Sobota, 8.08.2020, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

299. premiera u Sewruka. „Adonis ma gościa” to spektakl również dla dorosłych”

08.12.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
299. premiera u Sewruka. „Adonis ma gościa” to spektakl również dla dorosłych”
Fot. Ryszard Biel

W sobotę (07.12) w Teatrze im. Aleksandra Sewruka miała miejsce już 299. premiera. Tym razem Teatr zaprosił najmłodszych widzów do obejrzenia opowieści o relacji dwóch bardzo różnych bohaterów, którzy spotkali się przypadkowo, ale spotkanie to na zawsze zmieniło ich życie. Opowieść o różnych punktach widzenia, o tym jak wiele możemy nauczyć się od innych i o rodzącej się przyjaźni.


- Krótko, na temat, „Adonis ma gościa”, Fred Apke. Napisał, reżyseruje. Międzynarodowa, ogólnopolska obsada realizatorów. Bożena Pędziwiatr – scenografia, kostiumy, przyjechała do nas z Krakowa. Pracowała już z nami przy „Samotnym zachodzie”.  Jakub Lewandowski – ruch sceniczny, choreografia. Kuba przyjechał do nas ze Śląska. Pracował i nas niedawno przy spektaklu „Kaczmarski. Cztery pory niepokoju”. Muzykę napisał Krzysztof Jaszczak. Tekst tłumaczyła Marta Klubowicz, bo Fred Apke napisał to po niemiecku a Marta Klubowicz przetłumaczyła tekst i napisała piosenki

– w telegraficznym skrócie przedstawił najnowszą premierę elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka, jego dyrektor Mirosław Siedler.


Pozostali realizatorzy spektaklu to Dariusz Łapkowski (przygotowanie wokalne aktorów), Kazimierz Kowalski (realizacja świateł), no i aktorzy wcielający się w dwie tytułowe role. Papugą Adonisem (o bliżej nie ustalonej płci) jest znakomita w tej roli Marta Masłowska, a jej/jego  gościem  bardzo męska Wrona w interpretacji równie doskonałego Marcina Tomasika.


- Bardzo mi się podoba. Jak zawsze. Bardzo kolorowo i wesoło. Córka powiedziała, że też jej się podoba. Ona jest obyta z teatrem i na te sztuki dziecięce, to praktycznie na wszystkie przychodzimy. Jak jechałyśmy tu dzisiaj, to powiedziała, że lubi bardziej teatr od kina

  – wyznała mama 9-letniej Ani.


- Spektakl jest dosyć interesujący. Najbardziej podobała mi się scena, jak ten Węgiel przyszedł do Adonisa. Fajny element tego spektaklu. Bo Adonis to jest taki zapatrzony w siebie

– w przerwie wyznał 12-letni Jakub.


W programie spektaklu znajdujemy wpis „ Żyjemy w klatce, do której zapodział się gdzieś klucz. Mierni – hałasując, kręcą się wokół własnej osi. Lepsi od nich – siedzą cicho i zastanawiają się, gdzie on jest. Najlepsi szukają klucza.” To poetyckie określenie różnego stosunku ludzi do wolności nasuwa pytanie, czy to na pewno sztuka dla dzieci?


- Uważam, że spektakl jest nie dla najmniejszych dzieci, ale dla dzieci. Mówi o przyjaźni, o wolności, o rodzinie i pretekstem są tylko ptaki zamknięte w klatce. Kto jest tym ptakiem, kto jest zamknięty w klatce, to zostawiam do rozstrzygnięcia widzom

– stwierdza dyrektor  teatru, Mirosław Siedler.


A jak odebrali go dorośli widzowie?


- No właśnie zastanawiałam się czy to spektakl dla dzieci. Generalnie skierowany jest do młodszej widowni, ale są tak zaskakujące teksty, gdzie bardziej my dorośli łapiemy tę pointę i morał. Młodsze dzieci reagują spontanicznie i zwracają uwagę na komizm sytuacji, na skrzeczący głos papugi, na zabawne miny aktorów, starsze dostrzegają już zależności, które znają z własnego doświadczenia, np. ze szkoły. My dorośli, obciążeni  jeszcze większym doświadczeniem i wiedzą, wyniesiemy z tej sztuki znacznie głębsze wnioski. Z tej bajki płynie piękny morał, że nie można być takim zapatrzonym w siebie Adonisem, odzianym tylko w piękne piórka, tylko trzeba zwrócić uwagę na innych. No i myśleć, i dostrzegać świat wokół nas

– mówi p. Natalia.


Dyrektor Teatru zaprasza wszystkich


- Życzymy miłego odbioru, miłych wrażeń, wspaniałej zabawy. Jest to spektakl również dla dorosłych.
 

 

KS

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Adonis ma gościa-spektakl nie tylko dla dzieci ( zdjęć 88 )
Dodano: 2019-12-08 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --9
  ~ Becia M.
  Niedziela, 08.12

  po wydumanej scenografii widać gdzie topione są podwyżki podatków i opłat miejskich

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.