Piątek, 19.07.2024, Imieniny: Alfred, Wincenty, Wlodzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii Wojsko Polskie

Orkiestra Wojskowa w Elblągu ma 80 lat! (zobacz zdjęcia)

23.05.2024, 21:05:00 Rozmiar tekstu: A A A
Orkiestra Wojskowa w Elblągu ma 80 lat! (zobacz zdjęcia)
Fot. Agnieszka Klatt

Zespół Orkiestry przez osiemdziesiąt lat pięknie utrzymuje balans między wyszkoleniem wojskowym a wyszkoleniem artystycznym. To coś, czego oczekuję również dziś, aby w muzyku była właściwa nuta żołnierza i w żołnierzu nuta artystyczna - mówił gen. bryg. Tomasz Dominikowski, dowódca Garnizonu Warszawa. Dziś, 23 maja Orkiestra Wojskowa w Elblągu świętowała 80-lecie istnienia.

 

 


Orkiestra Wojskowa w Elblągu należy do najstarszych w Polsce. Dziś, 23 maja, w Klubie Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód przy ul. Królewieckiej odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 80-lecia jej działalności. Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć koncertu, ale było ono również okazją do podsumowania ośmiu dekad działalności i podziękowania tym, którzy stają za sukcesem formacji.

 

 


Muzyczną służbę Orkiestra rozpoczęła podczas drugiej wojny światowej. Rozkazem dowódcy Pierwszej Armii Wojska Polskiego z dnia 7 maja 1944 roku, został utworzony w Sumach na terenie byłego Związku Radzieckiego IV Zapasowy Pułk Piechoty, w skład którego została powołana Orkiestra. Do 1949 roku stacjonowała w Gdańsku. W maju tego samego roku została podzielona na trzy zespoły i przeniesiona do Elbląga, Malborka i Braniewa. Obecnie elbląska Orkiestra podlega bezpośrednio Dowódcy Garnizonu Warszawa.

 

 

 

Orkiestra Wojskowa w Elblągu realizuje zadania związane z muzyczną oprawą oficjalnych uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych. Stanowi element wojskowej asysty honorowej. Ma na swoim koncie koncerty w całej Polsce i na świecie. Orkiestra jest doskonale znana mieszkańcom regionu. Od 80 lat nieprzerwanie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, uświetniając swoimi występami wiele wojskowych i miejskich uroczystości patriotycznych.

 

 

 

Orkiestra Wojskowa w Elblągu jest marką, cieszy się znakomitą opinią, ma ugruntowaną renomę, a to dzięki ciężkiej pracy i wysiłkom tym wszystkim, którzy kiedyś o niej stanowili i stanowią dziś

 

 

- podkreślił podczas dzisiejszej uroczystości gen. bryg. Tomasz Dominikowski.

 

 

 

 

Wszyscy w Elblągu znają orkiestrę z tego, jak gra, ale nie wiem, czy wiecie, że oni są bardzo dobrze wyszkoleni fizycznie, co jest bardzo istotne. Bardzo dobrze strzelają, z wszelkich rodzajów broni. To są pełnoprawni żołnierze, nie tylko muzycy. Obecnym i byłym muzykom serdeczne gratuluję

 

 

- dodał płk. Andrzej Duda, dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód.

 

 


Obecnie Orkiestra liczy sobie 26. żołnierzy, których łączy pasja do muzyki. Jej dowódcą od marca tego roku jest ppor. Michał Sowa. Zastąpił on kpt. Mariusza Żelazka, który w styczniu został powołany na stanowisko dowódcy Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie.

 

 

Cieszę się, że obecny kapelmistrz Orkiestry uszanował wszystkich ludzi, którzy przez te osiemdziesiąt lat ją tworzyli. (...)Dziękuję za wysiłek wszystkich państwa, za te osiemdziesiąt lat waszego dorobku, które dziś wieńczymy tak uroczystym spotkaniem, w tak licznym gronie. Mam nadzieję, że ta sztafeta pokoleń będzie dalej trwała

 

 

- dodał Dowódca Garnizonu Warszawa.

 

 

 

Podczas dzisiejszej uroczystości żołnierzom wyróżniającym się podczas służby wręczono wyróżnieni i medale. Z kolei medalami okolicznościowymi uhonorowani zostali dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawiciele samorządów, a także żołnierze, którzy na przestrzeni lat tworzyli Orkiestrę.

 

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / 80. rocznica utworzenia Orkiestry Wojskowej w Elblągu ( zdjęć 80 )
Dodano: 2024-05-23 | Fot. Agnieszka Klatt
0

Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ Czysta Karta
  Czwartek, 23.05

  O widać za panią wiceprezydent Witolda z małżonką?

 2. 2
  0
  ~ asas
  Piątek, 24.05

  Gratuluję awansu płk Dudzie na Dowódcę dywizji.

 3. 3
  +3
  ~ Truso
  Piątek, 24.05

  Jestem cząstką historii tej orkiestry,fakt,że jak grałem to orkiestra była dywizyjna,a ja byłem żołnierzem służby zasadniczej,grałem na dużym dęciaku,który jest fundamentem orkiestry detej- kochałem grać.Niestety były inne czasy,a ja byłem młody i gniewny i moje granie trwało tylko 27 miesięcy,miło powspominać.

 4. 4
  0
  ~ To dobra marka Elblaga, ta orkiestra
  Sobota, 25.05

  Moj śp. chrzestny Ryszard Baczyński grał w tej orkiestrze na puzonie.

 5. 5
  +1
  ~ Truso
  Sobota, 25.05

  Nie Baczyński a Bęczyński.

 6. 6
  0
  ~ Gnoom
  Sobota, 25.05

  Banda pijaków.

 7. 7
  +1
  ~ Roman
  Sobota, 25.05

  Z treści: "...zadania związane z muzyczną oprawą oficjalnych uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych". Rozumiem uroczystości państwowe. Rozumiem uroczystości wojskowe. Le te trzecie? Czy patriotyzm koniecznie musi być związany z religią? Nie może być uroczystości, po prostu patriotycznych?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2782390117645