Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Cud mniemany u Sewruka. Trwa 16. Elbląska Wiosna Teatralna - zobacz zdjęcia

01.04.2017, 14:15:04 Rozmiar tekstu: A A A
Cud mniemany u Sewruka. Trwa 16. Elbląska Wiosna Teatralna - zobacz zdjęcia
Fot. Ryszard Biel

Wypełniona po brzegi widownia z nieukrywanym zachwytem chłonęła wczoraj (3.03.), drugi z kolei, spektakl 16. Elbląskiej Wiosny Teatralnej "Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale"..

Wodewil z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, uważany za pierwszą operę narodową, wystawiono po raz pierwszy w Teatrze Narodowym w Warszawie 223 lata temu. Treść opery jest prosta i nieskomplikowana. Akcja rozgrywa się w podkrakowskiej wsi Mogiła. Stach, syn furmana, zakochał się w córce młynarza, Basi. Młoda żona młynarza- Dorota, staje na drodze zakochanym, upatrując w Stachu swego kochanka. Aby mieć go na wyłączność chce oddać rękę pasierbicy  góralowi Bryndasowi.

Basia nie godzi się jednak zostać jego żoną, co rodzi rodzinne niesnaski i ostry konflikt między dwiema grupami - krakowiakami i góralami. Jak kończy się ta historia? To trzeba zobaczyć. Spektakl w reżyserii Emila Wesołowskiego wart jest obejrzenia. Występuje w nim cała elbląska trupa wzmocniona aktorami Teatru Muzycznego w Gdyni oraz tancerzami wzbogacającymi całość.

Zdawać by się mogło, że dzisiejszy widz najchętniej wybiera repertuar lekki, łatwy i przyjemny, a moralitetów w stylu:
Nie bądźcie z nikim fałsywi,
Kochajcie zawse bliźniego,
Nie odpychajcie od dzwi ubogiego.
Podzielcie się chudobą s potsebnym sąsiadem,
I zyjcie dobrych ludzi psykładem,
A Bóg widząc Was godnych udzieli Wam dni swobodnych
nie bardzo chce słuchać.

Nic bardziej mylnego. Elbląska publiczność pokazała, że  treść i tekst "Cudu mniemanego" wciąż są aktualne i żywiołowo odbierane.

- Jestem drugi raz na tym spektaklu i czuję, że nie ostatni - przyznaje pani Katarzyna. - Mało co sprawia, że zatapiam się w oglądaną akcję tak bardzo, że prawie czuję jakbym była częścią tej historii. Pięknie zrobiony spektakl, fantastyczne, barwne stroje, idealnie dobrana scenografia i fenomenalnie zagrana muzyka. Po porostu rewelacja.

- Pięknie, po prostu pięknie - dodaje pani Barbara. - Wzruszyłam się, że taki piękny spektakl jest dziełem naszego elbląskiego teatru. Gratuluję wszystkim, którzy"maczali w tym palce".

- Co tu dużo mówić- stwierdza pan Edward. - Sama pani słyszała reakcję publiczności.

To prawda. Takiej reakcji publiczności często nie widzimy. Cała widownia na stojąco głośno wyrażała swój zachwyt gromkimi brawami i głośnymi okrzykami, a nawet prośbami o bis.

W elbląskim teatrze nic nie jest zwyczajne, dlatego też szesnasta edycja Elbląskiej Wiosny Teatralnej jest jednocześnie dziesiątą (po reaktywacji). Jak na jubileusz przystało w wiosennym repertuarze znalazły się same rarytasy. Od przejmującego "Dogville" po baletowe "Jezioro łabędzie". 

Kolejne spotkanie z Wiosną, to niedzielny koncert  znakomitej polskiej mezzosopranistki (i jurorki programu "Twoja twarz brzmi znajomo") Małgorzaty Walewskiej. Przeboje opery,  operetki i musicali w Jej wykonaniu umilą niedzielny wieczór szczęściarzom, którym udało się kupić bilet na to wyjątkowe spotkanie.Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Wiosna Teatralna Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale ( zdjęć 40 )
Dodano: 2017-04-01 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ anonim
  Sobota, 01.04

  Wspaniałe przedstawienie

 2. 2
  0
  ~ ?
  Środa, 05.04

  Ale nas w górnej części sali nie widać, tylko tych z dołu sali,

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2808589935303