Wtorek, 27.02.2024, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

„Kobieta to chodzące tornado, pełne nieobliczalnych zachowań”. Niebawem premiera „woMAN”

03.12.2019, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
„Kobieta to chodzące tornado, pełne nieobliczalnych zachowań”. Niebawem premiera „woMAN”
fot. Magdalena Bocianowska i Monika Łyżwa
Magdalena Bocianowska i Monika Łyżwa w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg zdobyły fundusze, aby wystawić „woMAN”. Aktorki nie tylko zagrają, ale także wyreżyserują spektakl. - Tematyka spektaklu porusza bardzo ważne kwestie. To nasz autorski pomysł, a raczej pomysł z życia - przyznają.
 
 
Spektakl "woMAN" to spotkanie kobiet z 2 różnych epok. Niejednokrotnie wybierają podobną drogę przeżywając wzloty i upadki. Jednak dzielące ich wzorce zachowań prowadzą często do obrania przeciwległych biegunów. Czy skupianie się na zewnętrznym wyglądzie w XXI wieku doprowadzi nas do pełni szczęścia? Czy ważniejsze jest zwrócenie uwagi na autentyczność istoty kobiety? Czy hasło słaba płeć dookreśla naszą wartość? Spektakl woMAN porusza powyższe tematy poprzez użycie formalnego ruch scenicznego, gestu, obrazu, emocji, w oprawie kojącej muzyki na żywo (misy kryształowe) i lakonicznego słowa
 
- opowiada Magdalena Bocianowska.
 
Skąd pomysł, aby elbląskiej publiczności zaprezentować akurat ten spektakl? - Tematyka spektaklu porusza bardzo ważne kwestie. To nasz autorski pomysł, a raczej pomysł z życia - opowiada Magdalena Bocianowska. - Zaczęło się od rozmów z Moniką Łyżwą przy kawie o naszej pozycji, pozycji kobiet w dzisiejszym świecie. Nie tylko pozycji zawodowej, ale również prywatnej.
 
 
To, jak wielką siłę mają dzisiejsze kobiety. Te z przeszłości też ją miały, ale żyły pod jarzmem mężczyzn. My również przez wszechobecny patriarchat. Choć obecnie walczymy o to, by zmieniać ten sposób myślenia. To nie jest takie proste, ale zmieniając świat musimy zacząć od siebie
 
– podkreśliła Monika Łyżwa.
 
Jak podkreśla aktorka, media w tym nie pomagają. - Mówią o idealnych kształtach, dietach cud, o wiecznej młodości, o szybkich karierach – wymieniała. - Dlatego ten obraz w naszych głowach jest ciągle niewyraźny. Brakowało nam literatury. Odniesienia do przeszłości. Pewnego dnia przyjaciółka zaproponowała, czy nie udałabym się na spotkanie autorskie Joanny Kuciel-Frydryszak „Służące do wszystkiego”. Jak podała tytuł wykrzyknęłam z radości: Mam! Zdziwiona zapytała o co chodzi? A ja na to, że właśnie znalazłam brakujący element naszej układanki. I tak ruszyłyśmy do tworzenia projektu.
 
Nie czekając długo Monika Łyżwa i Magdalena Bocianowska napisały wniosek do Urzędu Miasta i dwa miesiące później dostały dofinansowanie. - To temat ważny dla nas, bo dotyczy nas samych. Od lutego ruszyłyśmy z pracą. Oczywiście pomiędzy próbami i spektaklami. Przed wakacjami miałyśmy pierwszy zarys całości. Po wakacjach zmieniłyśmy większość scen. Dojrzałyśmy. To cudowne, bo tworzenie to proces. Od września oprócz dwóch nowych premier w Teatrze, „Czarownic z Salem” i „Cabaretu”, doszły kolejne etapy tworzenia: poszukiwania scenografii, kostiumów, szycie, tworzenie muzyki, światła, praca nad plakatem, poszukiwanie sponsorów, a oprócz tego praca na scenie. Cały szereg niezbędnych elementów, których będąc na etacie wykonuje sztab ludzi. Tu wszystko jest na naszych barkach.
 
Dlaczego? - Bo mamy ograniczony budżet, bo nie zarabiamy na tworzeniu tego spektaklu, ale wierzymy gorąco, że widownia doceni naszą pracę i będzie nam dane nie poprzestać na premierze w Elblągu. Planujemy grać spektakl na festiwalach w Polsce i za granicą, a czy elbląska publiczność przyjmie nasz punkt widzenia przyjaźnie, dowiemy się 20 grudnia – dodała Monika Łyżwa.
 
 
To, co jest istotne w naszym spektaklu to fakt, że nie chcemy w żaden sposób wybielać kobiet. Chcemy pokazać, że mamy zarówno wady jak i zalety. Podejmujemy czasem złe decyzje, mamy gorsze dni, buzują w nas emocje, które doprowadzają do nie najlepszych sytuacji. Jesteśmy ludzkie. Kobieta to chodzące tornado, pełne nieobliczalnych zachowań, ruchów. Ta nasza natura prowadzi nas czasem do upadku, ale także do zwycięstw. Dzięki niej jesteśmy silne, niesamowite i możemy przenosić góry
 
– zaznaczyła Magdalena Bocianowska.
 
 
Spektakl "woMAN" - premiera 20 grudnia, o godz.18.00, na Małej Scenie Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Spektakl jest zrealizowany w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ Patryk
  Środa, 04.12

  Słabe

 2. 2
  +3
  ~ Gorąco
  Czwartek, 05.12

  No proszę. Premiery jeszcze nie było a recenzja już jest . Cały Elbląg .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2782521247864