Piątek, 27.11.2020, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Przygotowania do Anakondy na ostatniej prostej

15.11.2018, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Przygotowania do Anakondy na ostatniej prostej
Zdjęcia: mjr Krzysztof Olkowski, kpt. Paulina Montewka

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.

 

We wtorkowy poranek, zastępca dowódcy dywizji, gen. bryg. Karel Rehka przywitał uczestników treningu sztabowego na placu apelowym Pułku Wsparcia Dowodzenia (PWD) DWDP-W. Trening sztabowy podzielony jest na dwie części. Rozpoczęta 13 listopada część pierwsza treningu zakończy się w piątek, zaś część druga rozpocznie się w następny wtorek (20.11.2018). Ogółem, przez następne dwa tygodnie, żołnierze dowództwa dywizji będą doskonalić umiejętności dowodzenia wielonarodową dywizją w ramach prowadzenia działań bojowych o wysokiej intensywności. Działania prowadzić będą na Polowym Stanowisku Dowodzenia. Obecny trening sztabowy to ostatnie tego typu przedsięwzięcie przed rozpoczynającą się już na początku grudnia drugą fazą certyfikacji.


W ramach przygotowań do certyfikacji żołnierze DWDP-W przez wiele miesięcy doskonalili procedury oraz wiedzę biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach w kraju i za granicą. W tym czasie zgrywali się również w poszczególnych komórkach organizacyjnych dowództwa. W ramach przygotowań do certyfikacji najważniejszym sprawdzeniem ich umiejętności było ćwiczenie dowódczo-sztabowe pk. "Saber Strike", podczas którego dowodzili trzema brygadami: 7. Brygadą Zmechanizowaną z Czech, litewską Brygadą Piechoty Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” oraz polską 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.


Certyfikacja dowództwa dywizji rozpoczęła się tuż po zakończeniu ćwiczenia "Saber Strike". Wtedy to ocenie poddany został proces planowania działań (ang. CRP – Crisis Response Planning) do ćwiczenia "Anakonda - 18". Kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia Pełnej Gotowości była I faza certyfikacji ( tzw. „In barracks”), która została zrealizowana w październiku bieżącego roku. Podczas tej fazy sprawdzeniu zostało poddane ukompletowanie, wyposażenie i przygotowanie komórek funkcjonalnych dowództwa do prowadzenia działań. Cały proces zakończy Faza II (tzw. „Field evaluation”), która odbędzie się już na początku grudnia podczas ćwiczenia "Anakonda".

mjr Dariusz Guzenda

Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ Władimir P.
  Czwartek, 15.11

  A na ulicę by wyszli porządku pilnować , a nie schowani za płotem w wojnę się bawią...

 2. 2
  --4
  ~ Wolodia
  Czwartek, 15.11

  Władimir tiebia szto nibut pajebaloś. Wojennyje pa ulicam, eto nie wazmożna, ani nie policajskije.

 3. 3
  --4
  ~ do: Władimir P.
  Czwartek, 15.11

  Chyba ci się epoki pomyliły chłopie.

 4. 4
  +2
  ~ err
  Czwartek, 15.11

  Mam to gdzieś...

 5. 5
  +3
  ~ Bez entuzjazmu .
  Czwartek, 15.11

  Czy to powód do dumy ? Staliśmy się celem nr 1 . Wojsko w miastach to ..zniszczenia w czasie wojny . Elbląg to przerabiał .

 6. 6
  +1
  ~ Arab z Janowa
  Czwartek, 15.11

  Za apel smoleński zniszczą Elbląg?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8478319644928