Zapraszamy na Kwiatową Galę, podczas której można będzie nie tylko wzbogacić swój dom o nowe roślinki, ale także wesprzeć... »
W 2004 roku obchodzony był jubileusz 50-lecia istnienia w powojennym Elblągu szkolnictwa wyższego, którego początki były nader skromne i ograniczone. W 1954 roku na terenie ówczesnych Zakładów Mechanicznych - “Zamech”, obecnie Alstom Power, zorganizowano pierwszy punkt konsultacyjny Studium Zaocznego Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej, który po kilku latach został zlikwidowany. Następnie w latach 1961-1969 działał punkt konsultacyjny Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Warszawie. Po kilku latach ponownie uruchomiono 20.05.1969 roku Zamiejscowe Studium Wieczorowe Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej.
Od 1962 roku funkcjonował również punkt konsultacyjny Zawodowego Studium Administracji Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, który po reorganizacji w 1970 roku przejął Uniwersytet Gdański, posiadający od 1963 roku w Elblągu swoje punkty konsultacyjne ekonomiki przemysłu i finansów.
Dnia 2.11.1973 roku przy al. Grunwaldzkiej 137 wmurowany został dokument dotyczący decyzji wybudowania stałej siedziby filii Politechniki Gdańskiej, którą po roku budowy, 8 listopada 1974 roku uroczyście przekazano do użytku, stwarzając podstawy do rozwoju szkolnictwa wyższego w Elblągu a którego dynamiczny rozwój nastąpił w latach 90-tych.
W 1991 roku powstało Kolegium Nauczycielskie i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, które w następnych latach przejęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Dnia 30.10.1997 roku odbyło się pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego PWSZ. Po powołaniu uczelni w 1998 roku oraz przejęciu siedziby byłej filii Politechniki Gdańskiej przy al. Grunwaldzkiej 137, placówka rozpoczęła swoją działalność, kształcąc w systemie dziennym i zaocznym na kierunkach: informatyka, administracja, ekonomia, język polski i angielski, ochrona środowiska, mechanika, budowa maszyn i elektronika, podejmując w latach następnych kontakty z uczelniami w Niemczech, Szwecji i Łotwie.
Po powstaniu w marcu 1992 roku Diecezji Elbląskiej, 1 października 1992 roku powołane zostało Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z siedzibą przy ul. Blacharskiej 10, obecnie ul. Bożego Ciała, której pierwszym rektorem został ks. mgr. Stefanem Ewertowskim. Alumni seminarium są zarazem studentami Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, którym przysługują wszelkie prawa studiujących na wyższej uczelni. Studia w seminarium kończą się obroną pracy magisterskiej z nauk teologicznych i przyjęciem święceń kapłańskich. Od 1993 roku przy seminarium funkcjonuje Pomezańskie Kolegium Teologii dla osób świeckich oferujące trzyletni okres studiów.
Szkoła Wyższa Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego - Wydział Zamiejscowy w Elblągu powstała w 1993 roku. Szkoli w systemie dziennym i zaocznym na kierunkach: zarządzanie nieruchomościami, turystyka, marketing, integracja europejska, gospodarka przestrzenna, stosunki międzynarodowe. Obecnie uczelnia mieści się w pomieszczeniach biurowca dawnych Zakładów Mechanicznych - Zamech, obecnie Alstom Power przy ul. Stoczniowej 2.
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, 18.10.2001 roku została powołana niepubliczna Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna, zastępując powstałą w 1999 roku Elbląską Wyższą Szkołę Humanistyczną, która z kolei powstała z Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej z siedzibą główną w Koszalinie, której wydział funkcjonował w Elblągu od 1996 roku. Nowoczesna, doskonale wyposażona placówka znajduje się obecnie przy ul. Lotniczej, gdzie studenci uczą się na czterech kierunkach w 13 specjalnościach, m.in.: Studia magisterskie o kierunku pedagogika, resocjalizacja, praca socjalna, edukacja zdrowotna, oraz studia zawodowe o kierunkach administracja publiczna, administracja europejska, gospodarka przestrzenna, zarządzanie i marketing, logistyka, transport i politologia.
Dzisiaj można śmiało stwierdzić, że szkolnictwo wyższe w Elblągu, które ze swoją, ciągle rozrastającą się infrastrukturą i liczbą studentów, na stałe wpisało się w infrastrukturę miasta, wywierając znaczny wpływ na jego życie i funkcjonowanie. Stanowi całkiem poważny ośrodek akademicki w Polsce.
Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.