Wtorek, 25.06.2019, Imieniny: Dorota, Lucja, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale ponownie u Sewruka

06.11.2018, 10:35:46 Rozmiar tekstu: A A A
 Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale ponownie u Sewruka
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji, Ryszard Biel)

“Krakowiaków i Górali” wystawiono po raz pierwszy 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. “Krakowiacy…” żywiołowo przyjmowani w 1794, dziś są również entuzjastycznie oklaskiwani. Utwór autorstwa Wojciecha Bogusławskiego, uznanego za ojca polskiej sceny narodowej i teatru politycznego, uważany jest za pierwszą polską operę narodową, do której muzykę skomponował Jan Stefani.
 

Obroniła się ona przed upływem czasu. Stefani w mistrzowski sposób prowadził polskie ludowe tematy taneczne: krakowiaka, poloneza, oberka. Wszystkie arie są napisane z lekkością, w stylu charakterystycznym dla tamtego okresu, głównie arii pisanych przez Francuzów – podkreśla w wywiadach Emil Wesołowski, reżyser i choreograf elbląskiej realizacji. Utwór Bogusławskiego już w oświeceniu został odebrany jako mistrzostwo aluzji politycznych.
 

Dzisiaj "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” ma znaczenie przede wszystkim historyczne, a pod względem artystycznym zaciekawia i bawi widzów swoją dowcipną, lekką formą muzyczną, która w błyskotliwy sposób opowiada o sile tkwiącej w solidarności, poczuciu jedności narodowej i myśleniu patriotycznym. Barwne, przepełnione tańcem i muzyką widowisko jest jedną z większych produkcji u Sewruka. Ponad 50 wykonawców, w tym cały zespół aktorski, aktorzy występujący gościnnie, tancerze, chór i orkiestra.
 

W naszym teatrze premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2016 roku. Wówczas uświetniła obchody 40-lecia elbląskiego teatru. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Teatr im. A. Sewruka został zaproszony do prezentacji swojej inscenizacji podczas 35. Gorzowskich Spotkań Teatralnych (11 listopada) i 40. Krośnieńskich Spotkań Teatralnych (13 listopada).

 

 

Teatr im. Aleksandra Sewruka

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Anna
  Wtorek, 06.11

  Stale to samo. Teatr bez nowego repertuaru.

 2. 2
  +5
  ~ mieszkanka
  Środa, 07.11

  Teatr to nie kino, w którym można zmienić repertuar z dnia na dzień. Ciekawe czy Pani już widziała wszystkie , grane spektakle ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.