Wtorek, 27.02.2024, Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

W elbląskim teatrze trwa walka o etat. O pracę stara się ponad 100 osób

02.07.2014, 07:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
W elbląskim teatrze trwa walka o etat. O pracę stara się ponad 100 osób
fot. Adrian Sajko

"Pewnie widziałeś Mab, królową wróżek? Ona jest... Ona jest natchnieniem wieszcza. Wiesz, tę nie większą niż rzeźbiony agat na wskazującym paluchu burmistrza, tę, co to w nocy ujeżdża po nosach śpiących, ciągniona w maleńkiej karecie, która ma: szprychy - z długich nóg pajęczych, dach - ze skrzydełek konika polnego, lejce - z cieniutkich nitek pajęczyny, uprząż - z wilgotnych promieni księżyca, biczyk - z włókienka lnu i kostki świerszcza." Tak brzmi monolog Merkucjo, drugoplanowego bohatera jednej z najsłynniejszych tragedii Szekspira - "Romea i Julii". Była to jedna ze scen, którą zaprezentować musieli na castingu aktorzy i naprawdę mieli przy niej duże pole do popisu, a każdy interpretował ją na swój własny sposób.

Casting odbył się wczoraj, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka na dużej scenie i trwał od 10:00 do 18:00. Aktorzy mieli za zadanie przedstawić swoje umiejętności w różnych dziedzinach. Przed komisją musieli nie tylko zagrać kilka scen i pokazać swój talent, ale także zaśpiewać. W skład oceniającej ich komisji wchodzili: dyrektor elbląskiej sceny Mirosław Siedler, reżyserzy Andrzej Ozga i Konrad Szachnowski, muzyk i pedagog Wojciech Karpiński oraz dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu Nina Dziwniel. Każdy z aktorów mógł liczyć na drobne wskazówki i indywidualne podejście do przesłuchania.

- Po ogłoszeniu castingu w ciągu tygodnia otrzymaliśmy ponad 100 zgłoszeń. Z tych stu ofert zostało zaproszonych do udziału w castingu trzydzieści osób i zobaczymy po tych przesłuchaniach, po tych spotkaniach, po tych rozmowach kwalifikacyjnych ile będzie osób, które chcielibyśmy mieć w zespole, które mogłyby zasilić i wzmocnić zespół artystyczny elbląskiego teatru. Jest to wyjątkowa w skali kraju możliwość - wywalczenia etatu. Zazwyczaj w teatrach odbywają się castingi tylko na role, a my proponujemy pracę etatową. To wyjątkowa sytuacja i niezwykle interesująca dla osób, które na ten casting przychodzą - mówi dyrektor Teatru Mirosław Siedler.

Jeszcze nie wiadomo czy chętni aktorzy dostaną drugą szansę. Wszystko zależy od tego jak potoczą się przesłuchania i czy pięcioosobowej komisji uda się dokonać wyboru. Teatr oczekuje aktorów, a nie uczniów, którzy dopiero chcą szlifować swoją technikę i grę.

- Szukamy osób, które są przygotowane warsztatowo, bo teatr to nie szkoła aktorska. W teatrze oczekujemy aktorów, którzy mają odpowiednie przygotowanie warsztatowe: ustawiony głos, poprawnie operują wymową w języku polskim, są przygotowani wokalnie, mają słuch, i mają podstawy aktorskie, to znaczy potrafią interpretować, potrafią realizować zadania, które stawiają reżyserzy. Na scenie wszystkie umiejętności i niedostatki są widoczne - stwierdza dyrektor. - Dlatego też zdecydowaliśmy się na formę przesłuchań a nie jedynie oferty na papierze i rozmowy kwalifikacyjne.
 
Podczas castingu scena należała do aktorów i tylko od nich zależało jak ją wykorzystają. Z elbląskiego teatru w ostatnim czasie odeszło czterech artystów, a przybyło dwóch nowych. To jednak wciąż zbyt mało. Już niedługo dowiemy się kto zwyciężył w poniedziałkowym castingu.

WA

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0


Galeria / Rywalizacja o etat w elbląskim Teatrze ( zdjęć 17 )
Dodano: 2014-06-30 | fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +7
  ~ Upadek.
  Środa, 02.07

  Prostackie i kabaretowe zagrywki Dyrekcji Teatru . Pozorowanie sztucznej demokracji w sztuce. Obłęd !!!

 2. 2
  +4
  ~ mieszkaniec..
  Środa, 02.07

  Szanowny p. dyrektorze , czy aby dobrze przeczytałem że teatr oczekuje aktorów , a nie uczniów ? Panie dyrektorze myli się Pan , bo aktor to uczeń wieczny . To zawód nieskończony w swojej edukacji . I tylko teatr może i powinien być miejscem szlifowania tego , co jest jeszcze niczym , a może być diamentem . Lub zwykłym świecidełkiem .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2285850048065