Wtorek, 16.08.2022, Imieniny: Nora, Joachim, Roch
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

W elbląskim teatrze trwa prawdziwa rewolucja - zobacz zdjęcia z budowy

30.06.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
 W elbląskim teatrze trwa prawdziwa rewolucja - zobacz zdjęcia z budowy
Fot. Paweł Friedrich

Prace remontowe i budowlane zostały podzielone na etapy. Pierwszy, który dobiegł końca, to termomodernizacja obiektu od strony północnej i zachodniej. Drugi, znacznie większa, to "Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru im. A. Sewruka od ul. Teatralnej- etap I". Na jakim jest etapie?


„Rozbudowa, przebudowa i remont oraz termomodernizacja Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu” dobiegła jesienią ubiegłego roku końca. 27 marca odbyła się oficjalna prezentacja ukończonego pierwszego etapu inwestycji.

 

Pierwsza inwestycja „Rozbudowa, przebudowa i remont oraz termomodernizacja Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu” o wartości 2 394 505,97 zł, dotyczyła termomodernizacji obiektu od strony północnej i zachodniej. Zza ogrodzenia placu budowy nie było widać wielu prac, które były przeprowadzane. Mówimy tu o takich pracach jak układanie kilometrów kabli, demontowani instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania i montażu nowych, wymianie okien, węzła cieplnego, pompa ciepła, paneli fotowoltaicznych o mocy ponad 9 kilowatów

– opowiadał Mirosław Siedler, dyrektor teatru.


Drugi etap inwestycji obejmuje m. in. stworzenie oddzielnego wejścia od strony ul. Teatralnej i powiększenie małej sceny, a także przygotowanie sali edukacji teatralnej i sali prób.

 

Teraz prowadzimy remont części budynku od strony południowej oraz dobudowujemy nowy budynek. Dzięki tej inwestycji otrzymamy wiele nowych powierzchni i funkcji, które znaczenie pomogą nam w działalności i organizacji pracy teatru. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie finansowe wsparcie ze strony Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z Marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinen na czele

– zaznaczył Mirosław Siedler.

 

Teatr przechodzi obecnie nie tyle remont czy przebudowę, a prawdziwą rewolucję. Jedną z wielu wielkich zmian jest stworzenie oddzielnego wejścia do teatru od strony ul. Teatralnej.

 

Na poziomie minus 1 będzie szatnia, toalety dla publiczności i agregat prądotwórczy, sala edukacji teatralnej, na poziomie 0 – główne wejście do teatru, foyer, kasa biletowa, dział sprzedaży i promocji, na poziomie 1 - sala prób, dział techniczny, pokój inspicjentów, na poziomie 2 - rozbudowana do 200 miejsc Mała Scena, foyer Małej Sceny, garderoby przy Małej Scenie na 16 miejsc, pracownia krawiecka oraz zaplecze techniczne tj. pracownia oświetleniowa i akustyczna. Na poziomie 3 znajdować się będzie dyrekcja, koordynator pracy artystycznej oraz sekretariat. Dwie windy ułatwią pracownikom i widzom poruszanie się po poszczególnych piętrach budynku, jak również usprawnią transport dekoracji

– wymieniał Mirosław Siedler.

 

Teatr będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Na dachu pojawią się kolejne panele fotowoltaiczne. - Łącznie będziemy mieli 18 kilowatów. W planach mamy kolejną, znacznie większą farmę – ponad 30 kilowatową – opowiada Mirosław Siedler. - Widząc co się dzieje z energii dążymy do tego, żeby zmniejszyć koszty eksploatacji obiektu.

 

Na jakim etapie jest inwestycja? - Najtrudniejszym etapem były wykopy i fundamenty. To trwało najdłużej. W tej chwili jesteśmy na wysokości dachu dobudowywanej części. Mam nadzieję, że w sierpniu nowa część będzie już zadaszona. Problem w tym, że jest to przebudowa budynku. To nie „doklejanie” nowego budynku do starego, tylko przenikanie się obu budynków nie tylko konstrukcyjnie, ale i instalacyjnie. Jesteśmy w połowie czasu trwania realizacji inwestycji. Możemy powiedzieć, że mamy prawie zamknięty stan surowy. Prawie, bo jeszcze nie mamy dachu – dodał Mirosław Siedler.

 

Koszt zrealizowania projektu „Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu od ul. Teatralnej - etap I” to ponad 13 mln zł (6 mln zł dofinansowania pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2014-2020). Pozostałe środki na wkład własny w budżecie zabezpieczył Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
 

Obecnie największym problemem dla nas są wciąż rosnące ceny materiałów i brak ich dostępności na rynku. W ostatnim półroczu było to najbardziej odczuwalne. W niektórych przypadkach ceny wzrosły nawet o 100 procent

– podkreślił dyrektor teatru.

 

Na szczęście współpraca w wykonawcą układa się bez przeszkód. - Chciałbym serdecznie podziękować wykonawcy, ponieważ w trakcie realizowania inwestycji teatr funkcjonuje – zapewniał Mirosław Siedler. - Udaje nam się dzięki dobrej współpracy z wykonawcą godzić potrzeby firmy budowlanej i podwykonawców z potrzebami teatru. Realizujemy w tym czasie spektakle i teatr cały czas funkcjonuje.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Galeria / W elbląskim teatrze trwa prawdziwa rewolucja ( zdjęć 32 )
Dodano: 2022-06-30 | Fot. Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ Ja
  Czwartek, 30.06

  Bardzo miłe informacje

 2. 2
  --1
  ~ Pepe
  Czwartek, 30.06

  To naprawdę niesamowite. Jestem tak podniecony. Inwestycja poprostu petarda.

 3. 3
  +8
  ~ Fan Gargamela z PO
  Piątek, 01.07

  ...a kiedy rewolucja w zarządzaniu i na stanowiskach kierowniczych?

 4. 4
  +3
  ~ Kefas
  Piątek, 01.07

  Pięknie, pięknie, ale co z tego jak wam aktorzy wieją.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2420220375061