Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Podstrony / Śladem dawnych rezydencji podmiejskich

Trasa tej wycieczki umożliwi obejrzenie tego, co pozostało po rezydencjach i dworach podmiejskich Elbląga. Wbrew pozorom jeszcze jest co oglądać.

Wyruszamy z dworca Elbląg Główny. Przechodzimy przez ulicę Grunwaldzką i skręcamy w prawo. Dochodzimy do ulicy Żeromskiego. Po prawej stronie możemy zobaczyć bardzo ładny budynek przychodni rejonowej. Obok widać resztki założenia parkowego. Przed rokiem 1945 mieścił się tu Hotel "Miasto Elbląg" (Stadt Elbing - fot. poniżej). Skręcamy w lewo i idziemy ulicą Grunwaldzką. Dochodzimy do ulicy Mickiewicza. Skręcamy w prawo. Mijamy ulicę Ogrodową i dochodzimy do ulicy Wojska Polskiego. Przechodzimy na drugą stronę. Mijamy budynek dawnego Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu i zbliżamy się do odnowionej Szkoły Podstawowej nr 4. Warto zwrócić uwagę na piękny herb miasta.

Dochodzimy do ulicy Bema. Przechodzimy na drugą stronę i skręcamy w prawo. Za przystankiem skręcamy w lewo, w pozostałość bramy wjazdowej. Jest to ulica Pułaskiego. Powoli pniemy się do góry i w pewnej chwili zauważamy bryłę dworu (fot. poniżej). Jeżeli trafiliśmy na słoneczną pogodę, to trudno oderwać od niego oczy. Widać na nim upływ czasu. Jest od lat nie remontowany. Tynk odpada płatami, zapchane rynny... To, że jeszcze stoi zawdzięcza solidnej cegle, z której został zbudowany. Jest zamieszkały przez kilka rodzin.

Skręcamy w lewo, w ulicę Piechoty. Kilkadziesiąt metrów dalej dochodzimy do bramy wjazdowej pogotowia opiekuńczego. Znajduje się ono w budynku niewielkiego pałacyku (fot. poniżej). Jest on usytuowany na skraju parku, którego kompozycję do dziś można podziwiać. Od tej strony budynek prezentuje się najładniej. Został mocno oszpecony przybudówką. Wracamy na ulicę Piechoty. Za zakrętem zmienia ona nazwę na Mierosławskiego. Po lewej stronie mijamy okazały budynek Klubu Garnizonowego. Dochodzimy do ulicy Saperów i skręcamy w lewo. Idziemy do końca i znów skręcamy w lewo. Dochodzimy do ulicy Kościuszki. Skręcamy w prawo i na pierwszym skrzyżowaniu jeszcze raz w prawo.

Jesteśmy na ulicy Chrobrego. Z daleka widoczne są stare drzewa założenia parkowego. Skręcamy w prawo, w drogę wzdłuż ogrodzenia domu dziecka. Dochodzimy do malowniczego dworku. Jest to dawny zajazd "Niepokój". Budynek jest bardzo zaniedbany, ale na elewacji można dostrzec ślady dawnej świetności. Nad wejściem - piękny herb z datą. Na budynku można znaleźć jeszcze kilka dat. Są związane z jego remontami. Obok - pięknie odnowiony budynek gospodarczy, pełniący obecnie funkcje mieszkalne. Wracamy do ulicy Chrobrego i idziemy w prawo, w kierunku lasu Bażantarnia. Mijamy ogródki działkowe i kilka gospodarstw. Dochodzimy do wyciągu narciarskiego. Skręcamy w lewo. Kierując się znakami szlaku czerwonego, dochodzimy do ulicy Marymonckiej. Skręcamy w lewo i przed pętlą tramwajową, przechodzimy na drugą stronę ulicy. Skręcamy w prawo w asfaltową drogę, biegnącą pod górę. Zbliżamy się do najlepiej utrzymanego pałacyku podmiejskiego naszego miasta - dworu Augusta Abbega (fot. poniżej) - aktualnie siedziba Nadleśnictwa Elbląg.

Już z daleka widać, że pałacyk musi mieć swojego właściciela, który nie tylko chce o niego dbać, ale ma również ku temu możliwości. Jest gruntownie odnowiony i stanowi przykład pięknie zadbanego obiektu zabytkowego. Wracamy do ulicy Marymonckiej. Skręcamy w prawo. Mijamy pętlę tramwajową, szpital wojewódzki i przed stacją benzynową skręcamy w prawo. Dochodzimy do ulicy Królewieckiej. Skręcamy w prawo. Po lewej stronie, w grupie drzew widać budynek dawnego dworu - obecnie przedszkole (fot. poniżej). Nieco niżej zabudowania folwarku.

Są to pozostałości dawnego majątku Gross Wesseln. Majątek powstał w XVI wieku. Kolejni właściciele rozbudowywali założenie parkowe, tworząc coraz wymyślniejsze kompozycje. Do dziś, spacerując po terenie majątku możemy podziwiać piękne aleje i potężny starodrzew.

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.047165870666504