Wtorek, 19.01.2021, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Ze sceny popłynęła muzyka genialnego kompozytora. Za nami premiera spektaklu "Amadeusz"

17.09.2017, 07:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
Ze sceny popłynęła muzyka genialnego kompozytora. Za nami premiera spektaklu "Amadeusz"
Fot. Ryszard Biel

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, premierą sztuki Petera Shaffera „Amadeusz” w reżyserii Pawła Szkotaka, rozpoczął sezon artystyczny 2017/2018. W sobotni wieczór (16.09.) widownia zapełniła się do ostatniego miejsca, a ze sceny popłynęła muzyka genialnego kompozytora i wirtuoza, Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Fabularyzowana biografia jednego z trójki klasyków wiedeńskich, jakim obok Beethovena i Haydna był Mozart, przenosi widza w świat zaczarowanych dźwięków i  osiemnastowiecznego Wiednia. Opowiedziana historia życia muzyka pokazuje jak niewiele przez minione ponad 250 lat zmieniło się w mentalności ludzi, jak bardzo zazdrość i niedowartościowanie motywuje działania człowieka.

- Jakie to ludzkie, jakie współczesne – stwierdza po spektaklu p. Maria. – Nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że Mozart żył w naszych czasach, i że to dla naszych czasów charakterystyczne jest topienie konkurencji w łyżce wody, podstawianie nogi powodowane zazdrością i obawą, że ktoś będzie od nas lepszy. To smutne, że ludzie pod tym względem nie zmienili  się na lepsze.

Mozart objawił się jako genialne dziecko, z którego wyrósł wciąż genialny, ale nieco ekscentryczny artysta. Historia jego życia i twórczości obfituje w przypadki zabawne i straszne, a jak pokazuje spektakl Mozart był obiektem intryg.

- Mówi się, żeby trzymać przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej, ale tu  to się nie sprawdziło – podsumował obejrzaną historię p. Robert. – Cały wic, żeby odróżnić jednego od drugiego, a Mozart najwyraźniej   nie dostrzegał, że człowiek, którego uważa za przyjaciela jest jego największym wrogiem.

Artysta doświadczył  ubóstwa, które z jednej strony mobilizowało do pracy nad kolejnymi dziełami, z drugiej miało wpływ na jego burzliwy związek z żoną Konstancją. Miało też po części wpływ na przedwczesne odejście kompozytora, który zmarł mając zaledwie 35 lat.   

W elbląskiej odsłonie Amadeusza, w tytułowej roli zobaczyć można Piotra Boratyńskiego, a w rolę jego adwersarza wciela się Artur Hauke (jako Młody Antonio Salieri) i Dariusz Siastacz (jako Stary Antonio Salieri – dokonujący swoistej spowiedzi ).   Żoną Mozarta, Konstancją Weber  jest w spektaklu Aleksandra Wojtysiak Szejn, a słynną śpiewaczką Cateriną Cavalieri – Anna Suchowiecka.

W pozostałych rolach występują:

   
Józef II - Krzysztof Kolba
Hrabia Johann Killian Von Strack    - Jerzy Przewłocki
Hrabia Franz Orsini-Rosenberg   -      Jacek Gudejko
Baron  Gottfried Van Swieten  -Lesław Ostaszkiewicz
Venticello (Wiaterek) 1, Zalotnik1 -  Mikołaj Ostrowski
Venticello (Wiaterek) 2, Zalotnik 2  - Alan Bochnak
Cherubina, Wieśniaczka 1  - Beata Przewłocka
Zefirella, Wieśniaczka 2    - Teresa Suchodolska
Don Giovanni  -  Piotr Szejn
Leporello, Wieśniak 2  -  Marcin Tomasik
Figaro, Komandor, Wieśniak 1 - Krzysztof Bartoszewicz
W roli owcy - Kinga Gastoł


- Nie znałam biografii Mozarta, ale po obejrzeniu spektaklu powiedziałabym, że jego historia pokazuje jak łatwo można zabić w człowieku radość życia, odebrać mu godność i  zniszczyć odmienność – stwierdziła p. Joanna.

Zapraszamy do obejrzego zdjęć z premiery

 

Pod artykułem prezentujemy obszerną galerię zdjęć z II próby generalnej spektaklu autorstwa Majki Brejdak.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 13

%100.0 %0.0


Galeria / Amadeusz ( zdjęć 120 )
Dodano: 2017-09-17 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --5
  ~ premiera
  Niedziela, 17.09

  a zdjęcia z premiery?

 2. 2
  +8
  Redakcja
  Niedziela, 17.09

  Zdjęcia ze sztuki na prośbę teatru i aktorów często wykonuje się na próbach generalnych. Dlatego i tym razem też tak było. Zdjęcia wykonane podczas wczorajszej premiery prezentują publiczność w teatrze oraz nagradzanych aktorów po spektaklu

 3. 3
  +4
  ~ !!!!!
  Niedziela, 17.09

  Gratulacje Panie dyrektorze. Dobry spektakl

 4. 4
  +6
  ~ ja
  Niedziela, 17.09

  Bardzo dobry spektakl. Ogromne gratulacje dla P. Aleksandry Wojtysiak, P. Artura Hauke i P. Piotra Boratyńskiego- genialna gra aktorska.Polecam

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7193570137024