Środa, 8.07.2020, Imieniny: Elzbieta, Adrian, Edgar
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Przy stoliku z "Mona Lisą". Drugie spotkanie z olsztyńskim autorem

27.09.2018, 10:00:46 Rozmiar tekstu: A A A
Przy stoliku z "Mona Lisą". Drugie spotkanie z olsztyńskim autorem
Fot. Ryszard Biel

"Mona Lisę" Łukasza Staniszewskiego w interpretacji Artura Hauke i Dariusza Siastacza usłyszeli elblążanie podczas wrześniowej Sceny przy stoliku.

"Mona Lisa" to historia dwóch policjantów, którzy zostali wezwani do znalezionego na środku drogi martwego mężczyzny. Ofiara ma dziurawą skarpetkę. Jak wyjaśnia autor sztuki, ten błahy szczegół staje się punktem do rozważań bohaterów.

Tak naprawdę to tradycyjna historia kryminalna. Kryje się w niej jednak i trochę więcej treści niż odpowiedź na pytanie, kto zabił. To historia o tej podstawowej ludzkiej namiętności, jaką jest posiadanie. W moim tekście jest to chęć posiadania przewagi nad drugim człowiekiem

- mówi Łukasz Staniszewski z Olsztyna, autor słuchowisk radiowych i sztuk.

"Scena przy stoliku" od ponad 10 lat zapewnia elblążanom możliwość poznania współczesnej dramaturgii polskiej i zagranicznej. Idea jest prosta. Za każdym razem wybierany jest inny tekst, który najczęściej czytają autorzy lub aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka. Chętni mogą ich posłuchać. Tym razem (20 września) było to spotkanie z "Mona Lisą" Łukasza Staniszewskiego w interpretacji Artura Hauke i Dariusza Siastacza.

To bardzo dobrzy aktorzy. Ich świetna gra powodowała, że człowiek w pewnym momencie przestawał widzieć kartki w ich rękach, stoli, tylko wczuwał się w sztukę. Czy taka forma teatru czytanego jest w stanie przekazać sens sztuki? Myślę, że w tym wypadku na pewno to się udało

- przekonuje autor "Mona Lisy".

To już było drugie spotkanie elblążan z dramatem Łukasza Staniszewskiego. W tym roku mieliśmy już okazję poznać "Ołowianego ptaszka", sztukę, która zdobyła drugie miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Na Małą Formę Dramatyczną.

Wystawianie sztuk z pozycji autora to przedsięwzięcie pracochłonne i karkołomne. Trzeba namówić wiele osób, aby w ogóle chcieli ją pokazać. Mam jednak nadzieję, że uda mi się wrócić do Elbląga ze swoim tekstem. Elblążanie przyszli na moje dwie sztuki, mam nadzieję, że przyjdą i na trzecią

- dodaje Łukasz Staniszewski.

Wrześniowa Scena przy stoliku odbyła się w ramach VI Festiwalu Literatury Wielorzecze.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Scena przy stoliku ( zdjęć 24 )
Dodano: 2018-09-27 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Rada
  Czwartek, 27.09

  Co w olsztynie nie ma widowni, czy w Elblągu brakuje autorów ciekawych tekstów. Czy Elbląg tak dalece upada by ols, tyniaki nas uczyli i pouczli.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.