolą spokojnie poczekać, powoli ruszyć i bezpieczniej dojechać do punktu docelowego. Są również osobami, które powodują o wiele mniej wypadków czy kolizji samochodowych niż mężczyźni.
 
W 2014 roku w całym województwie warmińsko-mazurskim miało miejsce 1321 wypadków, z których blisko 1000 było spowodowanych przez mężczyzn. Natomiast odnotowanych kolizji było 10 462, z czego ponad 7,5 tys. spowodowanych przez mężczyzn. Pokazuje to, że kobiety kilkakrotnie mniej razy powodują wypadki czy kolizje drogowe.
 
Ponadto kobiety rzadziej jeżdżą samochodem po alkoholu. Spowodowanych wypadków w województwie warmińsko-mazurskim w 2014 roku przez nietrzeźwych kierowców było 121, z czego mężczyźni spowodowali 111, a kobiety 10. Natomiast na 453 kolizje w całym województwie do 431 przyczynili się mężczyźni, a do 22 kobiety. 
 
Jak statystyki wyglądają w Elblągu? 
 
W 2014 roku na 190 wypadków, 42 spowodowały kobiety, a pozostałe mężczyźni. Natomiast kolizji było 1351, z czego 290 spowodowanych przez kobiety, a 1009 przez mężczyzn. W pozostałych przypadkach bywa, że mamy brak danych
 
– informuje nas Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.
 
W Elblągu wydano do tej pory 75 065 praw jazdy. Niestety nie jest to rozdzielone na kobiety i mężczyzn. Wiadomo nie od dziś, że w większości to mężczyźni są kierowcami. Nie zmienia to jednak faktu, że może czasem warto odejść od stereotypów i docenić umiejętności kobiet w prowadzeniu auta.  
 
Ines Kuraś

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Anonimka
  Poniedziałek, 09.03

  Jakby kobiet kierowcow było tyle co facetów + kobiety spedzaly by tyle samo czasu za kierownica to wypadkow kobiet byloby conajmniej 3x wiecej... sama mam prawko a jedze tylko tyle co czasem do pracy i po zakupy...

 2. 2
  0
  ~ korana
  Poniedziałek, 09.03

  Wypadki są przez kobiety - bo się faceci na nie patrzą i bum

 3. 3
  +7
  ~ jonnoj
  Poniedziałek, 09.03

  Trzeba odróżnić babę za kierownicą od kobiety za kierownicą. Tam samo jak chłopek za kierownicą nie jest równy mężczyźnie za kierownicą.

 4. 4
  +7
  ~ Przesmiewca
  Poniedziałek, 09.03

  "na 190 wypadków, 42 spowodowały kobiety " - reszta nie dała rady ruszyć spod domu :)

 5. 5
  +1
  ~ skandal
  Poniedziałek, 09.03

  ostatnio kilka razy kobiety kierowcy autobusu ZKM złamały przepis -jazda na czerwonym świetle ul.12 Lutego koło kwiaciarni.CO DALTONISTKI????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.